ITWL: Pas w Modlinie od nowa

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
06 lutego 2013 18:37
10 komentarzy
Reklama

Dyrektor Instytutu Technicznego Wojsk Lotniczych uważa, że pas startowy w Modlinie trzeba zbudować od nowa. Według prof. Ryszarda Szczepanika tylko taki krok umożliwi bezpieczne starty i lądowania na tym podwarszawskim lotnisku.

Tymczasem przedstawiciele modlińskiego portu nie zgadzają się z taką oceną. Według nich ekspertyzy nie mówią o konieczności budowy całej drogi startowej od zera.

Zarówno przedstawiciele portu, jak i eksperci przedstawili dziś swoje opinie w Sejmie podczas posiedzenia podkomisji ds. transportu lotniczego i gospodarki morskiej.

Prof. Szczepanik, dyrektor ITWL-u, powiedział, że liczba złuszczeń betonowych fragmentów pasa jest tak duża, że nie jest możliwa ich naprawa. Przypomniał, że w przypadku dostania się odprysków nawierzchni do silnika może dojść do katastrofy. Powołał się na wypadek Concorde'a linii Air France na paryskim lotnisku Charlesa de Gaulle'a, kiedy fragment metalu przebił oponę i doprowadził do wybuchu zbiornika z paliwem.

Dyrektor Instytutu bronił jednak pozytywnej opinii wydanej przez ITWL przed uruchomieniem lotniska.

- Beton spełniał wszystkie normy, jeśli chodzi o szorstkość, nośność, gładkość, równość. Nie byliśmy jednak w stanie określić, co będzie za kilka czy kilkanaście tygodni, kiedy przyjdą mrozy, kiedy margiel, który został użyty do tego betonu, nasiąknie i zacznie się rozsadzanie tego betonu - powiedział prof. Ryszard Szczepanik.

ITWL zalecił jednak wtedy monitorowanie drogi startowej.

Marcin Danił, wiceprezes lotniska w Modlinie, zwrócił uwagę na to, że wszystkie ekspertyzy były pozytywne, a port lotniczy wdrożył specjalne instrukcje na wypadek stwierdzenia uszkodzeń drogi startowej. Dodał, że przewoźnicy nigdy nie zgłaszali uszkodzeń samolotów powstałych w wyniku złego stanu nawierzchni drogi startowej.

Również przewodniczący rady nadzorczej lotniska w Modlinie, Marek Miesztalski, powiedział, że żadna znana mu ekspertyza nie zaleca całkowitej przebudowy drogi startowej. Podkreślił, że gdyby takie opinie istniały, spółka nie zdecydowałaby się na doraźne naprawy. Jednak wobec braku kategorycznych ekspertyz wymiana całej drogi startowej mogłaby zostać uznana za zbyt daleko idący krok, a nawet za działanie na szkodę spółki.

Dominik Sipiński
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
ktgracz 2013-02-07 14:15   
ktgracz - Profil ktgracz
No to z WMI latamy od kwietnia/ maja do października komu życie miłe (sorry jakoś nie wierzę, że PL potrafią wyłonić w ramach przetargu solidnego wykonawcę, a nie tylko i wyłącznie najtańszego - tak będzie i tym razem, a jak pas im się nie posypie do stycznia 2014, to w ruinie będzie od marca 2014 jak puszczą mrozy - tak jak to jest z polskimi drogami każdej wiosny).
gosc_33ad4 2013-02-07 00:36   
gosc_33ad4 - Profil gosc_33ad4
Winnych tego przekrętu powinno się osądzić i przykładnie ukarać. A całe to pseudolotnisko po prostu zaorać i posadzić tam las. Byłby większy pożytek.
gosc_7ab42 2013-02-06 22:07   
gosc_7ab42 - Profil gosc_7ab42
Margiel nigdy nie powinien znaleźć się w betonie i gadanie o "normie" jest bezsensem - niestety w takim przypadku wymiana całego betonu jest koniecznością. Buduje się wiele dróg, gdzie w podbudowie niektórzy stosują tani kamień podatny na wodę - związane z tym negatywne skutki widzimy na pękających nawierzchniach ...
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama