×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Przyczyna awarii 787 wciąż nieznana
Wciąż nieznane są powody pożarów akumulatorów Boeingów 787 Dreamliner, które spowodowały uziemienie wszystkich samolotów tego typu. Najnowsze samoloty amerykańskiego producenta, w tym dwa należące do PLL LOT, nie mogą latać od 17 stycznia.

Inspektorzy amerykańskiej Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Transportu (NTSB) nadal szukają przyczyn dwóch pożarów akumulatorów, które wybuchły na pokładach Dreamlinerów należących do japońskich linii ANA oraz Japan Airlines. 

Na początku podejrzewano, że problem tkwi w samych bateriach. Boeing 787 jest pierwszym modelem, w którym zamiast cięższych akumulatorów niklowych wykorzystano bardziej wydajne litowo-jonowe. Ten typ baterii jest jednak uważany za szczególnie niestabilny, podatny na przegrzewanie i zapłon. W Dreamlinerze problem pogarsza sposób zamontowania akumulatorów - wszystkie osiem ogniw umieszczono w jednej obudowie. Chociaż NTSB nie wykluczyła jeszcze problemów z samymi akumulatorami jako przyczyny pożarów, badane są również inne elementy. Inspektorzy przyglądają się m.in. połączeniu akumulatorów z okablowaniem samolotu, systemowi ładowania akumulatorów oraz urządzeniom monitorującym ich temperaturę i napięcie.


W ubiegłym tygodniu dwie linie użytkujące Boeingi 787 Dreamliner - ANA oraz United Airlines - poinformowały, że musiały już dokonywać wymian akumulatorów. Amerykański przewoźnik wymienił baterie w trzech spośród sześciu odebranych samolotów w okresie od września do grudnia. Z kolei ANA od maja do grudnia zmieniała akumulatory w dziesięciu z siedemnastu użytkowanych Boeingów 787.Cytowany przez "International Herald Tribune" W. James McNerney Jr., prezes Boeinga, powiedział, że pomimo problemów producent nie planuje powrotu do starszych typów akumulatorów. McNerney Jr. przyznał jednak, że baterie litowo-jonowe zużywają się "nieco szybciej" niż przewidywano.

Z uwagi na problemy z akumulatorami Boeingów 787 Dreamliner wstrzymane zostały wszystkie dostawy samolotów. LOT, który do marca miał otrzymać pięć maszyn tego typu, już zmodyfikował harmonogram zastępowania starszych Boeingów 767-300ER. Przewoźnik "aktualizuje scenariusze" i nie wyklucza, że na sezon letni konieczny będzie leasing innych samolotów.

Dominik Sipiński
fot. Dominik Sipiński, NTSBgość_9b3c2 - Profil
gość_9b3c2
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie