Kolejne dostawy A320 z sharkletami

Piotr Bożyk - Profil Piotr Bożyk
31 stycznia 2013 22:26
Reklama

W ostatnich dniach kolejne trzy linie odebrały pierwsze Airbusy A320 z sharkletami.

Linia IndiGo

Wczoraj (30.01) niskokosztowa indyjska linia IndiGo została czwartą linią, która otrzymała Airbusa A320 z nowymi zakończeniami skrzydeł, sharkletami. Ta modyfikacja ma zmniejszyć zużycie paliwa aż o 3,5% na długich lotach.Sharklety to odpowiednik montowanych m.in. w Boeingach 737 wingletów. Nowy profil skrzydła ma przynieść znaczne oszczędności paliwa i zastąpi stosowane do tej pory krótsze pionowe zakończone skrzydeł sięgające w dół i górę (tzw. fenced wing-tips).

Air Arabia

W ubiegłym tygodniu niskokosztowa linia Air Arabia została trzecią linią, która otrzymała Airbusa A320 z nowymi zakończeniami skrzydeł, sharkletami.- Cieszymy się, że kolejne linie odbierają samoloty z sharkletami. Sądzimy, że nowe maszyny wyposażone we wspomniane końcówki skrzydeł przyczynią się do znacznych oszczędności przewoźników - powiedział John Leahy, wiceprezes Airbusa ds. sprzedaży.

GoAir

W poniedziałek (28.01) indyjska linia niskokosztowa GoAir została piątym użytkownikiem na świecie, który otrzymał Airbusa A320 z nowymi zakończeniami skrzydeł, sharkletami.Linie lotnicze otrzymują samoloty tak wyposażone od początku tego roku. Airbus wylicza, że montaż sharkletów zmniejszy zużycie paliwa o 3,5% i pozwola na zwiększenie maksymalnej masy startowej o 500 kg. Wygięte końcówki skrzydeł mają też wyciszyć samolot. Od połowy tego roku Airbus będzie również oferował możliwość wyposażenia latających już A320 w sharklety. Nowy model A320neo będzie wyposażony w skrzydła o podobnej geometrii.

Piotr Bożyk
Fot. Airbus Media
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama