Spór Modlina i ERBUD-u. Kto zawinił?

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
23 stycznia 2013 17:44
7 komentarzy
Reklama

Firma ERBUD S.A. oskarża modlińskie lotnisko o utrudnianie prac związanych z utrzymaniem pasa, co miało doprowadzić do pogorszenia jego stanu. Władze portu lotniczego zaprzeczają zarzutom.

Wczoraj (22.01) RMF FM podało nieoficjalnie, że ERBUD obarcza winą za pogorszeniu stanu drogi startowej i w konsekwencji zamknięcie lotniska dla dużych samolotów sam port lotniczy. Według przedstawicieli firmy, która była generalnym wykonawcą pasa startowego, jej pracownicy nie byli wpuszczani na teren lotniska.

- Tylko pod warunkiem codziennych przeglądów i bieżących napraw pas startowy został przed Euro w ogóle dopuszczony do użytkowania. Tymczasem obsługa lotniska nie wpuszczała ludzi z Erbudu, by mogli te prace wykonywać na bieżąco - mówił przedstawiciel firmy cytowany przez RMF FM.

- Z firmą ERBUD jesteśmy w kontakcie, udostępniamy pas startowy zawsze, kiedy to konieczne, współpracujemy, jak widać choćby po obecności wykonawcy na tym spotkaniu - powiedział dziś Marcin Danił, wiceprezes modlińskiego lotniska, po wizji lokalnej pasa. Przedstawiciele Modlina dodają, że jedynym powodem niewpuszczenia pracowników firmy na teren portu lotniczego mógł być brak dowodów tożsamości.

ERBUD twierdzi też, że jesienią nie otrzymywał od lotniska żadnych sygnałów dotyczących usterek pasa startowego.

Lotnisko zaprzecza i podkreśla, że usterki były na bieżąco raportowane wykonawcy, a sprawność tej procedury pozytywnie ocenił ULC oraz Wojewódzki Inspektorat Nadzoru Budowlanego. Zarząd Modlina dodaje, że to ERBUD pięciokrotnie odwoływał przystąpienie do napraw z uwagi na warunki pogodowe.

Port lotniczy w Modlinie odpiera też zarzuty, jakoby sam wpłynął na pogorszenie stanu nawierzchni poprzez stosowanie środków chemicznych m.in. do odśnieżania.

- Jeżeli stosowane środki chemiczne mogły jakkolwiek wpłynąć na stan drogi startowej to jedynie w przypadku nieprawidłowego jej zabezpieczenia przy użyciu środka hydrofobowego - czytamy w oświadczeniu zarządu lotniska.

Pomimo tego, że ERBUD wykonuje naprawę drogi startowej w ramach gwarancji, firma nie uważa, że wpłynie to na pogorszenie jej wyniku finansowego. Koszty naprawy ma bowiem pokryć podwykonawca, czeska spółka DSH.

Dominik Sipiński
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gosc_694f6 2013-01-24 15:05   
gosc_694f6 - Profil gosc_694f6
jak WiZZ i Rayan chcą zmniejszyć koszty to LCJ jest do dyspozycji.bo
modlin nie wyplącze się z problemów jeszce długo,Ale pewnie okęcie będzie dla nich najlepszym rozwiązaniem
gosc_0607a 2013-01-24 12:43   
gosc_0607a - Profil gosc_0607a
FR właśnie wysłał maile, zostają w WAW przynajmniej do 12.02!!
gosc_e2757 2013-01-24 08:29   
gosc_e2757 - Profil gosc_e2757
a srodki chemiczne podobno faktycznie byly jakies lipne... bo wybrano...
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama