Modlin czeka na plan ERBUD-u

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
23 stycznia 2013 14:58
8 komentarzy
Reklama

Wciąż nie wiadomo, jak i kiedy odbędzie się generalna naprawa drogi startowej w Modlinie. Port lotniczy czeka na plan firmy ERBUD S.A., która jest generalnym wykonawcą pasa. Wymiana nawierzchni jest zaplanowana na wiosnę niezależnie od tego, jak doraźną naprawę drogi startowej oceni Wojewódzki Inspektorat Nadzoru Budowlanego.

Dziś (23.01) w Modlinie odbyła się wizja lokalna, w której poza przedstawicielami wykonawcy i portu lotniczego uczestniczyli także pracownicy mazowieckiego Wojewódzkiego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego, Urzędu Lotnictwa Cywilnego oraz Instytutu Technicznego Wojsk Lotniczych.

Na spotkaniu generalny wykonawca zapewnił, że przedstawi kompleksowy plan naprawy uszkodzonych dwóch progów drogi startowej oraz przyjętą technologię w późniejszym terminie.Marcin Danił, wiceprezes lotniska w Modlinie, podkreślił, że port współpracuje z firmą ERBUD, m.in. udostępniając jej pas zawsze wtedy, gdy zachodzi taka konieczność. Dodał, że konserwacje prowadzone są zgodnie ze standardami i za pomocą certyfikowanych materiałów.

- Wciąż czekamy na przedstawienie przez ERBUD planów generalnej naprawy progów bo mimo tego, że, jak przyznają instytucje obecne na spotkaniu, skutki są usuwane na bieżąco, to oczywiste jest, że konieczne jest definitywne wyeliminowanie ich przyczyny - mówi Danił.

Nadal nie wiadomo, czy prowizoryczne naprawy uszkodzonych betonowych części pasa okażą się wystarczające, by ponownie uruchomić pełną długość drogi startowej w Modlinie. Od 22 grudnia nie mogą tam lądować większe maszyny, co wymusiło czasowe przeniesienie lotów Ryanaira i Wizz Aira na lotnisko Chopina. Obydwaj przewoźnicy zapowiedzieli, że pozostaną na głównym warszawskim lotnisku co najmniej do pierwszego tygodnia lutego.

Jutro spodziewana jest decyzja Jaromira Grabowskiego, wojewódzkiego inspektora nadzoru budowlanego, dotycząca pasa startowego w Modlinie. W rozmowie z Pasazer.com Grabowski przyznał, że raport ITWL "dość krytycznie" ocenia wykonane od grudnia naprawy, ale nie chciał komentować, czy cofnie zakaz użytkowania betonowych, łącznie kilometrowej długości odcinków drogi startowej. Jeśli negatywna decyzja nie zostanie cofnięta, lotnisko może być zamknięte nawet do późnej wiosny.

Niezależnie od tego, czy WINB utrzyma czy cofnie negatywną opinię, pewne jest, że wiosną konieczna będzie wymiana nawierzchni modlińskiego pasa. To na harmonogram tej operacji czekają władze lotniska. Z uwagi na niskie temperatury w tej chwili nie jest możliwe działanie inne niż prowizoryczne łatanie łuszczącej się nawierzchni pasa.

Dominik Sipiński
fot. Anna Robaczyńska
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gosc_e2c36 2013-01-24 18:31   
gosc_e2c36 - Profil gosc_e2c36
dokładnie, w madrycie były czasy, że i ponad 50 milionów było. dziś czytałem prognozę, że może uda się osiągnać 50 ponownie w 2018 najwcześniej...
gosc_5cd20 2013-01-24 18:00   
gosc_5cd20 - Profil gosc_5cd20
Wydaje mi się, że jak byłem to nocowały, ale ok, widocznie bardzo późne rejsy po 23. W każdym razie nie piszmy że ElPrat to nie lotnisko dla LCC jeśli cały wielki terminal 2 został im przeznaczony. Swoją drogę dwa lata temu na T2 czynne były 2 częsci: A i B a C cała zakryta folią i zamknięta. A dla easyjet, B dla pozostałych LCC. Niecałe pół roku temu nawet część A zamknięta, easy jet przeniesiony do B (moduł 0 i 1), część B z zamkniętymi modułami 2 i 4 jeśli dobrze pamiętam, no i całe C. Czyli T2 działa gdzieś w 30% możliwości... kryzys i wyższe opłaty lotniskowe robią swoje.
gosc_8e455 2013-01-23 18:36   
gosc_8e455 - Profil gosc_8e455
nie ma w barcelonie bazy easyjet.
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama