Pas w Modlinie zamknięty do kwietnia

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
24 stycznia 2013 18:15
18 komentarzy
Reklama

Droga startowa lotniska w Modlinie nie zostanie otwarta wcześniej niż w drugiej połowie kwietnia. To pewne, choć wciąż nieoficjalne informacje, do których dotarł Pasazer.com.

Jak wynika z naszych ustaleń nieformalna decyzja zapadła już wczoraj, choć dopiero dziś WINB oficjalnie podtrzymał zakaz użytkowania drogi startowej w Modlinie. Wykonane od końca grudnia doraźne naprawy łuszczących się betonowych fragmentów pasa okazały się niewystarczające.22 grudnia WINB zakazał użytkowania dwóch betonowych fragmentów drogi startowej w Modlinie o łącznej długości kilometra. Skrócenie pasa uniemożliwiło lądowania większych samolotów. Wizz Air i Ryanair przenieśli się na lotnisko Chopina, skąd latają do dziś. Lotnisko pozostawało otwarte dla mniejszych samolotów.

By przewoźnicy mogli wrócić na podwarszawskie lotnisko, konieczna będzie całkowita wymiana uszkodzonych fragmentów pasa. Ponieważ to znacznie poważniejsza naprawa, prace będą mogły rozpocząć się dopiero przy dodatnich temperaturach. Wykonawca potrzebuje co najmniej dziesięciu cieplejszych dni. Dokładny harmonogram zależy od wybranej technologii oraz planu przedstawionego przez generalnego wykonawcę.

Nie wiadomo jaka będzie decyzja niskokosztowych przewoźników dotycząca dalszych lotów z Warszawy. Zamknięcie pasa w Modlinie co najmniej do kwietnia będzie oznaczać ponad w czteromiesięczny lub dłuższy pobyt na droższym lotnisku Chopina, a nie ma gwarancji, że port nie zostanie otwarty dopiero w maju lub nawet czerwcu.

Władze Modlina uważają, że winę za uszkodzenia pasa ponosi firma ERBUD, która popełniła błędy przy budowie. Generalny wykonawca twierdzi z kolei, że lotnisko utrudniało pracę przy bieżącym utrzymaniu pasa oraz stosowało uszkadzające nawierzchnię chemikalia. Koszty naprawy ponosi podwykonawca ERBUD-u, czeska firma DSH, a spór pomiędzy Modlinem a ERBUD-em może skończyć się w sądzie.

Dominik Sipiński
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gosc_ad864 2013-01-28 08:54   
gosc_ad864 - Profil gosc_ad864
Najciekawsze jest to że Pan Prezes Portu piastujący tą funkcje od wielu wielu lat potrafił sprostać zadaniu zarządzania tylko portem "wirtualnym" przy czym nie trzeba było być fachowcem bo nie było czym zarządzać. W tej chwili 100% winę za ten stan rzeczy ponosi zarząd spółki który był w 100% świadomy jakości pasa startowego który został przez nich odebrany. Dziwie się właścicielom spółki że nie wyciągnęli konsekwencji od zarządu spółki za narażenie skarbu państwa na milionowe straty i zszarganie i tak nieciekawej opinii na temat tego portu.
gosc_e2e95 2013-01-25 11:10   
gosc_e2e95 - Profil gosc_e2e95
Redakcjo! Prosimy o wypowiedź pani rzecznik!
japko69 2013-01-25 00:46   
japko69 - Profil japko69
maro750 - w czym podana przez Ciebie stronka jest lepsza? Fakt - oficjalna strona lotniska jest porażką, ale podana przez Ciebie wygląda jak niedokończone działo domorosłego programisty. A "walić" na głównej stronie takie błędy ortograficznie, to wała o pomstę do Nieba. Wiem, to nie jest portal polonistyczny, ale niech ktoś mi powie co oznacza wyraz "takrze"?
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama