Modlin zamknięty do wiosny?

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
21 stycznia 2013 15:23
72 komentarzy
Reklama

Port lotniczy w Modlinie może zostać otwarty dla regularnych rejsów dopiero za kilka miesięcy. Wiele bowiem wskazuje na to, że wykonane naprawy pasa startowego nie spełniają wymagań.

- Lotnisko w Modlinie może ponownie przyjmować duże samoloty pasażerskie w kwietniu lub w maju - powiedział PAP-owi Piotr Okienczyc, prezes modlińskiego portu. Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego nie wydał jednak jeszcze ostatecznej decyzji, co oznacza, że teoretycznie możliwe jest wcześniejsze przywrócenie pełnej zdolności operacyjnej portu lotniczego.Przekazana WINB dziś (21.01) rano ekspertyza Instytutu Technicznego Wojsk Lotniczych krytycznie ocenia wykonane od końca grudnia naprawy. Według informacji "Gazety Nowodworskiej", ITWL zarzuca generalnemu wykonawcy, firmie Erbud S.A., liczne błędy.

- Ostatecznej decyzji jeszcze nie ma, podejmiemy ją zapewne w ciągu dwóch-trzech dni. Na tę chwilę zakaz użytkowania betonowych części pasa startowego pozostaje w mocy - powiedział portalowi Pasazer.com Jaromir Grabowski, mazowiecki Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego. Dopiero po wycofaniu negatywnej opinii inspektora ULC może ponownie zezwolić na użytkowanie całej drogi startowej w Modlinie.

Już w ubiegłym tygodniu pojawiły się wątpliwości, czy wykonana w trybie doraźnym naprawa nawierzchni drogi startowej jest wystarczająca.

- Od jakiegoś czasu w Modlinie prowadzone są badania. Do tej pory droga startowa nie spełnia norm, by ją ponownie uruchomić - mówił nam wtedy przedstawiciel Urzędu Lotnictwa Cywilnego.

22 grudnia WINB nakazał bezzwłoczny remont dwóch betonowych, mających łącznie kilometr długości fragmentów pasa startowego. Z uwagi na skrócenie drogi startowej niemożliwe stały się loty Boeingów 737 oraz Airbusów A320, czyli samolotów wykorzystywanych przez Ryanaira i Wizz Aira. Obydwaj tani przewoźnicy przenieśli się na lotnisko Chopina, skąd latają cały czas. Ryanair już zapowiadział, że na głównym warszawskim lotnisku zostanie co najmniej do 29 stycznia, a Wizz Air - do 8 lutego. Nie wiadomo co linie zrobią w obliczu przedłużającego się remontu drogi startowej w Modlinie.

Ekspertyza ITWL-u zaleca wymianę całej górnej warstwy nawierzchni drogi startowej. Ponieważ tak poważne prace można prowadzić jedynie przy dodatniej temperaturze, prezes Okienczyc przewiduje, że rozpoczęcie wymiany nie będzie możliwe przed marcem. Nie wiadomo jednak, czy, jak chciałby port lotniczy, wymianę nawierzchni będzie można przeprowadzić już po ponownym uruchomieniu portu, czy do czasu jej zakończenia w Modlinie nie wyląduje żaden rejsowy samolot.

Radni sejmiku wojewódzkiego nie zgodzili się na powołanie komisji śledczej. Wszystko wskazuje na to, że nie będzie również dymisji władz lotniska ani województwa.

Jak usłyszeliśmy od naszych źródeł w samorządzie województwa mazowieckiego, dla władz regionu bardzo ważną kwestią jest to, by lotnisko nie było zamknięte dłużej niż przez 6 miesięcy. Jeśli napraw nie udałoby się przeprowadzić w ciągu pół roku od zamknięcia drogi startowej, konieczna byłaby ponowna certyfikacja portu lotniczego, co wydłużyłoby proces przywrócenia ruchu w Modlinie. Nie wiadomo, czy długotrwałe zamknięcie lotniska nie wymusi tymczasowej redukcji zatrudnienia w podwarszawskim porcie lotniczym.

Dominik Sipiński
fot. Anna Robaczyńska
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
fr-ops 2013-01-23 23:22   
fr-ops - Profil fr-ops
'Nie wiadomo, czy długotrwałe zamknięcie lotniska nie wymusi tymczasowej redukcji zatrudnienia w podwarszawskim porcie lotniczym.' Ciekawe kto oplaca tych niekompetentnych darmozjadow, na czele z pania Edyta..
gosc_456b3 2013-01-23 16:33   
gosc_456b3 - Profil gosc_456b3
Nikt z użytkowników Modlina nie dostał na EPWA zniżek.Różnicę w opłatach między WMI a EPWA pokrywa Modlin.I przestance gadac głupoty że Ryan i Wizz dostał jakies zniżki
gosc_0c397 2013-01-23 15:59   
gosc_0c397 - Profil gosc_0c397
Bo prawda jest taka, że zamiast robić fuszerkę w Modlinie, trzeba było od razu od zera zbudować lotnisko dla tanich linii na Bemowie. :D Mielibyśmy 2 lotniska w jednym mieście.Okęcie główne, Bemowo dla tanich linii. haha :D
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama