×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


E-Jet: Nowe silniki, skrzydła i FBWWczoraj (8.01) Embraer potwierdził, że druga generacja E-Jetów z nowymi silnikami będzie dostępna już w 2018 roku. Zmodernizowane samoloty otrzymają nowe silniki, skrzydła, a także pełny system fly-by-wire (FBW). Ostateczny projekt i lista zmian zostaną zaprezentowane w czwartym kwartale tego roku.

- Zaplanowana data wejścia zmodernizowanych maszyn E-Jet to początek 2018 roku. Ostateczny projekt nowej, odświeżonej rodziny zaprezentujemy pod koniec tego roku - potwierdził Paolo Cesar de Sousa e Silva, prezes Embraer Commercial Airplanes.Dostawcą nowych silników, zgodnie z naszymi przypuszczeniami, została firma Pratt & Whitney. Nowe modele z rodziny E-170 oraz E-190 będą napędzane kolejno przez silniki PurePower PW1700G i PW1900G. Zastąpią one obecnie użytkowane silniki General Electric CF34.

- Wybraliśmy silniki Pratt & Whitney do drugiej generacji E-Jetów. Pojawienie się na rynku nowych jednostek napędowych General Electric to dopiero koniec 2018 roku. Nie wykluczamy również zainteresowania silnikami firmy Rolls-Royce, która kończy prace nad nową jednostką dla samolotów wąskokadłubowych - dodał Silva.

Nie będzie większych E-Jetów

W listopadzie 2011 brazylijski producent oficjalnie wycofał się z pomysłu wejścia na rynek samolotów przewożących 130-160 pasażerów, a jedynie podjął decyzję, że wyposaży trzy modele z rodziny E-Jet (E75,E90,E95) w nowe silniki. Do tej pory nie została podjęta decyzja co do najmniejszego modelu E-170 oraz nie zdecydowano jeszcze, jaka będzie nazwa nowego wariantu.

Według producenta nowy wariant E-Jeta z ulepszonymi silnikami i skrzydłami pozwoli na umocnienie pozycji lidera w segmencie samolotów 70-130-miejscowych. Jednak Embraer nie wykluczył, że równolegle z opracowywaniem nowego typu zaprojektuje wydłużoną wersję samolotu E-195, który jest obecnie największym pasażerskim Embraerem, aby mógł pomieścić 130 pasażerów.

Embraer Plus

Embraer przygotował także ulepszoną wersję modelu 175, którą roboczo i nieoficjalnie nazwano "E-175 Plus". Nowy E-175 pojawić ma się niebawem i jeszcze bardziej rywalizować z maszynami Bombardiera - CRJ900 NextGen. W połowie tego roku Embraer Plus zostanie zaprezentowany przewoźnikom.

Wariant E-175 Plus posiada poprawioną wydajność paliwową o ponad 5% w porównaniu z obecnie produkowanym modelem. Lepsze osiągi maszyny mają być możliwe dzięki ulepszonym silnikom GE, a także nowemu kształtowi wingletów. Embraer nie wyklucza rozszerzenia wersji "Plus" również na większe maszyny E-190 oraz 195.

Piotr Bożyk
Fot. Pratt & Whitney, Embraer Mediagość_cbc41 - Profil
gość_cbc41
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie