LOT: Akcje linii dla związkowców?

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
09 stycznia 2013 17:59
28 komentarzy
Reklama

Wraca pomysł prywatyzacji pracowniczej LOT-u. Joanna Modzelewska, przewodnicząca Związku Zawodowego Pilotów Liniowych, uważa, że objęcie akcji przewoźnika przez pracowników oraz utrzymanie wyłącznie rentownych połączeń to szansa na poprawę sytuacji linii - podaje Agencja Newseria.

Modzelewska w wypowiedzi dla agencji podkreśla, że już w 2011 r. związkowcy przedstawili swój projekt w ministerstwach i Sejmie.

- Nasze dwa związki [ZZ Pilotów Liniowych i ZZ Personelu Pokładowego - przyp. red.] jeszcze na początku 2011 r. występowały na komisjach skarbu państwa czy infrastruktury w Sejmie mówiąc, że jest taki program i warto się nad nim pochylić - mówi Modzelewska.

W sierpniu 2011 r. związkowcy założyli spółkę LOT Air, której celem miał być właśnie udział w prywatyzacji pracowniczej. Jej powstanie wzbudziło emocje, a plany związkowców krytykowali nie tylko przedstawiciele zarządu linii, ale i część pracowników firmy.
- Nie było żadnego sprzeciwu ze strony Sejmu, posłowie byli zadowoleni, odbywały się spotkania w Ministerstwie Skarbu Państwa, w Ministerstwie Gospodarki i nie było żadnego „ale”. Związki zawiązały spółkę pracowniczą i wtedy rozpoczęły się zwolnienia dyscyplinarne osób związanych z tymi związkami - mówi Modzelewska.

Według przewodniczącej i pełnomocniczki zarządu ZZPL w siatce połączeń LOT-u na lato i zimę 2013/14 powinny pozostać jedynie rentowne trasy. Związkowcy podkreślają, że szczegółowy plan powinien zostać opracowany najpóźniej do 15 lutego.

- Jako związek zawodowy od dłuższego czasu próbujemy pomagać w ratowaniu tej spółki, ale do tej pory nie było to mile widziane przez poszczególne zarządy PLL LOT - twierdzi Modzelewska. Równocześnie przewodnicząca ZZPL przekonuje, że zwolnienia nie są rozwiązaniem, bo koszty zatrudnienia personelu w Locie są ok. trzykrotnie niższe niż w innych liniach lotniczych.

Dominik Sipiński
fot. LOT/Boeing Media
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gosc_3cdda 2013-01-22 11:05   
gosc_3cdda - Profil gosc_3cdda
ŻURAW BEZ LOTEK
CO DALEJ Z PLL LOT?
Jeszcze niektórzy ważni goście mają w uszach słowa zachwytu przy okazji zakupu przez LOT samolotów Dreamliner i wizję pomyślnej przyszłości samolotów z żurawiem na ogonie, a tu nieprzyjemna niespodzianka. Może się okazać, że PLL LOT zostanie połknięty przez znacznie mniejszą i znacznie młodszą firmę Eurolot S.A. (
gosc_1563f 2013-01-11 18:48   
gosc_1563f - Profil gosc_1563f
trzeba pamiętać że zyski z przedsiębiorstw państwowych zasilają budżet państwa a dalej idąc tą ścieżką pomyślcie sami o co tutaj chodzi.
prywatny przedsiębiorca w polsce raczej nie pomyśli o twojej emeryturze bo jest egoistą
gosc_837da 2013-01-11 18:41   
gosc_837da - Profil gosc_837da
flight007eu są odpowiedzialne ale lot bankrutuje przez układy i układziki zatrudnianie osób których wynagrodzenia sięgają 60 tys. podpisywanie kontraktów będących dla lotu podrzędną sprawą.
wadą lotu jest marna jakość usług brak kreatywnych osób na szczeblu zarządczym , obojętny stosunek pracowników do firmy
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama