×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


PAŻP czeka na płatność od Aerosvitu
Polska Agencja Żeglugi Powietrznej zapowiada, że wznowi świadczenie usług dla ukraińskiej linii Aerosvit, gdy tylko ta osiągnie porozumienie dotyczące spłaty zaległych opłat z Eurocontrol. Dopiero wtedy samolot przewoźnika będzie mógł odlecieć z warszawskiego lotniska Chopina.

W poniedziałek (7.01) PAŻP nie wydał zgody na start Boeinga 737 należącego do ukraińskiego przewoźnika. Powodem były zaległości Aerosvitu wobec polskiej agencji, jak również wobec Eurocontrol.

Do czasu uregulowania przez przewoźnika należności za nawigację terminalową (TNC) oraz nawigację trasową (ER) przewoźnik nie może korzystać z naszych usług, co uniemożliwia samolotom Aerosvitu korzystanie z polskiej przestrzeni powietrznej, ale nie uniemożliwia dostępu do swojego majątku - informuje Grzegorz Hlebowicz, rzecznik PAŻP, w przesłanym do redakcji Pasazer.com komunikacie prasowym.

PAŻP podkreśla, że podobna sytuacja miała miejsce kilka miesięcy temu. Po odmówieniu świadczenia usług przez PAŻP Aerosvit uregulował wtedy swoje zaległości.

9 stycznia przewoźnik uregulował przeterminowane i wymagalne płatności za nawigację terminalową. Równocześnie PAŻP postawił w stan wymagalności inne już zafakturowane płatności.

Trwają rozmowy Aerosvitu z Centralnym Biurem Opłat Trasowych (CRCO) Eurocontrol. Dopiero po ich pozytywnym zakończeniu i ustaleniu harmonogramu spłaty zaległości wobec europejskiej agencji PAŻP ponownie zacznie świadczyć usługi dla linii, co pozwoli na odlot jej samolotu z Warszawy.

3 stycznia Aerosvit złożył wniosek o upadłość. Zostanie on rozpatrzony przez odpowiedni sąd na Ukrainie 23 stycznia. Od dziś (11.01) przewoźnik zawiesił połączenia pomiędzy Warszawą a Kijowem. Zostaną one przywrócone 31 marca, ale będą obsługiwane przez Ukraine International Airlines. 

Dominik Sipińskigość_a360b - Profil
gość_a360b
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie