Berlin-Brandenburg dopiero w 2014?

Marek Stus - Profil Marek Stus
04 stycznia 2013 09:51
14 komentarzy
Reklama

Wszystko wskazuje na to, że nastąpi kolejne przesunięcie daty otwarcia nowego lotniska berlińskiego. O takiej możliwości coraz częściej mówi się - póki co nieoficjalnie - w niemieckim Ministerstwie Transportu.

Po kilkukrotnych zmianach daty zakończenia budowy portu lotniczego Berlin-Brandenburg jego oficjalne otwarcie jest obecnie zaplanowane na 27 października 2013 roku. W dalszym ciągu nie zlikwidowano jednak wad konstrukcyjnych powodujących niewłaściwe funkcjonowanie systemów przeciwpożarowych i wentylacyjnych w terminalu lotniska. Port nie spełnia także wymogów przewidzianych w przepisach antyhałasowych. Postęp w pracach budowlanych przebiega wolniej niż zakładano jeszcze kilka miesięcy temu. W obliczu tych problemów oddanie lotniska do użytku w październiku b.r. jest coraz mniej prawdopodobne.Gigantyczne opóźnienie projektu spowodowało znaczące przekroczenie jego budżetu. Koszt inwestycji planowanej pierwotnie na 2 mld euro wzrósł już ponad dwukrotnie, do 4,3 mld euro. Z tego względu rząd federalny otrzymał kilka tygodni temu zgodę Komisji Europejskiej na udzielenie lotnisku pomocy publicznej w wysokości 1,2 mld euro.

Opóźnienie i coraz większe nakłady finansowe na berliński port lotniczy wywołują wzrost niezadowolenia niemieckich podatników, z których kieszeni pochodzą dodatkowe nakłady na nieudolnie prowadzoną inwestycję. Sytuacja nie jest również korzystna dla linii lotniczych, a zwłaszcza Air Berlin i Lufthansy, które znacznie dłużej niż zakładano pierwotnie muszą zmagać się z ograniczoną przepustowością lotniska Tegel. Z tego tytułu w listopadzie ub. r. Air Berlin mający być największym operatorem nowego portu wystąpił z roszczeniami odszkodowawczymi z tytułu strat, które ponosi w związku z opóźnieniem oddania tej inwestycji do użytku.


Marek Stus
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gosc_8977c 2013-01-05 10:31   
gosc_8977c - Profil gosc_8977c
Dali by sobie spokój z tym nowym lotniskiem,już chyba 5 raz zmieniają termin otwarcia tego lotniska.Pierwotnie miało być otwarte 3 lipca 2012.
Jeżeli to się tak będzie przeciągać,to nigdy nie otworzą tego lotniska.
pszn 2013-01-04 19:33   
pszn - Profil pszn
Różnica polega na tym, że w Niemczech niepowodzenia w projektach dotyczą niewielkiego procenta wszystkich inicjatyw, natomiast w Polsce takie problemy to norma... Drugi terminal na Okęciu, linia kolejowa na Okęcie, Modlin, rozbudowa płyty na SZZ, linia kolejowa na SZZ... A to tylko przykłady z lotnisk które znam...
gosc_6ec5a 2013-01-04 17:52   
gosc_6ec5a - Profil gosc_6ec5a
WAW chętnie przygarnie część pasażerów BER ;)
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama