MSP pożyczyło 400 mln zł LOT-owi

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
03 stycznia 2013 15:46
41 komentarzy
Reklama

- Nie będzie ratowania LOT-u za wszelką cenę - powiedział dziś (3.01) na konferencji prasowej premier Donald Tusk. Kilka godzin wcześniej Ministerstwo Skarbu Państwa potwierdziło, że pierwsza transza pomocy trafiła już do narodowego przewoźnika. Ale na razie to tylko półroczna pożyczka, a nie dotacja.

- Dwa tygodnie temu pierwsze 400 milionów złotych trafiło do LOT. To pożyczka na pół roku, a nie dotacja - mówił dziś Mikołaj Budzanowski, minister skarbu, na antenie Radia ZET.

LOT poprosił o pomoc państwową w grudniu. Przewoźnik łącznie potrzebuje nawet miliarda złotych wsparcia z budżetu.

Ministerstwo Skarbu Państwa nie potrzebowało zgody Komisji Europejskiej, by udzielić przewoźnikowi pożyczki. Jeżeli LOT nie będzie jednak w stanie zwrócić pieniędzy pożyczonych od Skarbu Państwa, a Komisja nie zgodzi się na pomoc państwową, będą potrzebne negocjacje między Warszawą a Brukselą. Według Budzanowskiego takie przypadki miały już miejsce wcześniej. Jeżeli okaże się, że ostatecznie Komisja powie "nie", wówczas LOT będzie musiał bezwzględnie oddać pieniądze.

- Prawdopodobnie, gdyby nie udzielono tej pożyczki, mogłoby być za późno na pomoc - dodał Donald Tusk.

Minister Budzanowski podkreślił, że LOT czeka gruntowna restrukturyzacja, która obejmie redukcję zatrudnienia, likwidację nierentownych połączeń, zmiany w sposobie świadczenia usług oraz zwrot 13 leasingowanych, zbyt drogich samolotów.

- Wszystko jest tak podporządkowane, aby Dreamlinery obsługujące przeloty nad Oceanem i do Azji były opłacalne i spowodowały, że akurat na tych przelotach LOT będzie mógł normalnie funkcjonować – mówił minister skarbu państwa.

Komentarz Pasazer.com

Pomoc państwowa jest ściśle regulowana przepisami Unii Europejskiej. Aby Komisja Europejska wyraziła zgodę na wsparcie przedsiębiorstwa państwowymi pieniędzmi, muszą zostać spełnione wyśrubowane kryteria dotyczące wysokości oraz przeznaczenia pomocy.

Węgierski Malev otrzymał od rządu pomoc państwową, którą Komisja uznała później za nielegalną. Nakaz zwrotu pieniędzy (łącznie ok. 275 mln euro) przyczynił się bezpośrednio do bankructwa linii na początku 2012 r.

Bruksela podejmie decyzję dotyczącą pomocy państwowej dla LOT-u najprawdopodobniej w lutym. Do tej pory Komisja wyrażała zgodę na pomoc państwową np. dla Air Malty. Decyzje Brukseli w obszarze konkurencyjności i pomocy państwowej są ostateczne i zwykle przyjmowane jako bardzo obiektywne.

Strategia przyjęta przez ministerstwo opiera się na założeniu, że jeśli Bruksela wyrazi zgodę na pomoc, nie będzie czym się martwić, a LOT będzie mógł otrzymać cały miliard złotych, bez spłacania pierwszej, teoretycznie pożyczonej, transzy. Natomiast jeśli Komisja powie "nie" to... no właśnie, to co? "Jakoś się spłaci" pożyczkę? Bo skoro polski przewoźnik jest w tak trudnej sytuacji, że pieniądze są potrzebne natychmiast, to trudno wyobrazić sobie, w jaki sposób miałby w przeciągu pół roku spłacić tak duży dług.

Pośpiech w działaniu ministerstwa oznacza z pewnością, że LOT na gwałt potrzebuje gotówki, co zresztą potwierdzają słowa premiera. Zdecydowanie bezpieczniejszą w dłuższej perspektywie strategią byłoby czekanie na decyzję Komisji. Jednak nóż na gardle nie sprzyja strategicznemu myśleniu, lecz raczej wpływa na próby doraźnej reanimacji firmy. Jeśli rząd podchodzi do problemów LOT-u całkowicie wolnorynkowo i dopuszcza myśl o upadku linii, to ratowanie jej kwotą 400 mln zł nie ma sensu. Jeśli chce, by firma przetrwała, to ryzykowne jest igranie z Komisją Europejską.

Oby nie okazało się, że Bruksela uzna pomoc publiczną dla LOT-u za nielegalną lub niepotrzebną i nie wyrazi na nią zgody.

Paweł Cybulak, Dominik Sipiński
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gosc_8cb96 2013-01-07 18:40   
gosc_8cb96 - Profil gosc_8cb96
787 chyba będzie największą porażką boeinga coraz więcej usterek a do tego pierwszy pożar od czasu wprowadzenia do do użytku tych samolotów przecież minął tylko rok
gosc_86c39 2013-01-07 18:37   
gosc_86c39 - Profil gosc_86c39
co to da że flota będzie mniejsza zepsuje się jeden samolot i cała siatka pójdzie się jeb... przez gigantyczne opóźnienia a co za tym idzie odszkodowania tutaj trzeba ograniczyć liczbę idiotycznych etatów w biurach i nie ogłaszać nikomu niepotrzebnych przetargów
gosc_23a43 2013-01-07 18:30   
gosc_23a43 - Profil gosc_23a43
trzeba było wymienić flote 10 lat temu na airbusy i bombardiery
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama