×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


1,2 mld euro dla lotniska w Berlinie
Komisja Europejska zgodziła się na to, by rząd Niemiec dofinansował budowę nowego portu lotniczego w Berlinie kwotą 1,2 mld euro. Tak wielka, dodatkowa inwestycja z państwowego budżetu jest potrzebna, by dostosować lotnisko do zaostrzonych niedawno przepisów antyhałasowych.

Ostrzejsze przepisy antyhałasowe to kolejne zmartwienie budowniczych lotniska im. Willy'ego Brandta w Berlinie. Budowa kosztowała już do tej pory 2,5 mld euro, a otwarcie portu było kilkukrotnie przekładane. Pierwotnie samoloty miały przenieść się z lotnisk Tegel i Schonefeld do nowego portu już w październiku 2011 r. Datę otwarcia przekładano na czerwiec 2012 r., a potem na marzec 2013. Obecnie władze lotniska planują otwarcie w październiku 2013 r.Jednak nawet ten termin nie jest niezagrożony. Jak informowaliśmy w listopadzie, niewykluczone, że z powodu koniecznych zmian projektu data otwarcia zostanie po raz kolejny przełożona. 

Na opóźnieniu otwarcia nowego berlińskiego portu lotniczego tracą linie lotnicze. Air Berlin, który ma być głównym użytkownikiem lotniska, zdecydował się nawet pozwać zarząd spółki do sądu.

Komisja Europejska zadecydowała, że lotnisko nie jest w stanie ponieść dodatkowych kosztów bez wsparcia państwa, ale pomoc jest udzielana na rynkowych zasadach.

Dominik Sipiński
fot. Piotr Bożykgość_a360b - Profil
gość_a360b
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie