Będzie otwarte niebo z Izraelem

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
20 grudnia 2012 15:54
6 komentarzy
Reklama

Rada UE ds. transportu, telekomunikacji i energii zdecydowała, że do 2017 r. pomiędzy Unią i Izraelem zostanie ustanowione w pełni "wolne niebo". Oznacza to, że przewoźnicy będą mogli bez żadnych ograniczeń oferować połączenia pomiędzy wspólnotą a tym państwem.

Decyzja została podjęta na dzisiejszym (20.2) posiedzeniu Rady w Brukseli. To finalizacja procesu negocjacyjnego, który w marcu zakończyła Komisja Europejska.Rada UE, w skład której wchodzą odpowiedni ministrowie z 27 krajów członkowskich Unii, zadecydowała, że do 2017 r. zniesione zostaną wszystkie ograniczenia dotyczące oferowania lotów pomiędzy UE i Izraelem. Może oznaczać to zwiększenie oferty i spadek cen.

Ujednolicone zostaną również przepisy dotyczące uczciwej konkurencji, zakazu wsparcia przez państwo oraz standardów bezpieczeństwa. Nie oznacza to jednak, że izraelscy przewoźnicy zrezygnują ze szczegółowych kontroli bezpieczeństwa - w projekcie porozumienia znalazł się przepis umożliwiający otrzymywanie pieniędzy od rządu Państwa Izrael w celu przeprowadzania kontroli.

Do 2017 r. stopniowo znoszone będą ograniczenia dotyczące częstotliwości lotów oraz dozwolonych połączeń. Po otwarciu nieba z Izraelem moc prawną stracą wszystkie dotychczasowe umowy dwustronne pomiędzy członkami UE i Tel Awiwem.

Unia stanowi najważniejszy zagraniczny rynek lotniczy dla Izraela - do i z państw UE lata 57% wszystkich pasażerów w tym kraju. Połączenia z Izraelem ma 16 państw członkowskich UE. Warszawę z Tel Awiwem łączy zarówno PLL LOT, jak i El Al. Do tego El Al, Arkia Airlines oraz Sun D'Or Airlines często obsługują loty czarterowe do Łodzi, Krakowa, Katowic, Rzeszowa i Warszawy.

Dominik Sipiński
fot. Dominik Sipiński
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gosc_6b049 2012-12-22 00:15   
gosc_6b049 - Profil gosc_6b049
Wizzair bedzie latal z BUD do TLV jako desygnowany przewoznik wegierski, poniewaz ktos musial zastapic MA w umowie dwustronnej miedzy Wegrami a Izraelem i wegierski ULC desygnowal W6.
gosc_98dca 2012-12-20 21:13   
gosc_98dca - Profil gosc_98dca
@ madej z punktu widzenia i odczuwania zaostrzone i sformalizowane kontrole są wyłacznie w przypadku ElALa, lot Lotem z Okęcia do Tel Avivu nie różni się niczym w odprawie niż lot do Wilna np. Do Tel Avivu leciałem ponad 30 razy w ciągu ostatnich 3 lat wiec moje spostrzeżenia są sprawdzone. ELALem lecialm tylko kilkukrotnie i wyłącznie z powodu braku połączenia LOTowskiego w danym dniu. Opdrawa ELALU jest nieznośnie irytująca :( nawet pomimo rozumienia skąd się bierze
gosc_0ff91 2012-12-20 20:38   
gosc_0ff91 - Profil gosc_0ff91
@madej
Jeżeli tylko Ryanair się do Izraela dobierze to skok w liczbie paxów może być naprawdę niewiarygodnie duży.
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama