PiS: Dymisja Piróga jest oczywista

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
13 grudnia 2012 15:35
13 komentarzy
Reklama

Posłowie Prawa i Sprawiedliwości domagają się informacji ministra skarbu na temat sytuacji LOT-u. Temat miałby być poruszony w trakcie trwającego dziś (13.12) posiedzenia Sejmu.

Wczoraj posłowie PiS-u zwołali konferencję prasową, na której zapowiedzieli, że będą domagać się informacji na temat kondycji finansowej polskiego narodowego przewoźnika od ministra skarbu.

Kilka godzin później Mikołaj Budzanowski, minister skarbu, powiedział, że domaga się wyciągnięcia konsekwencji personalnych przez radę nadzorczą LOT-u w związku z kłopotami finansowymi linii. Według Budzanowskiego osobistą odpowiedzialność za problemy spółki ponosi prezes Marcin Piróg. Ponadto ministerstwo zarzuca kierownictwu LOT-u, że jeszcze we wrześniu uspokajało, że sytuacja przewoźnika nie jest fatalna. Niedługo później linia rozpoczęła starania o uzyskanie pomocy publicznej w wysokości 1 mld zł. Ok. godz. 15 Marcin Piróg został odwołany ze stanowiska prezesa LOT-u przez radę nadzorczą spółki.

- Dymisja prezesa Piróga jest oczywista - uważa Paweł Szałamacha, poseł PiS-u i były wiceminister skarbu państwa.

W rozmowie z Pasazer.com Szałamacha nie pozostawia na decyzjach zarządu LOT-u suchej nitki. Dziennikarz Pasazer.com rozmawiał z Szałamachą przed decyzją o odwołaniu Piróga.

- Jednym z podstawowych problemów zarządu Piróga jest to, że zniknęło poczucie wspólnego celu w firmie. Zarząd, który oczekuje wyrzeczeń od pracowników, powinien sam ograniczyć swoje zarobki - podkreśla były wiceminister skarbu. Dla Szałamachy przykładem jest skandynawski SAS. Zarząd tej linii, proponując redukcję wynagrodzeń pracowników, zgodził się na 30-procentową obniżkę własnych płac.

Rzecznik LOT-u podkreśla jednak w rozmowie z Pasazer.com, że załoga przewoźnika ze zrozumieniem przyjęła plan restrukturyzacji, zakładający m.in. redukcję 600 etatów. Usłyszeliśmy, że powodzenie planu dobrowolnych odejść może nawet oznaczać, że zwolnienia nie będą konieczne. Pracownicy, według przedstawiciela LOT-u, są świadomi trudnej sytuacji spółki i akceptują, że restrukturyzacja jest konieczna, by uniknąć upadłości.

Szałamacha twierdzi, że LOT da się jeszcze uratować przed upadłością, ale na pewno nie był w stanie tego dokonać Marcin Piróg i jego zarząd.

- Pytanie brzmi: za jaką cenę i na jak długo. Linie nie mogą być skarbonką, do której ciągle się dokłada. Musi zmienić się kultura pracy - mówi poseł PiS-u.

Szałamacha podkreśla, że błędem jest m.in. redukcja floty średniej wielkości, która stawia pod znakiem zapytania trasy np. do Tel Awiwu czy Kairu. Były wiceminister podkreśla, że źródło kłopotów tkwi nie tylko w Locie.

- Wszystkie decyzje LOT-u były do tej pory żyrowane przez Ministerstwo Skarbu Państwa. Odpowiedzialność rozkłada się pomiędzy MSP i LOT - mówi Szałamacha. - Obniżone powinny zostać stawki pobierane przez lotnisko Chopina i Polską Agencję Żeglugi Powietrznej - dodaje.

Dominik Sipiński
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gosc_3fe4f 2012-12-14 09:05   
gosc_3fe4f - Profil gosc_3fe4f
Do: gosc_dcd36 nie zapominaj że prezes Siennicki mial jako ostatni przyjemnosc rządzenia lotem bez otwartego nieba w UE- to jedyny powód wygenerowania zysków- nie powołanie przez PiS czy PO!
gosc_a1b06 2012-12-13 23:11   
gosc_a1b06 - Profil gosc_a1b06
Gosc dcd36: efekty dzialania zarzadow widac w tym biznesie dopiero w kolejnym roku... dodatni wynik za 2006, to byl efekt decyzji podjetych w 2005 roku, wynik za 2007 (strata 700mln) to byl efekt decyzji podjetych w 2006 (czyli p. Siennickiego i spolki). To taka prawidlowosc/specyfika tej branzy (o ktorej nie kazdy wie), ze wszystko planuje sie z duzym wyprzedzenieniem. Np. rozklad na sezon lato 2013 byl dogadywany na konferencji slotowej, ktora odbywala sie w listopadzie 2012. Stad wyniki jakie LOT osiagnie w 2013 beda efektem pracy ekipy, ktora wlasnie z LOTu sie wynosi i bedzie za nie mozna ganic lub chwalic p. Piroga i spolke, chyba, ze teraz bedzie wszystko zmodyfikowane.
gosc_dcd36 2012-12-13 20:15   
gosc_dcd36 - Profil gosc_dcd36
Do goscia b 1806- dla pelnosci obrazu :prezes siennicki zostawil spolke z ostatnim zyskiem w historii, a przeciez byl powolany za rzadow pis. Menedzerowie PO maja dwie lewe do roboty ale lubia duze wynagrodzenia. Pawel. Szalamacha
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama