Felieton: Ryanair w eleganckim porcie

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
12 grudnia 2012 23:52
84 komentarzy
Reklama

Od przyszłego roku Ryanair będzie obsługiwał z Krakowa 31 tras. W Balicach powstanie 2. polska, a 53. europejska baza tej linii. Nocować będą tam dwa Boeingi 737-800.

Będzie to z pewnością najbardziej elegancka baza... najmniej eleganckiej europejskiej linii lotniczej w Europie. Wszak prezes Balic, Jan Pamuła, chciałby, by Kraków równał do Zurychu czy Monachium. Za to Ryanair najchętniej latałby z pozbawionych wszelkich wygód lotniskowych baraków - byleby było tanio, a najlepiej z dopłatami.

Opłac...ona decyzja

Baza Ryanaira w Krakowie dla nikogo zaskoczeniem nie jest, bo o rozmowach w tej sprawie mówi się od paru dobrych lat, a Kraków dla Ryanaira to od dawna jedno z głównych lotnisk tej linii w Polsce. Wiadomo było, że do takiej decyzji przewoźnika potrzebna była tylko zachęta finansowa ze strony samorządu. Jak przyznał marszałek województwa Marek Sowa Ryanair dostanie łącznie 3 mln zł - 2 mln z budżetu województwa oraz 1 mln od miasta. To znacznie mniej niż low-costom płacą inne lotniska (zwłaszcza te z bazą). Przykładowo w Bydgoszczy Ryanair otrzymuje z samorządowej kasy nieco ponad 4 mln zł rocznie za nieporównywalnie mniej tras. Nieoficjalnie zaś mówi się, że Ryanair oczekiwał od Krakowa wsparcia na poziomie ok. 10 mln zł rocznie przez pięć lat.

Ryanair dzięki tej decyzji umocni się na pozycji lidera w Krakowie. Już teraz linia przewozi 40% pasażerów z i do Balic, czyli ok. 1,3 mln osób rocznie. W przyszłym roku ma być o 300 tys. więcej i będzie obsługiwał około połowę całego ruchu w Balicach.

Choć te cyfry imponują, to tak naprawdę Kraków zyskał więcej na prestiżu niż na statystykach. Jak na razie tylko cztery nowe połączenia oznaczają, że w ramach bazy Ryanair zacznie po prostu obsługiwać więcej obecnych tras samolotami z Krakowa, co oznacza lepsze godziny, a także przychody związane z obsługą techniczną maszyn.

3 miliony za... (na razie) 4 trasy

Choć Ryanaira trudno nazwać prestiżowym przewoźnikiem, to dla Krakowa baza tej linii, pomimo sporych kosztów, jest sukcesem. Gratulujemy.

Wiele osób będzie jednak się zastanawiać, czy wydawanie co najmniej 3 mln zł z publicznej kasy na cztery dodatkowe połączenia i nieco lepsze godziny lotów jest dobrą inwestycją. To w pełni uzasadnione obawy, zwłaszcza w obliczu katastrofalnej sytuacji finansowej Krakowa.

Kwestia słuszności takiego właśnie wydawania budżetowych złotówek to poważny problem, który zasługuje na debatę publiczną - nie tylko zresztą w Krakowie.

A na pół-serio dodać można drugi problem związany z bazą Ryanaira w Balicach. Problem wizerunkowy.

Elegancki hub... i zdrapki na pokładzie?

Baza irlandzkiego low-costa pasuje do wizerunku krakowskiego portu kreowanego przez prezesa Pamułę tak jak wejście Emirates czy Qatara do... Modlina.

Według słów Pamuły Kraków ma stać się "eleganckim portem przesiadkowym średniej wielkości", klasą odpowiadającym Monachium lub Zurychowi. Godny podziwu cel, tylko że taka jakość musi kosztować, a Ryanair na pewno nie zgodzi się na wyższe opłaty za to, by lepszy był wystrój terminala.

Do tego niektórzy pasażerowie mogą przeżyć nielekki szok, gdy z gustownego terminala przejdą do krzykliwego i jaskrawego (żeby nie powiedzieć kiczowatego) wnętrza samolotu Ryanaira.

Choć może prezes Pamuła miał po prostu na myśli, że po zakończonej przebudowie ceny w punktach usługowych dorównają poziomem cenom w Zurychu? Wtedy faktycznie Ryanair pasowałby idealnie ze swoimi opłatami dodatkowymi oraz kosztownym serwisem pokładowym.

Ryanoholizm w Balicach?

Zostawiając uszczypliwości na boku, rozwój Ryanaira w Krakowie niesie jednak pewne zagrożenia. Choć oferta przewoźników jest bogata (łącznie niemal 20), to w przyszłym roku Ryanair będzie przewoził połowę wszystkich podróżnych do i z Balic.

Co prawda Pamuła zapewnia, że nie dopuści do tego, by Ryanair zyskał zdecydowaną przewagę na lotnisku. Zaznacza też, że nie zgodzi się też na to, by irlandzki przewoźnik dublował istniejące już połączenia.

Baza gwarantuje pewną stabilność, ale Ryanair pokazał już nie raz, że i bazę potrafi skasować w ciągu kilku tygodni, jeśli nie zostaną spełnione jego żądania finansowe.

Irlandzki przewoźnik zresztą raz już w 2008 roku groził Krakowowi, że przestanie do Balic latać jeśli ten na zimę nie obniży opłat lotniskowych. Po fiasku rozmów na kilka tygodni przewoźnik zawiesił operacje z Krakowa.

Władze lotniska muszą pamiętać o tym, że Ryanair to partner, który może dużo zaoferować, ale również taki, który doskonale wie, jak grać swoimi mocnymi stronami. Linia jest wymagająca, kapryśna i bezlitosna.

Gdy drugie największe lotnisko w Polsce popada w coraz większy "ryanoholizm", należy uważać, aby ten w przyszłości nie odbił się czkawką.

Dominik Sipiński
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gosc_c94a9 2012-12-17 22:57   
gosc_c94a9 - Profil gosc_c94a9
Zanim Ryanair otwierał bazy w Polsce chwalił się, że płaci pracownikom więcej niż Wizz co było logiczne bo wszystkie bazy były na zachód od naszej granicy - jak zaczęli otwierać bazy w Polsce płacą mniej niż Wizz tyle w temacie!!!!
flykiss 2012-12-16 22:14   
flykiss - Profil flykiss
gosc_a6e6c czytaj uważnie "wśród portów regionalnych" tyle, że autor nie wspomniał o tym w dalszej części artykułu. Okęcie ma prawie 5 razy więcej (ton)
zobacz link
jag57 2012-12-16 21:45   
jag57 - Profil jag57
flykiss niestety pas w KRK jest za krótki do pełnej obsługi (start) 747 i 777 w lotach długodystanowych i raczej nie widzę możliwości jego przedłużenia. Natomiast 787 może za ocean z KRK polecieć. KRK nie załapał się na fundusze Euro 2012, dlatego przebudowa i rozbudowa portu zakończy się prawdopodobnie w 2016-ym. Cargo w Polsce to jednak margines w porównaniu z innymi, europejskimi krajami. Jednak WAW wydaje się niezagrożony jeśli chodzi o ilość ton i kierunków. Faktycznie rosną KTW, KRK i RZE. gosc_a6e6c to stare dane wiedz, że sam UPS z WAW przewiózł do III kw. tego roku prawie 8 tyś. ton, a w linku stoi dla całego KTW prawie 12,2. Wiedz, że z WAW najwięcej cargo wozi LOT, a są jeszcze inni przewoźnicy...
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama