LOT chce nawet 1 mld zł pomocy

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
12 grudnia 2012 00:48
67 komentarzy
Reklama

Polskie Linie Lotnicze LOT zwróciły się do Ministerstwa Skarbu Państwa o udzielenie finansowej pomocy państwowej - poinformował TVN24. "Gazeta Wyborcza" dodaje, że może chodzić nawet o miliard złotych.

Z potwierdzonych przez resort informacji wynika, że narodowy przewoźnik poprosił na razie o 400 mln zł pomocy finansowej. To jednak tylko pierwsza transza.

W celu otrzymania pomocy państwowej LOT będzie jednak musiał przeprowadzić poważną restrukturyzację. TVN24 podaje, że konieczna będzie redukcja kosztów o 30%, czyli o ok. 600 mln zł. Prawdopodobne są zwolnienia oraz zmiany warunków zatrudnienia pracowników. Niewykluczone, że LOT zdecyduje się na wydzielenie niektórych działów ze struktur spółki i zatrudnienie zewnętrznych firm.- Musimy wykonać szybki, zdecydowany ruch tak, aby w 2013 albo 2014 roku, jeśli będzie jeszcze gorsza sytuacja, uzyskać stałą dochodowość - powiedział TVN-owi Leszek Chorzewski, rzecznik prasowy LOT-u.

Zgodnie ze słowami rzecznika przewoźnika cytowanymi przez PAP o szczegółach zmian jako pierwsi dowiedzą się pracownicy.

Pomoc państwowa dla przedsiębiorstw na terenie Unii Europejskiej musi zostać zaakceptowana przez Komisję Europejską. Zgodnie z wytycznymi Brukseli ten typ wsparcia jest możliwy jedynie po przedstawieniu dającego szansę poprawy kondycji finansowej planu restrukturyzacyjnego. Pomoc państwowa nie może zakłócać konkurencji na rynku.

W czerwcu br. Malta otrzymała zgodę na wsparcie narodowego przewoźnika, linii Air Malta, kwotą 130 mln euro. Zdobycie niezbędnego pozwolenia zajęło ponad rok, ponieważ rząd w La Valletcie wystosował prośbę o zgodę w maju 2011 r.

Z kolei w styczniu br. Komisja Europejska nakazała węgierskiemu Malevowi zwrócić ok. 275 mln euro pomocy państwowej uznanej za nielegalną. Ta decyzja mogła być jednym z powodów bankructwa narodowego przewoźnika Węgier.

Dominik Sipiński

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gosc_d9654 2012-12-12 22:21   
gosc_d9654 - Profil gosc_d9654
Lepiej dotować kolej, robić to porządnie to znaczy z kontrolą kosztów i dbaniem by bilety były tanie i łatwo dostępne. Tak jest w Czechach - pociągi są długie a bilet kosztuje tyle samo na ekspres i zwykły pospieszny. Więcej ludzi skorzysta, i ma to istotny wpływ na jakość transportu.
gosc_a15e6 2012-12-12 22:18   
gosc_a15e6 - Profil gosc_a15e6
Wizz przynosi straty. Nie jest to biznes dochodowy. Wszyscy chcą tanio a koszty duże. Przestaje istnieć klasa biznes w jej tradycyjnym kształcie.

Latanie w Polsce się kojarzy z zabawką dla bogatych. Ja mimo że nie zarabiam źle i latam w aeroklubie na szybowcach :) to latania jako pasażer unikam, wolę pojechać pociągiem albo samochodem. Nie mam złudzeń, to pod względem choćby zużycia energii niesamowicie kosztowna przyjemność. Jest potężnie dotowana. Przekona się o tym Lublin już niedługo...
gosc_b3769 2012-12-12 22:05   
gosc_b3769 - Profil gosc_b3769
Przyklad Ryanair dostaje od samorzadu malopolskiego 10 mln .To samo dostaja jako haracz w kazdym rejonie w ktorym lataja .Przez to wycofali sie z wielu lotnisk w Hiszpanii ,Grecji,WLoch ,Danii i Finlandii.wWladze juz albo nie mialy z czego placic albo juz nie chcialy
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama