Struzik: chcemy odkupić udziały PPL w lotnisku Warszawa-Modlin

19 lutego 2019 16:11
18 komentarzy
Marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik i burmistrz Nowego Dworu Mazowieckiego Jacek Kowalski są gotowi do odkupienia udziałów Przedsiębiorstwa Państwowego "Porty Lotnicze" (PPL) w spółce Mazowiecki Port Lotniczy Warszawa-Modlin (MPL).
Reklama
W zeszłym tygodniu Mariusz Szpikowski, prezes PPL oświadczył, że jest gotów sprzedać swoje udziały w MPL, bo nie ma żadnego wpływu na przyszłość spółki, w którą siedem lat temu jego firma zainwestowała prawie 100 mln zł. Jednocześnie, zapytany o oferty zakupu złożone przez samorząd mazowiecki, stwierdził, że do tej pory nie otrzymał żadnej.

Na reakcję największego udziałowca MPL i jednocześnie antagonisty PPL, jakim jest marszałek województwa mazowieckiego, nie trzeba było długo czekać. Na dzisiejszym (19.02) briefingu prasowym, na którym był obecny nie tylko marszałek województwa mazowieckiego, ale również burmistrz Nowego Dworu Mazowieckiego, przewodniczący rady nadzorczej MPL Marek Miesztalski oraz zarząd modlińskiej spółki w komplecie (Leszek Chorzewski, Piotr Okienczyc i Marcin Danił), Struzik ustosunkował się do zeszłotygodniowego stanowiska szefa PPL.

Marszałek jasno stwierdził, że jest zainteresowany odkupieniem udziałów od PPL, skoro ten ostatni nie chce rozwijać lotniska. Struzik stwierdził, że choć najlepiej byłoby przejąć te udziały bezpłatnie, bo są to środki publiczne, to jednak rozumie interes PPL. Marszałek powiedział, że na najbliższym nadzwyczajnym zgromadzeniu wspólników MPL, które odbędzie się 5 marca br. zgłosi propozycje przejęcia udziałów od PPL. Jednocześnie Struzik stwierdził, że rozmawiał o udziale w tej transakcji władz Warszawy, które wyraziły wstępne zainteresowanie.


Przewodniczący rady nadzorczej MPL Miesztalski stwierdził, że powadzona obecnie przez EY procedura due diligence powinna zostać rozszerzona o wycenę spółki, dzięki czemu będzie wiadomo, jaką kwotę należy zaproponować PPL. - Jeśli uda się rozbudować lotnisko, to niezależnie od powstania Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK) przyszłość Modlina nie jest zagrożona. - powiedział Miesztalski.

P.o. prezesa zarządu MPL Leszek Chorzewski przypomniał, że port w Modlinie ma zaledwie 6 lat i nie powinno się go porównywać z portami funkcjonującymi już od wielu sezonów, takich jak Poznań czy Wrocław. Jednocześnie przypomniał wagę modlińskiego portu dla północno-wschodniego Mazowsza oraz fakt, że port jako pierwszy został stworzony z myślą o tanich liniach lotniczych i czarterach. Chorzewski zwrócił też uwagę, że zarówno warunki atmosferyczne (położenie w okolicy Wisły i Narwi) , jak i siedliska ptaków nie mają negatywnego wpływu na parametry operacyjne lotniska. - Budowa tymczasowej hali powinna zapewnić podwojenie przepustowości i trwały wzrost przychodów. - dodał Chorzewski

Przypomnijmy, że od września 2017 r. trwa spór wspólników w MPL. PPL chciał dokapitalizować spółkę kwotą 140 mln zł w zamian za uzyskanie nad nią pełnej kontroli. Marszałek Mazowsza był gotów oddać władzę nad modlińską spółką, ale tylko łącznie z zobowiązaniem za wyemitowane w 2012 r. obligacje. Zdaniem Szpikowskiego ten warunek szedł za daleko, więc był nie do zaakceptowania. Obecnie Szpikowski twierdzi, że oferta dokapitalizowania MPL jest już nieaktualna, bo wspólnicy ją odrzucili, więc powinni przedstawić własną koncepcję rozwoju spółki.

Porozumienie udziałowców MPL jest niezbędne z uwagi na zapisy w umowie spółki, które wymagają jednomyślności wspólników przy podejmowaniu uchwał o inwestycjach przekraczających 50 mln zl. A port lotniczy w Modlinie wymaga jak najszybszej rozbudowy, aby zwiększyć przepustowość i w konsekwencji obsłużyć większą liczbę pasażerów, co umożliwi MPL osiągnięcie wyższych przychodów. Bez modernizacji lotnisko w Modlinie ma niewielkie szansę na osiągnięcie rentowności.


Trwający prawie półtora roku konflikt w MPL, który jest w dodatku bardzo mocno powiązany z polityką, można chyba jedynie rozwiązać za pomocą rozwodu. Tym bardziej, że PPL zaangażował się już intensywnie w budowę lotniska w Radomiu i przy racjonalnym podejściu do biznesu, MPL powinien go interesować jedynie w kwestii odzyskania zainwestowanego kapitału.

Natomiast dla MPL odejście PPL nie będzie tylko pozbyciem się kłopotliwego wspólnika, ale również utratą najzasobniejszego udziałowca. Możliwość rozpoczęcia inwestycji wcale nie oznacza jeszcze, że MPL wyjdzie na prostą i pozbędzie się wszystkich kłopotów. Niemniej bez oporu PPL zarząd modlińskiego portu będzie mógł pokazać na co go stać. Uczynienie lotniska w Modlinie trwale zyskownym będzie nie lada wyzwaniem. Zanim jednak będziemy mogli obserwować zmagania zarządu MPL z warunkami panującymi na polskim rynku lotniczym, to musi nastąpić skuteczne pożegnanie z PPL. Dziś nie wiadomo, jak długi będzie to proces i czy istnieje prawdziwa wola do jego przeprowadzenia.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_03df9 2019-02-25 22:22   
gość_03df9 - Profil gość_03df9
No niestety, dokładamy. I tu jakoś nikomu nie przeszkadza, mimo ze często bilety „największego przewoźnika w Polsce” są de facto droższe od linii tradycyjnych (chyba, ze ktoś ma od metra wolnego czasu i lata z jedna para skarpetek).
gość_fdd31 2019-02-25 19:55   
gość_fdd31 - Profil gość_fdd31
Czyli do lotniska w Modlinie cały czas dokładamy? Brawo zarząd lotniska. Nie doceniałem was.
Za czyje pieniądze marszałek Struzik chce odkupić udziały lotniska, za pieniądze podatników?
Może warto przed Bretixem sprowadzić z Anglii kilku dyrektorów do Modlina.
gość_24854 2019-02-21 20:08   
gość_24854 - Profil gość_24854
Jezeli na danej trasie lata 80 pasazerow przy lf 80 proc., to jaki jest sens wymiany samolotow "liliputow" na samoloty na 180 pasazerow? Koszt jednostkowy bylby po takiej wymianie nizszy ale tylko, gdyby lataly pelne, a pelne nie beda latac tylko dlatego, ze wymieni sie je z "liliputow" na wieksze??? To jest ekonomiczne harakiri.

Co wiecej: po co zamykac taka trase, jezeli jest - wlasnie przy uzyciu "liliputow" rentowna a w szczegolnosci dowozi pasazerow na trasy bardziej marzowe???

Jaki jest sens, aby linia tradycyjna konkurowala z LCC np. cenowo? To jest ekonomiczne harakiri nr 2. To sa rozne biznesy, chociaz oba lotnicze. Kazdy powinien robic to co umie a przynajmniej to co jest zgodne z jego profilem biznesowym.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy