×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Jak dolecę z Berlin Tegel do Dubaj?

Bartłomiej: Witam serdecznie! Z uwagi na to, że po raz pierwszy lecę do Dubaju liniami AItalia (klasa ekonomiczna) z międzylondowaniem w Mediolanie mam kilka pytań wynikających z moich prywatnych obaw. Prosiłbym o odpowiedź, która bynajmniej mnie uspokoi. 1) Otóż po pierwsze nie znam dobrze lotniska w Mediolanie i w przypadku ewentualnego spóźnienia samolotu z Berlina co stanie się jeżeli nie zdążę na samolot do Dubaju (spóźnienie wynikające nie z mojej winy)? Proszę o informację czy z praktycznego punktu widzenia planowe 2 godziny przerwy na międzylondowanie w Mediolanie jest czasem wystarczającym na spokojne przejście z jednego samolotu na drugi? 2) Czy lecąc z Berlina do Dubaju z międzylondowaniem w Mediolanie bagaż na lotnisku w Berlinie nadaję bezposrednio do Dubaju i w Mediolenia nie szukam bagażu na lotnisku tylko spokojnie przechodzę do odprawy a służba lotniskowa sama przenosi bagaż z samolotu z Berlina na samolot do Dubaju. Czy też zmuszony jestem odebrać bagaż na lotnisku w Mediolanie i iść z nim na odprawę na samolot do Dubaju? 3) Wiadomym jest że Emiraty nie są krajem w Unii Europejskiej. Nie bardzo wiem jak wygląda odprawa celna (wiza itp.) w przypadku przylotu do takiego kraju jakim np. są Zjednoczone Emiraty Arabskie? Jezeli Państwo nie jesteście w stanie odpowiedzieć na te pytania proszę o informację gdzie mogę uzyskać odpowiedź na nie.

Pasazer.com: Panie Bartłomieju,
Tak się akurat składa, że znam dobrze zarówno lotnisko Malpensa w Mediolanie, jak i lotnisko w Dubaju. Zatem po kolei:

1. Przy robieniu rezerwacji zawsze jest wyliczany czas na transfer, aby pasażer i jego bagaż bez przeszkód zdążył się przesiaść. W zależności od lotniska (oczywiście także w zależności od przepisów danego kraju) ten czas jest różny, ale w Europie z reguły wynosi od 30 min do 1 godz. dla przewoźników "tradycyjnych". Jeśli leci się do USA lub Kanady, to ten czas jest potrzebny wiekszy, ze względu na przepisy wjazdowe do tych krajów. Zatem Pana 2 godziny wystarczą bez problemu na (teoretyczne) przemieszczenie się Pana i bagażu.

Jeśli nastąpi opóźnienie samolotu z TXL do MXP, takie że nie zdąży Pan na samolot do DXB, to linia wexmie na siebie cała odpowiedzialność. Nie wiem, jak jest to w SkyTeam (do którego należy Alitalia), ale w Star Alliance każda linia zapewnia w takim przypadku pomoc i jak najszybsze dowiezienie pasażera na miejsce. Niestety w przypadku lotów dalekich, takich jak ten, to oznaczać może, że dopiero następnego dnia. Ale proszę się nie martwić - linia zapewnić powinna hotel, wyżywienie, a także zwyczajowa rekompensatę za opóźnienie. Niemniej jednak nie zakładajmy takiego scenariusza od razu. Jak mówie - 2 godziny to czas wystarczający na bezproblemową przesiadkę. Mimo nawet konieczności przejścia przez kontrolę paszportową (opuszczać Pan będzie strefę Schengen). Proszę kierować się według oznakowań do Pańskiej nastepnej bramy. A czasu jest na tyle dużo, że zdąży Pan zrobić zakupy i coś zjeść.

Jeśli w całości leci Pan Alitalią (a tak rozumiem, że jest), to nadaje Pan bagaż w Berlinie bezpośrednio do Dubaju i nic Pana nie obchodzi bagaż w Mediolanie. Oczywiście nie daje to 100% pewności, że w Dubaju bagaż będzie razem z Panem, gdyż Alitalia słynie z zagubień bagażu. Proszę się nie denerwować, tylko spokojnie zgłosić w biurze bagażowym w DXB. Obsługa bardzo miła (sprawdzone w praktyce z Lufthansą) i nawet można dostać odszkodowanie na "pierwsze zakupy".

3. No tak, to zupełnie inaczej wygląda niż w Europie. Pzrede wszystkim lotnisko w Dubaju jest ogromne, więc idzie się wieloma korytarzami na kilku poziomach. Pzrede wszystkim radzę zamówić przez internet lub telefonicznie usługę powitania na lotnisku. Są w ZEA wyspecjalizowane firmy, które się tym zajmują. Mogę podac przykład firmy "Marhaba" (z arab. "Powitanie"). Kosztuje to około 20 USD od osoby, ale naprawdę warto! Warto dlatego, że gdy zgłosi się Pan do ich stanowiska, to od tego momentu już w zasadzie idzie się tylko za piękną kobietą, która wszystko załatwia po kolei: skanowanie oka, następnie kontrolę paszportową i dalej aż do odbioru bagażu (a także pomoże w przypadku braku bagażu) i doprowadza do taksówki lub shuttle busa. Z taką panią całośc zajmuje może 30 min, podczas gdy bez niej myslę, że jakieś 2-3 godziny. Kolejki na skanowaniu oka i paszportach są ogromne, gdyż wiekszośc samolotów z Europy przylatuje w podobnym czasie. Że nie wspomne o samolotach z innych części Azji.... Naprawdę warto wynajać taką panią....

Nie wiem, w jaki sposób załatwia Pan wizę, ale najprościej przez hotel. Jeśli tak, to owa Pani będzie miała także Pana wizę ze sobą.

Generalna zasada jest taka, żeby nie martwić się na zapas. Dlatego też proponuję zapoznać się ze stroną lotniska Malpensa www.sea-aeroportimilano.it, lotniska w Dubaju //www.dubaiairport.com/dia/english/home, gdzie znajdzie Pan także wiadomości o wizach.


Kup bilet Berlin Tegel - Dubaj


 • Data wylotu:
 • Data powrotu:

Pasażerowie:

Dlaczego warto kupić bilet z nami?


Kupując bilet za pośrednictwem portalu Pasazer.com otrzymujesz:
 • dostęp do najlepszych ofert
 • system przeszukujący loty wszystkich przewoźników
 • bezpłatną infolinię
 • dostęp do wykwalifikowanych kasjerów lotniczych
 • indywidualne przygotowywanie zamówienia
Zarezerwuj swój bilet lotniczy z Pasazer.com!

Wylot z:

Przylot do:

 • Data wylotu:

 • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
 • Data wyjazdu:
 • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
 • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie