Airbus zaprezentował kabinę A350XWB

9 kwietnia 2014 14:02
9 komentarzy
Reklama
Airbus zaprezentował w zakładach Airbusa w Hamburgu prototypową wersję kabiny samolotu A350 XWB zainstalowaną na pokładzie egzemplarza testowego MSN 2. Samolot, który odbył swój pierwszy w lutym tego roku, to pierwsza z dwóch maszyn testowych wyposażonych w kabinę pasażerską, a także część stale powiększającej się floty testowej A350.



W połowie marca tego roku samolot spędził dwa tygodnie w Hamburgu, gdzie prowadzono intensywne testy kabiny na ziemi i w powietrzu. Kabiny wszystkich samolotów Airbus są dziełem zespołów badawczych i inżynieryjnych z Hamburga. Nowe wnętrze kabiny doskonale pokazuje, że kadłub samolotu zaoferuje wkrótce pasażerom jeszcze więcej przestrzeni osobistej, elastyczności oraz komfortu w klasie biznes i klasie ekonomicznej, ze szczególnym uwzględnieniem szerokich, 18-calowych (45,72 cm) foteli w klasie ekonomicznej w układzie dziewięciu miejsc w jednym rzędzie.





A350 MSN 2 odbędzie serię lotów dalekodystansowych z kabiną, w której znajdą się prawdziwi pasażerowie. Intensywny program testowy obejmie również testy kabiny prowadzone w niskich i wysokich temperaturach, a także zatwierdzenie nowoczesnego systemu rozrywki pokładowej czwartej generacji (IFE). Do MSN 2 dołączy wkrótce drugi wyposażony w kabinę egzemplarz A350 (MSN 5), którego zadaniem będzie wykonanie lotów testowych na najważniejszych trasach, jakie będzie w przyszłości obsługiwał.





Wraz z prezentacją pierwszej kabiny testowej A350 XWB firma Airbus otworzyła również specjalne Centrum wyposażenia kabin i komfortu dla klientów A350 (A350 XWB Customer Definition Center - CDC), w którym linie lotnicze i operatorzy będą mogli skorzystać z efektywnego procesu projektowania i wyposażania kabiny pasażerskiej, co pozwoli na skrócenie czasu realizacji zamówienia.



Centrum CDC, w którego skład wchodzą dostosowane do indywidualnych potrzeb strefy, pozwala klientom zobaczyć, poczuć i wypróbować katalogowe rozwiązania w środowisku zbliżonym do salonu wystawowego, a także w ścisłej współpracy z ponoszącymi wspólne ryzyko partnerami. W Centrum znajduje się również innowacyjny elektroniczny Konfigurator A350 XWB – wirtualne środowisko i narzędzie do modelowania służące do szybkiego tworzenia specyfikacji i wizualizacji kabin. Krótko mówiąc – CDC to miejsce, w którym linie lotnicze mogą w efektywny i kompleksowy sposób stworzyć swoją własną wersję kabiny A350 XWB.



Najważniejsze poprawiające wygodę elementy kabiny A350 XWB, które pasażerowie mogą obejrzeć w centrum CDC, to pełne oświetlenie LED z 16,7 mln dostępnych kolorów, które pozwala uzyskać dowolny schemat oświetlenia i dowolny nastrój, a także wiele opcji związanych z kuchnią pokładową. Mogą oni również zapoznać się z szeroką gamą konsol i opcji obrazu wysokiej rozdzielczości systemu IFE czwartej generacji, którego złącza i moduły elektroniczne zostały w taki sposób zintegrowane w podłodze o płaskiej architekturze, co pozwoliło na wygospodarowanie jeszcze większej ilości przestrzeni dla pasażera, tym razem pod fotelem.







Goście oglądający naturalnej wielkości makiety A350 znajdujące się w centrum CDC będą na pewno pod wrażeniem niemal pionowych ścian samolotu, które pozwalają na uzyskanie dodatkowej przestrzeni w kabinie, a także dużych górnych schowków bagażowych przystosowanych do stale rosnącej ilości bagażu podręcznego.



A350 jest najnowszą konstrukcją Airbusa, która ma zastąpić wycofywany model A340 oraz w przyszłości również A330. Rodzina samolotów A350 XWB składa się z trzech wersji pasażerskich: A350-800 pomieści 270 pasażerów, a modele A350-900 i A350-1000 zabiorą odpowiednio 314 i 350 pasażerów. Łącznie zamówiono 814 maszyn A350, w tym 579 w wersji -900.

Piotr Bożyk
Fot. Airbus Media

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
krzysiekl 2014-04-10 12:30   
krzysiekl - Profil krzysiekl
dla pojedynczego też jest imho lepiej bo siada albo przy oknie i przepuszcza jedną osobę, albo w przejściu w częsci okiennej i ma tylko jedną do przepuszczania, jak się leci w dwie osoby to jest idealne - a to częsty przypadek, także 4 osobowe grupy mogą lecieć razem w układzie 2-4-2. 3-3-3 ma mało zalet poza tym, że jest dobry dla grup 3 osobowych oraz ma 1 miejsce więcej - ale w tej sytuacji można stosować 2-5-2 nie byłoby bardziej niedogodne od 3-3-3 bo osoba na samym środku ma do przejścia dwie osoby, czyli tak samo. Tak więc właśnie taki układ (2-5-2) bym preferował. Pewnie także dlatego, że jak dotąd zawsze na długich trasach miałem to miejsce które chciałem. Więc wybrałbym zawsze jedno z tych dwóch....;) a lecąc większą grupą całą 5.
krzysiekl 2014-04-10 12:30   
krzysiekl - Profil krzysiekl
dla pojedynczego paxa w układzie 2-3-2:
gosc_070d8 2014-04-10 11:10   
gosc_070d8 - Profil gosc_070d8
naprqwdę nie wiem na czym polega idealność takiego ukladu. Dla pojedynczego pasazerop moze i nie ma to znaczenia - no chyba że lubi pod oknem - ale bez sensu dla podrózowania w dwójke i czwórke
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy