Za sterami: Lufthansa Cargo od kuchni

30 września 2013 10:03
8 komentarzy
Reklama
Samochody, części zamienne, leki, kwiaty, owoce czy warzywa to tylko część z długiej listy przewozowej linii Lufthansa Cargo. Pod koniec sierpnia redakcja Pasazer.com mogła bliżej przyjrzeć się pracy tego przewoźnika.

Zapraszamy na materiał z Frankfurtu, w którym przybliżymy pracę jednej z większych linii przewozów cargo na świecie. Naszym przewodnikiem jest Lara Kittler z działu prasowego Lufthansa Cargo.

//www.pasazer.com/img/images/normal/lufthansa,cargo,fra,pbozyk(52).jpg
Towarowy transport lotniczy jest prężnie rozwijającą się gałęzią transportu lotniczego z dużymi perspektywami na przyszłość. Wymaga jednak wiele doświadczenia i wiedzy od przewoźnika oraz właściciela towaru na temat możliwości nośnych samolotu, kosztów jego eksploatacji czy znajomości przepisów.

Transport cargo wymaga odpowiednio zaprojektowanych kontenerów, terminali i opakowań niezbędnych do skutecznego i bezpiecznego transportu rozmaitych produktów i substancji.

//www.pasazer.com/img/images/normal/lufthansa,cargo,fra,pbozyk%20(13).jpg

Informacyjnie o linii

Lufthansa Cargo to spółka należąca do grupy Lufthansy, która specjalizuje się w międzynarodowym przewozie ładunków. Linia oferuje przewóz towarów na pokładzie swoich samolotów, ale także ma dostęp do powierzchni cargo w samolotach pasażerskich innych linii: Lufthansy, Austrian Airlines, Swissa i AeroLogic. Linie posiadają własny kod ICAO (GEC), jednak IATA (LH) pozostaje wspólny ze spółką dominującą.

//www.pasazer.com/img/images/normal/lufthansa,cargo,fra,pbozyk%20(15).jpg
Decyzję o utworzeniu oddziału zajmującego się jedynie transportem towarowym podjęto w 1994. Tym samym linie lotnicze Lufthansa stały się pierwszymi w świecie, które podzieliły usługi pasażerskie i cargo w ten sposób. Oficjalnie loty rozpoczęto w listopadzie 1994 po wcześniejszym połączeniu spółki z German Cargo Services.

Od 1994 roku powstało całe centrum dowodzenia przy lotnisku we Frankfurcie: magazyny, Cool Center i Animal Lounge. Linie posiadają 18 samolotów McDonnell-Douglas MD-11, jednak jeszcze w tym roku na "emeryturę" odejdą dwie najstarsze maszyny i zostaną zastąpione boeingami B777 Freighter.

//www.pasazer.com/img/images/normal/lufthansa,cargo,fra,pbozyk%20(16).jpg
W 2012 r. przewoźnik przetransportował 1,7 mln ton ładunków i poczty. Współczynnik obciążenia ładunkiem (odpowiednik load-factora samolotów pasażerskich) wyniósł niemal 70 proc. Przychody ze sprzedaży wyniosły 2,68 mld euro, a zysk z działalności operacyjnej - 104 mln euro. Linia zatrudnia ponad 4,6 tys. osób.

//www.pasazer.com/img/images/normal/lufthansa,cargo,fra,pbozyk%20(23).jpg

Cały kompleks przewoźnika zajmuje 100 tys. m kw. i robi ogromne wrażenie.



Po przejściu wszystkich budynków Cargo Center oraz kontroli bezpieczeństwa udajemy się na płytę postojową, aby przyjrzeć się z bliska jak wygląda rozładunek i załadunek samolotów MD-11F.

//www.pasazer.com/img/images/normal/lufthansa,cargo,fra,pbozyk%20(38).jpg


Rozładunek i załadunek MD-11

Na płycie postojowej mogliśmy się przyjrzeć rozładunkowi samolotu o rejestracji D-ALCK, który przyleciał z Toronto. Na pokładzie maszyny znajdowało się 80 ton cargo. Maksymalna ładowność MD-11F to 95 ton cargo. Natomiast maksymalna waga do startu (MTOW) wynosi 280 ton.

//www.pasazer.com/img/images/normal/lufthansa,cargo,fra,pbozyk%20(27).jpg
//www.pasazer.com/img/images/normal/lufthansa,cargo,fra,pbozyk%20(37).jpg
Cały ładunek MD-11F znalazł się na płycie postojowej, skąd zabrany został do głównego budynku Cargo Center, a w nim rozdzielony według docelowego miejsca przeznaczenia.

//www.pasazer.com/img/images/normal/lufthansa,cargo,fra,pbozyk%20(24).jpg
D-ALCK zostaje w oddali, a my udajemy się na inne miejsce postojowe, na którym zobaczymy załadunek samolotu MD-11F.

//www.pasazer.com/img/images/normal/lufthansa,cargo,fra,pbozyk%20(25).jpg
Przy okazji warto dodać, że zaletą transportu lotniczego względem naziemnego są związane z nim opakowania. Transport lotniczy wymaga bowiem mniej odpornych na uszkodzenia opakowań, ale jednocześnie zrobionych z bardziej specjalistycznych komponentów o zdecydowanie niższej masie.

//www.pasazer.com/img/images/normal/lufthansa,cargo,fra,pbozyk%20(26).jpg
Maszyna D-ALCB jest przygotowywana do załadunku na rejs do Chicago. Tego dnia samolot zabierze około 85 ton ładunku cargo.

//www.pasazer.com/img/images/normal/lufthansa,cargo,fra,pbozyk%20(18).jpg


Cały sprzęt do załadunku przygotowany, więc udajemy się na pokład.

//www.pasazer.com/img/images/normal/lufthansa,cargo,fra,pbozyk%20(35).jpg
//www.pasazer.com/img/images/normal/lufthansa,cargo,fra,pbozyk%20(36).jpg
Pusty górny pokład MD-11F, który może pomieścić maksymalnie 70 ton cargo, wygląda imponująco.

//www.pasazer.com/img/images/normal/lufthansa,cargo,fra,pbozyk%20(44).jpg
Przed rozpoczęciem załadunku pracownicy firmy Fraport robią obchód maszyny i sprawdzają, czy wszystkie elementy wyposażenia wewnątrz pokładu są sprawne. W maszynie znajduje się układ automatycznych i półautomatycznych rolek, które w znaczący sposób ułatwiają manewry i dobre ustawienie ładunku wewnątrz samolotu.

//www.pasazer.com/img/images/normal/lufthansa,cargo,fra,pbozyk%20(6).jpg
//www.pasazer.com/img/images/normal/lufthansa,cargo,fra,pbozyk%20(5).jpg
Oczekując na ładunek zaglądamy do przestronnego kokpitu MD-11.

//www.pasazer.com/img/images/normal/lufthansa,cargo,fra,pbozyk%20(7).jpg
//www.pasazer.com/img/images/normal/lufthansa,cargo,fra,pbozyk%20(50).jpg
Po kilku minutach wracamy na pokład, ponieważ pojawia się pierwsza paleta z częściami zamiennymi do samochodów marek Audi, Skoda, Seat i Volkswagen.

//www.pasazer.com/img/images/normal/lufthansa,cargo,fra,pbozyk%20(43).jpg
Pracowników firmy handlingowej nadzoruje przedstawiciel Lufthansa Cargo odpowiadający za załadunek i wyważanie maszyny.

//www.pasazer.com/img/images/normal/lufthansa,cargo,fra,pbozyk%20(51).jpg
Sprawdza on czy dana paleta lub kontener są dobrze zabezpieczone, przymocowane oraz czy znajdują się na miejscu zapisanym w karcie ustawienia/wyważanie. W transporcie lotniczym ma to ogromne znaczenie. Nawet jeden uchwyt lub mocowanie źle ustawione lub zabezpieczone może doprowadzić do przemieszczenia ładunku i katastrofy. Dlatego tak ważna jest kontrola mocowań przed i podczas załadunku.

//www.pasazer.com/img/images/normal/lufthansa,cargo,fra,pbozyk%20(4).jpg
W między czasie sprawdzamy także co się dzieje na dolnym pokładzie maszyny.

//www.pasazer.com/img/images/normal/lufthansa,cargo,fra,pbozyk%20(14).jpg
W transporcie lotniczym można używać takich samych przesyłek w przypadku przesyłek międzynarodowych i krajowych. Ponadto używa się specjalnych kontenerów, które zmniejszają koszt manipulacji i zapewniają ochronę ładunku, jednocześnie jednak utrudniają transport intermodalny. Ich nietypowy kształt zmusza załadowców do przepakowania przesyłki przed przeniesieniem jej na inny środek transportu. Innowacje w dziedzinie manipulowania kontenerami umożliwiły jednak przewożenie samolotami standardowych kontenerów o długości 20 stóp (6 metrów).

//www.pasazer.com/img/images/normal/lufthansa,cargo,fra,pbozyk%20(3).jpg
Przy pakowaniu towarów na paletę lub do kontenera pracownicy muszą pamiętać o prawidłowym ich ustawieniu, a także wyliczeniu nacisku na podłoże. Źle ułożony ładunek ważący np. 100 kg podczas startu może zwiększyć swoją wagę nawet kilkukrotnie.

Kiedy na pokład wjeżdżają kolejne kontenery, samolot równocześnie jest tankowany. Na rejs do Chicago zabierze około 60 ton paliwa.

//www.pasazer.com/img/images/normal/lufthansa,cargo,fra,pbozyk%20(8).jpg
Korzystając z okazji przyglądamy się ciekawej, a zarazem klasycznej budowie samolotu MD-11F.

//www.pasazer.com/img/images/normal/lufthansa,cargo,fra,pbozyk%20(10).jpg
//www.pasazer.com/img/images/normal/lufthansa,cargo,fra,pbozyk%20(2).jpg
//www.pasazer.com/img/images/normal/lufthansa,cargo,fra,pbozyk%20(1).jpg
//www.pasazer.com/img/images/normal/lufthansa,cargo,fra,pbozyk%20(12).jpg
//www.pasazer.com/img/images/normal/lufthansa,cargo,fra,pbozyk%20(11).jpg

Cool Center

Kolejnym etapem naszej wycieczki był najnowszy magazyn chłodniczy przewoźnika - Cool Center. Został on oddany do użytku w 2011 roku. Na powierzchni 4500 m2 znajdują się liczne pomieszczenia z niskimi temperaturami od -25°C do +5/8°C.

//www.pasazer.com/img/images/normal/lufthansa,cargo,fra,pbozyk%20(33).jpg
Głównymi towarami przechowywanymi w tym magazynie są przede wszystkim leki oraz substancje chemiczne wymagające niskich temperatur.

//www.pasazer.com/img/images/normal/lufthansa,cargo,fra,pbozyk%20(17).jpg
//www.pasazer.com/img/images/normal/lufthansa,cargo,fra,pbozyk%20(20).jpg
Do transportowania kontenerów używany jest specjalny podnośnik z podstawą umożliwiającą równy rozkład wagi i nacisku.

//www.pasazer.com/img/images/normal/lufthansa,cargo,fra,pbozyk%20(21).jpg
//www.pasazer.com/img/images/normal/lufthansa,cargo,fra,pbozyk%20(22).jpg
//www.pasazer.com/img/images/normal/lufthansa,cargo,fra,pbozyk%20(45).jpg
Lufthansa Cargo jest jedną z nielicznych linii transportowych, która oferuje szeroki wybór aktywnych kontenerów, które pasują do niemal każdego szczególnego ładunku oraz różnych wymogów dotyczących temperatury wraz z możliwością jej regulacji wewnątrz kontenera w zakresie od -20°C do +30°C (-4°F/86°F), w zależności od wybranego typu.

//www.pasazer.com/img/images/normal/lufthansa,cargo,fra,pbozyk%20(47).jpg
Kontenery chłodnicze jako źródło chłodzenia wykorzystują bloki suchego lodu ukryte w osobnym schowku, a termostat i sprężarka podtrzymują wymagane zakresy temperatur i zapewniają prawidłową cyrkulację powietrza. Ponieważ w technologii tej nie ma możliwości podgrzania powietrza wewnątrz urządzenia, dlatego też nie należy narażać kontenera na temperatury zbliżone lub niższe od określonych w dokumencie przewozowym.

//www.pasazer.com/img/images/normal/lufthansa,cargo,fra,pbozyk%20(48).jpg
Kontener Unicooler umożliwia chłodzenie i ogrzewanie przestrzeni ładunkowej za pomocą suchego lodu (ukrytego w oddzielnym schowku) ze stałą cyrkulacją powietrza dzięki wentylatorom, jak również elektryczną technologią ogrzewania poprzez duże akumulatory wielokrotnego ładowania.

//www.pasazer.com/img/images/normal/lufthansa,cargo,fra,pbozyk%20(42).jpg
Kontener Opticooler umożliwia regulację temperatury wewnętrznej za pomocą sprężarek do chłodzenia i energii elektrycznej do ogrzewania (suchy lód nie jest wymagany).

//www.pasazer.com/img/images/normal/lufthansa,cargo,fra,pbozyk%20(46).jpg
Wszystkie załadowane kontenery są przez całą dobę na bieżąco monitorowane i sprawdzane przez personel Cool Center.

//www.pasazer.com/img/images/normal/lufthansa,cargo,fra,pbozyk%20(19).jpg

Frankfurt Animal Lounge

Animal Lounge we Frankfurcie to najbardziej zaawansowana poczekalnia cargo dla zwierząt na świecie. Jest to połączenie obsługi i koordynacji zwierząt oraz służb weterynaryjnych pod jednym dachem, na powierzchni 3750 m2.

//www.pasazer.com/img/images/normal/lufthansa,cargo,fra,pbozyk%20(32).jpg
Cały budynek składa się z trzech stref – tranzytowej, eksportowej i importowej. Znajdują się w nich kolejno zwierzęta, które transportowane są dalej, zwierzęta, które przygotowywane są do drogi, oraz te, które dotarły już do miejsca docelowego.

//www.pasazer.com/img/images/normal/lufthansa,cargo,fra,pbozyk%20(41).jpg
W Animal Lounge znajdziemy 42 duże klatki o powierzchni do 28 m kw., 39 mniejszych, a także 12 indywidualnych komór o regulowanej temperaturze. Zwierzęta mogą nawet zostać umyte.
//www.pasazer.com/img/images/normal/lufthansa,cargo,fra,pbozyk%20(31).jpg
//www.pasazer.com/img/images/normal/lufthansa,cargo,fra,pbozyk%20(40).jpg
Cały obszar jest monitorowany i odpowiednio strzeżony. Osoby wysyłające swoje zwierzęta mogą napisać "list" z informacjami o imieniu i zwyczajach swojego pupila. Pracownicy chcą się zwracać do zwierząt po imieniu - to podobno bardzo je odstresowuje i pozwala złapać lepszy kontakt podczas pobytu.

//www.pasazer.com/img/images/normal/lufthansa,cargo,fra,pbozyk%20(28).jpg
//www.pasazer.com/img/images/normal/lufthansa,cargo,fra,pbozyk%20(29).jpg
Specjalne kontenery do przewozu m.in. koni

//www.pasazer.com/img/images/normal/lufthansa,cargo,fra,pbozyk%20(30).jpg

Plany na przyszłość

Na początku przyszłego roku Lufthansa Cargo planuje sprzedać dwie najstarsze maszyny MD-11F - D-ALCO, która latała w przeszłości w linii VARIG oraz D-ALCR, która wcześniej obsługiwała połączenia Alitalii. Samoloty zostaną zastąpione przez nowe i wydajniejsze Boeingi 777F.

Pierwszy z nich (D-ALFA) przyleci pod koniec października, a kolejny (D-ALFB) w drugiej połowie listopada. Informacje potwierdziło nam Biuro Prasowe przewoźnika.



Początkowo linia sądziła, że nowe B777F powiększą flotę. Jednak kryzys strefy euro, a także wprowadzenie zakazu nocnych lotów na lotnisku we Frankfurcie przyczyniło się do zrewidowania tych planów.

Lufthansa Cargo zamówiła łącznie pięć Boeingów 777F w maju 2011 r. Boeing 777F ma zasięg ponad 9070 km i na pokład może zabrać 103 tony ładunku w porównaniu do 7320 km i 95 ton jakie może przewozić MD-11F. Pierwsze dwa B777F pojawią się w tym roku, kolejne dwa w 2014 r., a ostatni w pierwszym kwartale 2015 r.

Podsumowanie

Towarowy transport lotniczy jest bardzo ciekawym zagadnieniem logistycznym. Dzieje się tak ponieważ jest na bardzo wysokim poziomie technicznym – chociażby ze względu na zaawansowane technologiczne samoloty, czy też liczną naziemną wyspecjalizowaną obsługę lotnisk. Naturalną konsekwencją takiego stanu rzeczy jest zaangażowanie bardzo wielu podmiotów w proces przesyłu towarów. Całość obwarowana surowymi przepisami i normami bezpieczeństwa sprawia, że zyski związane z przyspieszeniem transportu mogą zostać "zjedzone" przez koszty przelotu, na które nakładają się wszelkie opłaty na lotniskach.

//www.pasazer.com/img/images/normal/lufthansa,cargo,fra,pbozyk%20(9).jpg
Nie oznacza to oczywiście braku opłacalności. Przedsiębiorstwa bezpośrednio korzystające z tego typu usług dokładnie znając wszystkie wady i zalety "podniebnego" transportu potrafią doskonale się w nim odnaleźć i wykorzystać go do osiągania sukcesu na rynku. Warto wspomnieć, że dużo firm i osób korzysta z dobrodziejstw lotnictwa, często nie wiedząc nawet o tym jak wiele towarów jest dostarczanych w ten sposób.

Jeżeli chcecie zobaczyć zdjęcia w większej rozdzielczości, to zapraszamy do albumu "W królestwie Lufthansa Cargo" na naszym profilu Facebook, który jest dostępny dla wszystkich.

#Aktualizacja 28.8.2015

Obecna flota przewoźnika składa się z 19 samolotów: 14 McDonnell Douglas MD-11F oraz pięciu boeingów B777F.#

Piotr Bożyk
Fot. Piotr Bożyk (aparatem Nikon Polska)

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
marekd 2013-11-10 12:36   
marekd - Profil marekd
Szkoda że w Polsce nie ma firmy cargo ktorą stać by było chociaż na jeden samolot tej klasy co MD-11F lub 777F.
greg0303 2013-10-03 18:33   
greg0303 - Profil greg0303
Christoph Franz, Lufthansa CEO, w rozmowie z Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung stwierdził, że wzrost przewozów towarowych w lecie 2013 roku nie nastąpił na takim poziomie, jakiego spodziewał sie niemiecki przewoźnik. W najbliższym czasie nastąpi głebsza analiza tego rynku.
hops 2013-10-03 09:37   
hops - Profil hops
@mietek konie, gady, płazy, ryby, kurczęta, wielbłądy, itd. itd. dodając do katalogu samochody, motocykle...
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy