Singapur-Changi najlepszy wg Skytrax

11 kwietnia 2013 09:19
4 komentarze
Singapur-Changi zajął pierwsze miejsce w tegorocznym rankingu najlepszych lotnisk świata opublikowanym przez Skytrax. Klasyfikacja powstała na podstawie głosów ponad 12 milionów podróżnych ze 108 krajów.

W kategorii na najlepsze lotnisko rankingu World Airport Awards 2013 zwyciężył port lotniczy Singapur-Changi,powtarzając sukces z 2010 r. Jako drugie zostało sklasyfikowane lotnisko w Seulu-Incheon. Po raz pierwszy od 2009 r. na podium znalazł się europejski port lotniczy - trzecie miejsce zajęło lotnisko w Amsterdamie. Poza podium (na 4. miejscu) znalazł się ubiegłoroczny zwycięzca - port lotniczy w Hong Kongu.

10. Londyn-Heathrow
W poszczególnych kategoriach wielkości lotnisk zwyciężyły następujące porty lotnicze:
  • poniżej 5 mln - Durban.
Autorzy raportu Skytrax podkreślają sukces londyńskiego Heathrow, które wygrało w dwóch kategoriach: najlepszego lotniska pod względem zakupów oraz najlepszego budynku terminala.

Terminale lotniska Changi w Singapurze

Skytrax łącznie podsumował lotniska w 39 kategoriach. Pełne wyniki są dostępne na stronie rankingu World Airport Awards. Wśród ciekawych kategorii można wymienić:
  • najlepsze lotnisko dla lotów krajowych - Tokio-Haneda;
  • najbardziej poprawione lotnisko (most improved airport) - Frankfurt;
  • najlepsza kontrola bezpieczeństwa - Kopenhaga;
  • najczystsze lotnisko - Tokio-Haneda;
  • najlepsza obsługa bagażowa - Zurych;
  • najlepsze lotnisko w Europie Środkowej - Monachium;
  • najlepsze lotnisko w Europie Wschodniej - Moskwa Domodiedowo.
Skytrax to portal zajmujący się oceną linii lotniczych i lotnisk. Przewoźnicy otrzymują od niego "gwiazdki", a porty lotnicze raz do roku są klasyfikowane w wielu kategoriach.