Galeria Dreamlinera czyli szyte na miarę

30 kwietnia 2012 12:01
16 komentarzy
Reklama
Boeing 787 Dreamliner to samolot nie tylko nowy, ale i zupełnie inny od dotychczas produkowanych. Polscy pasażerowie będą mogli przekonać się o tym już na początku przyszłego roku, bo wtedy Dreamliner w barwach LOT-u rozpocznie regularne rejsy.

Zapraszamy na relację Dominika Sipińskiego z fabryki Boeinga w Seattle.



- Gdy rozpoczynaliśmy projekt Boeinga 787, wtedy jeszcze pod nazwą 7E7, szukaliśmy samolotu dobrego dla linii, ale i dla pasażerów - mówi Colleen Kottlowski z działu marketingu Boeinga.

Z tej pierwszy potrzeby narodził się szybki, średniej wielkości samolot szerokokadłubowy o bardzo dużym zasięgu. Bardzo oszczędny w użytkowaniu, nie tylko dzięki mniejszemu zużyciu paliwa, ale i rzadszym przeglądom, bo materiały kompozytowe są wytrzymalsze niż aluminium.



Pasażerowie te cechy odczują w cenach biletów. Ale podczas samego lotu nie ma dla nich znaczenia spalanie paliwa czy ulepszona aerodynamika, a wnętrze samolotu.

- Psychologowie i antropolodzy kulturowi uczestniczyli w projekcie, badając, jak wnętrze samolotu wpływa na samopoczucie pasażerów - wyjaśnia Kottlowski. Odkryli, że większość skarg związanych jest z tym, że podróżni... nudzą się. Wtedy zwracają większą uwagę na szczegóły i wynajdują problemy. Druga ich obserwacja polegała na tym, że w zły nastrój pasażerowie wpadają najczęściej już na lotnisku, podczas odprawy czy uciążliwych kontroli.



Pamiętając o wynikach badań, Boeing zaprojektował wnętrze modelu 787 Dreamliner w sposób całkowicie unikatowy. Dopracowany jest każdy szczegół. Możliwości konfiguracji wnętrza - a tym przede wszystkim chcą wyróżnić się linie kupujące 787 - są tak duże, że Boeing wpadł na kolejny nowatorski pomysł. W Everett, niedaleko fabryki producenta, powstała Galeria Dreamlinera. Przedstawiciele przewoźników przyjeżdżają tam na kilka dni, czasem na ponad tydzień i dokonują wyborów - od siedzeń po wykończenia kuchenek i toalet. Otrzymują do dyspozycji specjalne pomieszczenia, w których mogą odpocząć, naradzić się, a nawet przespać.



Najbardziej zauważalny dla pasażerów element wyposażenia to oczywiście fotele. W Galerii Dreamlinera są prezentowane wszystkie dostępne w ofercie siedzenia w trzech klasach - biznesowej, ekonomicznej premium i ekonomicznej.



Wyboru dokonał już LOT. W klasie biznes będzie 18 foteli rozkładanych do pozycji leżącej. Wyprodukuje je firma Contour. Jak zapewnia Leszek Chorzewski, rzecznik LOT-u, razem z obsługą personelu pokładowego z programu Elite Fleet zapewnią one taki sam standard, jaki obecnie jest oferowany przez niektórych europejskich przewoźników w klasie pierwszej.



Klasa ekonomiczna premium, w której będzie 21 miejsc, to zupełnie nowy produkt w Locie. Chorzewski tłumaczy, że przewoźnik kieruje tę ofertę dla pasażerów, którzy obecnie latają w klasie ekonomicznej, a nie chcą wydawać znacznie większych kwot na pełną klasę biznes. Fotele będą szersze i bardziej od siebie oddalone niż w ekonomii, a wyprodukuje je Timco.



Większość pasażerów będzie jednak podróżować w klasie ekonomicznej. Znajdzie się tam 213 miejsc w konfiguracji 3-3-3. Fotele dostarczy firma Weber, a każdy z nich będzie posiadał indywidualny system rozrywki (IFE) - to kolejna nowość w Locie.



Dwie firmy zostały do tej pory certyfikowane jako dostawcy systemów IFE do Dreamlinerów. To Panasonic i Thales - obydwie firmy oferują szeroką gamę produktów pod względem sposobu obsługi i przekątnej ekranu. LOT na razie nie ujawnia, którego dostawcę wybrał, ani też jak duże będą ekrany w poszczególnych klasach.



Boeing oferuje też w zasadzie nieograniczony wybór obszyć foteli. Przewoźnicy mogą wybrać wzór spośród gotowych lub zaprojektować własny. Wielu decyduje się na skomponowanie obszyć z malowaniem samolotu lub wykładzinami. Te ostatnie w Dreamlinerze również wprowadzają innowację - po raz pierwszy podłoga całego samolotu jest wyłożona małymi kwadratami wykładziny, a nie dużymi jej fragmentami. Dzięki temu znacznie łatwiej utrzymać wykładzinę w czystości, bo wymiana jest dużo szybsza i tańsza.

Wizualnie wnętrze dopełniają światła. Dzięki w pełni programowalnym diodom LED każda linia może samodzielnie wybrać kolory kabiny.


Mark Larson z Boeinga demonstruje panel z diodami LED

W zależności od światła emitowanego przez diody, białawe panele ścienne przyjmują najróżniejsze kolory. Diody boczne i te znajdujące się przy przejściach są od siebie całkowicie niezależne, tak samo jak kolejne metrowe segmenty wzdłuż samolotu - dzięki temu możliwości oświetlenie kabiny są naprawdę duże. A nie tylko o wygląd tu chodzi, bo dzięki specjalnym programom "wschód" i "zachód Słońca" pasażerowie mają lepiej znosić zmiany stref czasowych.


Ustawienie "tęczy" doprowadziłoby pasażerów do apopleksji, ale demonstruje możliwości oświetlenia kabiny w 787.

Wygląd kabiny przewoźnicy mogą przetestować na makiecie fragmentu Dreamlinera w Galerii. Mogą też przekonać się, że Boeing myślał o łatwości obsługi systemu - projekty można zmienić samodzielnie w ciągu kilku minut, a przełączanie pomiędzy programami (dla całej kabiny lub tylko dla niektórych sekcji) jest dla personelu pokładowego bardzo łatwe.

Dla stewardess i stewardów bardzo ważnym miejscem jest też pokładowa kuchnia. W Galerii Dreamlinera jej wyposażenie zajmuje duże pomieszczenie. Boeing proponuje 30 zaprojektowanych kompleksów kuchennych. Każda linia sama dobiera do nich elementy, których potrzebuje - kuchenki mikrofalowe, ekspresy do kawy itp. Jedyne, co jest standardowe, to wózek dla stewardess - od pewnego czasu ten sam typ stosuje się we wszystkich samolotach, także tych produkowanych przez Airbusa.



Boeing proponuje swoim klientom montaż pokładowego baru. Ogranicza to pracę stewardess, zwłaszcza w godzinach nocnych. Pasażerowie mogą łatwiej samodzielnie nalać sobie napojów.



Nie mniej uwagi poświęcono toaletom. Dla Boeinga bardzo ważne było, by jak najlepiej wpasować je w układ pokładu. Dlatego np. duża toaleta dla niepełnosprawnych powstaje z połączenia dwóch zwykłych. Przesunięcie ścianki działowej zajmuje kilka sekund i może być dokonane podczas lotu. Dzięki temu na pokładzie mogą zmieścić się 3 dodatkowe fotele klasy ekonomicznej. A, jak wylicza Boeing, każdy z nich rocznie przynosi linii ok. 3 tys. dolarów zysku.



Ponieważ Dreamlinery są przeznaczone przede wszystkim na najdłuższe trasy, nie mogło w nich zabraknąć wydzielonego miejsca na odpoczynek dla załóg, które muszą się zmieniać w trakcie wielogodzinnych rejsów. Aby nie marnować miejsca dla pasażerów, pomieszczenia dla personelu pokładowego zostały umieszczone nad główną częścią kadłuba - jedno tuż za kokpitem, a drugie z tyłu samolotu. Choć przewoźnicy mogą z tych pomieszczeń zrezygnować, na razie żadna linia się na to nie zdecydowała.



Każdy Dreamliner będzie wyposażony również w wiele udogodnień, których pasażerowie mogą nawet nie dostrzec. Jednym z nich jest specjalnie zaprojektowane wejście, nazywane przez Boeinga "efektem katedry". Przestrzeń za głównymi drzwiami jest specjalnie oświetlona. Projekt optycznie powiększa wejście. W ten sposób producent chce stworzyć wrażenie zmiany otoczenia po przejściu z rękawa na pokład samolotu. To efekt wspomnianego na początku badania, z którego wynika, że zły nastrój pasażerów często rodzi się na lotnisku.



Na pokładzie 787 będzie panować dosłownie inna atmosfera. Wilgotność powietrza wzrośnie o kilka punktów procentowych, a ciśnienie będzie odpowiadało temu z wysokości ok. 6000 stóp (ok. 1800 m npm.). To o 2000 stóp mniej niż w większości starszych modeli, a jak wynika z badań Boeinga, to właśnie ten przedział powoduje najmocniejsze pogorszenie samopoczucia. Dzięki dodatkowym filtrom powietrze będzie ponadto czystsze. To wszystko spowoduje zmniejszenie negatywnych skutków długich lotów - zarówno fizycznych (np. suchość skóry, zmęczenie oczu), jak i psychicznych.


Colleen Kottlowski tłumaczy, że schowki bagażowe są na tyle duże, że wystarczy miejsca na walizkę na kółkach dla każdego pasażera.

Kluczowe dla poprawy parametrów powietrza na pokładzie było zastosowanie kompozytów do budowy Dreamlinera. Dzięki temu, że nie ulegają one korozji, wilgotność mogła wzrosnąć. Z kolei oszczędności w wadze umożliwiły zastosowanie cięższych systemów ciśnieniowych.


"What would you like to do?" - w Galerii Dreamlinera klienci mogą tworzyć własne projekty wnętrz.

Przestronność kabiny optycznie zwiększają także okna. Są one znacznie większe niż w jakimkolwiek innym samolocie pasażerskim. Ta zmiana też była możliwa dzięki kompozytom - w aluminiowym kadłubie niemożliwe byłoby wycięcie tak dużych okien bez ciężkich wzmocnień dookoła. W Dreamlinerze nie ma też klasycznych plastikowych zasłon - okna są przyciemniane elektrochromatycznie za pomocą specjalnego przycisku. Nawet po całkowitym ściemnieniu widać to, co znajduje się za oknem, ale do środka nie przenika światło. Ten system jest też łatwiejszy w wymianie niż starsze modele okien.



Pasażerowie w liniach, które odebrały już swoje pierwsze Dreamlinery doceniają komfort oferowany przez ten model. W japońskiej ANA średnie wypełnienie na trasach obsługiwanych przez 787 po jego wprowadzeniu wzrosło o 16 punktów procentowych.



Choć dzięki ponad 240 opcjom do wyboru wnętrze każdego Dreamlinera będzie zupełnie inne, podstawowe zalety tego modelu pozostają niezmienne. LOT, jako pierwsza linia w Europie, która otrzyma Dreamlinera, będzie mógł wykorzystać tę przewagę do zyskania nowych pasażerów na rynku transatlantyckim i azjatyckim.



Dominik Sipiński
fot. Dominik Sipiński, Piotr Bożyk

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
piotrek737 2012-05-04 00:29   
piotrek737 - Profil piotrek737
To zdjęcie jest z Le Bourget więc jest to Caravelle w barwach linii Air Provence ;)
gosc_1c29c 2012-05-03 23:48   
gosc_1c29c - Profil gosc_1c29c
gosc_ec286 moim zdaniem to raczej nie jest 727, bo ten ma podobny uklad silnikow jak tu154 a tam nie widac silnika zabudowanego w stateczniku pionowym bezposrednio na kadlubie :-) Obstawiam ze IL62 albo VC10
gosc_f016f 2012-05-03 21:29   
gosc_f016f - Profil gosc_f016f
A nie przypadkiem Caravelle?
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy