bilety

Chciałbym bardzo prosić o pomoc w zrozumieniu mechanizmów, które panują u przewoźników i dotyczą cen biletów. Jak to jest, że na ten sam przelot, do tego samego miasta np. z Wrocławia do Warszawy można u tego samego przewoźnika zapłacić raz 9 zł, drugi raz 19 zł, 49 zł a nawet 189 zł?!Kompletnie nie rozumiem tego mechanizmu i nawet przy łapaniu kwestii last minute i first minute to jest chore a przynajmniej dla mnie. Jeżeli muszę pojechać do Wawy i to w tym tygodniu to zapłacę jakąś niebotyczną kwotę a gdybym to planował np. za tydzień (choć i tu nie ma reguły) to zapłacę 9 zł. To jest nieporozumienie. Przecież te loty są w miarę regularne i czy przewoźnikom nie zależy aby ceny były na w miarę rozsądnym poziomie i spinały się ekonomicznie a nie jakaś część ludzi leci za "frytki" a potem przewoźnik stwierdza, że mu się to nie opłaca i likwiduje połączenia. Nie rozumiem tej polityki i nikt mi nie wmówi, że jest to normalne. Jasne nie ma co tego porównywać do PKP, ale tam chociaż wiem ile zapłacę...Może ktoś mi to rozjaśni?
09/08/2016 15:19  
Komentowanie dostępne dla zalogowanych użytkowników
krzysiekl 2016-08-11 13:12   
krzysiekl - Profil krzysiekl
Linia lotnicza chce maksymalizować przychody więc ceny zmieniają się jak w kalejdoskopie, próbując dostosować się do popytu w danej chwili. Algorytmy są pewnie bardzo skomplikowane i w różnych liniach może to różnie latać.
W PKP IC też można kupić bilet na Pendolino (normalny, dla każdego, pomijam kwestie ulg ustawowych) albo za 49zł albo za 150zł itp.

Linie lotnicze kombinują czas znacznie bardziej bo cena biletu może też czasem..spadać gdy zbliża się data wylotu.
adam7691 2016-08-10 10:36   
adam7691 - Profil adam7691
dlatego kupując bilet na kilka dni przed wylotem nigdy nie rozważam skorzystania z LCC (wolę skorzystać z tradycyjnej linii i zaoszczędzić)
banan86 2016-08-09 15:27   
banan86 - Profil banan86
To proste jak konstrukcja cepa a można streścić jednym słowem - marketing. "Tanie" linie lotnicze, nie chcą być tanie tylko chcą być uważane za tanie.

Dlatego sprzedają małą grupkę biletów ultra-tanich, dość dużą pulę biletów w cenach średnich i resztę w cenach naprawdę wysokich (pasażerowie kupujący na ostatnią chwilę przeważnie "muszą" gdzieś lecieć więc zapłacą praktycznie każdą cenę). Chodzi o to by ŚREDNIA cena biletu spinała się ekonomicznie z kosztami lotu i dawała zysk dla linii ;-)

Jeśli nauczysz się obserwować mechanizmy polityki cenowej danego przewoźnika i twój kalendarz jest na tyle elastyczny by dostosowywać się do cen biletów, to możesz latać baaaaardzo tanio ;-)
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy