Lufthansa -przesiadka i wiza

Witam. W czerwcu lecę PIERWSZY raz samolotem i wszystko fajnie tylko w Wiedniu mam tylko 1:30h między latami lecę Lufthansa najpierw Kraków ->Wiedeń potem Wiedeń -> Chicago. Boję się że nie Zdążę a podobno jest to dość duże lotnisko :/ Poza tym inny język.. Angielski znam na poziomie komunikatywnym ale boję się że stres i wszystko zapomnę :( może ktoś ma jakieś rady :/ Druga sprawa lecę z córką i podobno w Stanach wymagają zaświadczenia id notariusza że drugi rodzic wyraża zgodę na wyjazd dziecka i trzeba to po angielsku ktoś wie czy to wszystko robi się u notariusza czy gdzieś indziej?
14/05/2016 13:41  
Komentowanie dostępne dla zalogowanych użytkowników
gość_8ef7e 2016-05-18 15:21   
gość_8ef7e - Profil gość_8ef7e
Pierwszy raz samolotem? Rant...nie wiedziałem, że jeszcze są tacy ludzie co nigdy nie lecieli.
adam7691 2016-05-17 07:35   
adam7691 - Profil adam7691
Kontrola celna i graniczna w USA jest dobrze zorganizowana (również w Chicago), idziesz jak po sznurku, nie można się zgubić, ponadto wszędzie są osoby kierujące do właściwego stanowiska. Jak będziesz miała szczęście możesz trafić na urzędnika mówiącego w języku polskim, przy przekraczaniu skanowana jest również siatkówka oka,
Najważniejsze, żeby nie przewodzić zabronionych towarów, w tym żywności (kanapek, niezapakowanych fabrycznie wędlin, owoców itp.), amerykańska kontrola sanitarna jest na to bardzo uczulona, kontrola jest oczywiście wybiórcza, więc nie musisz na nią trafić.
greg0303 2016-05-15 21:45   
greg0303 - Profil greg0303
Przykładowe zezwolenie:
zobacz link
greg0303 2016-05-15 21:11   
greg0303 - Profil greg0303
Porty lotnicze w USA, obsługujące ruch międzynarodowy, w tym również Chicago/O'Hare, mają wydzielone strefy kontroli paszportowej. Przeważnie są to osobne linie dla obywateli USA (US Citizens) oraz stałych mieszkańców (Permanent Residents) i odwiedzających (Visitors). Odwiedzający mają skanowane odciski palców. Pracownik kontroli paszportowej stempluje deklarację celną, którą podróżni prezentują pracownikowi kontroli celnej (po odbiorze bagażu rejestrowanego).
greg0303 2016-05-15 20:56   
greg0303 - Profil greg0303
Rejs Wiedeń - Chicago będzie obsługiwany przez austriackie linie Austrian Airlines (Boeing 777-200).

Lotnisko Wiedeń/Schwechat oferuje bardzo krótkie czasy przesiadek. Przylatując z Krakowa pasażer znajdzie się w strefie przylotowej Schengen, a odlot do Chicago odbędzie się ze strefy poza Schengen. Konieczne więc będzie przejście kontroli paszportowej w Wiedniu, opuszczając strefę Schengen. Lotnisko jest dużo mniejsze niż największe europejskie porty lotnicze.

Mapa portu lotniczego Wiedeń/Schwechat:
zobacz link

Po przylocie z Krakowa należy sprawdzić na lotniskowym monitorze, z którego stanowiska odlatuje rejs do Chicago. Personel naziemny w Krakowie wystawi dla każdego podróżnego dwie karty pokładowe: na rejs do Wiednia i na rejs do Chicago. Na drugiej karcie pokładowej (do Chicago) może być podany numer stanowiska dla odlatującego samolotu do Chicago.
Bagaż rejestrowany będzie automatycznie przeniesiony do samolotu lecącego do USA.

Przed lądowaniem w USA należy wypełnić deklarację celną (jedna sztuka dla jednej rodziny: rodzic/córka=jedna deklaracja celna). Po wylądowaniu nastąpi odprawa paszportowa, a następnie celną. Zajmują się nią pracownicy federalni US Customs and Border Protection (Urząd Celny i Ochrony Granic).

Rzeczywiście w przypadku podróży do USA niepełnoletniego dziecka tylko z jednym z rodziców rekomendowane jest posiadanie zaświadczenia, zezwalającego na podróż, od drugiego z rodziców (w języku angielskim). Potwierdzenie notarialne tego zaświadczenia nie jest wymagane, ale ponownie jest rekomendowane.

Zaświadczenie, tzw. parental consent/permission letter, powinno zawierać następujące elementy (strona US Customs and Border Protection):
zobacz link

W przypadku dodatkowych pytań proszę zadawać je na forum i ponownie pomożemy.
W przyszłym tygodniu będę na lotnisku w Newarku, gdzie będę miał kontakt z pracownikami Urzędu Celnego i Ochrony Granic.
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama