BA A320: zderzenie z dronem

Wczoraj, 17 kwietnia, samolot British Airways (A320) obsługujący rejs BA727 z Genewy do Londynu (Heathrow) prawdopodobnie miał kolizję z małym dronem. Podczas podchodzenia do lądowania na pasie 27L, około godziny 12:50 czasu lokalnego, piloci zgłosiły uderzenie obiektu w przednią cześć kadłuba maszyny. Po wylądowaniu samolot przeszedł inspekcję i został dopuszczony do kolejnego lotu. Brytyjska policja prowadzi śledztwo, aby ustalić kto jest właścicielem drona, który uderzył w A320. Jest to już kolejny przypadek kiedy tego typu obiekty są zdalnie pilotowane niebezpiecznie blisko portów lotniczych.
18/04/2016 17:00  
Komentowanie dostępne dla zalogowanych użytkowników
greg0303 2016-04-22 19:17   
greg0303 - Profil greg0303
Do podobnego zdarzenia doszło wczoraj, 21 kwietnia, na lotnisku Paryż/CDG, gdy do lądowania podchodził samolot Aer Lingus. Na szczęście nie doszło do kolizji, ale dron był niebezpiecznie blisko statku powietrznego.

W USA właściciele dronów o wadze od 250g do 25kg muszą je rejestrować w Federalnej Administracji Lotnictwa (jest specjalna strona internetowa do rejestracji). Brytyjski parlament chce system rejestracji wprowadzić również w Zjednoczonym Królestwie.

W niektórych krajach Bliskiego Wschodu pilotowanie dronów jest tylko dozwolone dla członków specjalnych klubów lotniczych.

Często równiez pojawiają się głosy o montowaniu transponderów w małych dronach, aby kontrola ruchu lotniczego dla zwiększonego bezpieczeństwa mogła je widzieć na swoich radarach.
Affinitor 2016-04-21 00:30   
Affinitor - Profil Affinitor
dareck: takie systemy nic nie dadzą, dron jest bardzo zwrotny poza tym może latać na niedużej wysokości, obawiam się, że zabawa w chowanego z dronem dla samolotu może skończyć się tragicznie. Bardziej bym widział obok sokolników, zatrudnianie także "dronowników"... :)
dareck 2016-04-20 22:27   
dareck - Profil dareck
Skończy się tym, że samoloty zaczną być przystosowywane do wykrywania dronów (czy jakichkolwiek innych obiektów na kursie kolizyjnym), a piloci będą zobligowani do bezzwłocznego przerwania procedury lądowania - no chyba, że lotniska oprócz odstraszania ptactwa wezmą się również za łapanie dronów :)
Affinitor 2016-04-19 20:55   
Affinitor - Profil Affinitor
kitsune: wierzysz, że montowanie takich modułów cokolwiek da? Za sekundę zaczną te moduły wymontowywać, albo przeprogramowywać. Oczywiście można za to karać, ale nie wiem czy to rozwiąże problem. To trochę jak z gapiącymi się w smartfony, którzy włażą pod koła i nie mają pojęcia co się wokół nich dzieje - zjawisko się nasila, mimo że auto może karę wymierzyć na miejscu. Najsmutniejsze jest to, że rachunek prawdopodobieństwa jest nieubłagany i wcześniej czy później przez jakiegoś debilka z dronem runie samolot pełen ludzi. Czy wtedy ktoś coś wreszcie z tym zrobi?....
banan86 2016-04-19 10:02   
banan86 - Profil banan86
To stwarza ogromne ryzyko ataku terrorystycznego z wykorzystaniem właśnie małego zdalnie sterowanego drona.

Ryzyko ogromne a póki co jeszcze nie wymyślono skutecznego rozwiązania tego problemu. Może wy macie jakieś pomysły?
usuniety 2016-04-19 05:23   
usuniety - Profil usuniety
Bardzo nieodpowiedzialne zachowanie osoby pilotującej drona, mam nadzieję że winny zostanie odszukany i ukarany za to zachowanie. Swoją drogą z tego co słyszałem, to drony które używamy w moim miejscu pracy mają wbudowany moduł GPS powodujący, że w nie mogą wystartować w wybranych miejscach w tym w okolicach lotnisk - może zamiast zabraniać używania tych bardzo przydatnych urządzeń warto wprowadzić obowiązek obowiązkowego zastosowania takiego modułu?
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy