×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


BA A320: zderzenie z dronem


Wczoraj, 17 kwietnia, samolot British Airways (A320) obsługujący rejs BA727 z Genewy do Londynu (Heathrow) prawdopodobnie miał kolizję z małym dronem. Podczas podchodzenia do lądowania na pasie 27L, około godziny 12:50 czasu lokalnego, piloci zgłosiły uderzenie obiektu w przednią cześć kadłuba maszyny. Po wylądowaniu samolot przeszedł inspekcję i został dopuszczony do kolejnego lotu. Brytyjska policja prowadzi śledztwo, aby ustalić kto jest właścicielem drona, który uderzył w A320. Jest to już kolejny przypadek kiedy tego typu obiekty są zdalnie pilotowane niebezpiecznie blisko portów lotniczych.

18/04/2016 17:00,  
<>

gość_16bfa - Profil
gość_16bfa
  

  
Do podobnego zdarzenia doszło wczoraj, 21 kwietnia, na lotnisku Paryż/CDG, gdy do lądowania podchodził samolot Aer Lingus. Na szczęście nie doszło do kolizji, ale dron był niebezpiecznie blisko statku powietrznego.

W USA właściciele dronów o wadze od 250g do 25kg muszą je rejestrować w Federalnej Administracji Lotnictwa (jest specjalna strona internetowa do rejestracji). Brytyjski parlament chce system rejestracji wprowadzić również w Zjednoczonym Królestwie.

W niektórych krajach Bliskiego Wschodu pilotowanie dronów jest tylko dozwolone dla członków specjalnych klubów lotniczych.

Często równiez pojawiają się głosy o montowaniu transponderów w małych dronach, aby kontrola ruchu lotniczego dla zwiększonego bezpieczeństwa mogła je widzieć na swoich radarach.
22/04/2016 19:17  

  
dareck: takie systemy nic nie dadzą, dron jest bardzo zwrotny poza tym może latać na niedużej wysokości, obawiam się, że zabawa w chowanego z dronem dla samolotu może skończyć się tragicznie. Bardziej bym widział obok sokolników, zatrudnianie także "dronowników"... :)
21/04/2016 00:30  

  
Skończy się tym, że samoloty zaczną być przystosowywane do wykrywania dronów (czy jakichkolwiek innych obiektów na kursie kolizyjnym), a piloci będą zobligowani do bezzwłocznego przerwania procedury lądowania - no chyba, że lotniska oprócz odstraszania ptactwa wezmą się również za łapanie dronów :)
20/04/2016 22:27  

  
kitsune: wierzysz, że montowanie takich modułów cokolwiek da? Za sekundę zaczną te moduły wymontowywać, albo przeprogramowywać. Oczywiście można za to karać, ale nie wiem czy to rozwiąże problem. To trochę jak z gapiącymi się w smartfony, którzy włażą pod koła i nie mają pojęcia co się wokół nich dzieje - zjawisko się nasila, mimo że auto może karę wymierzyć na miejscu. Najsmutniejsze jest to, że rachunek prawdopodobieństwa jest nieubłagany i wcześniej czy później przez jakiegoś debilka z dronem runie samolot pełen ludzi. Czy wtedy ktoś coś wreszcie z tym zrobi?....
19/04/2016 20:55  

  
To stwarza ogromne ryzyko ataku terrorystycznego z wykorzystaniem właśnie małego zdalnie sterowanego drona.

Ryzyko ogromne a póki co jeszcze nie wymyślono skutecznego rozwiązania tego problemu. Może wy macie jakieś pomysły?
19/04/2016 10:02  

  
Bardzo nieodpowiedzialne zachowanie osoby pilotującej drona, mam nadzieję że winny zostanie odszukany i ukarany za to zachowanie. Swoją drogą z tego co słyszałem, to drony które używamy w moim miejscu pracy mają wbudowany moduł GPS powodujący, że w nie mogą wystartować w wybranych miejscach w tym w okolicach lotnisk - może zamiast zabraniać używania tych bardzo przydatnych urządzeń warto wprowadzić obowiązek obowiązkowego zastosowania takiego modułu?
19/04/2016 05:23  

reklama
reklama
  

<>


Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie