Lotnisko Szymany od 2015 roku?

Lotnisko w Szymanach rozpocznie swoją działalność w 2015 roku. Obecnie trwa przygotowywanie dokumentacji niezbędnej w celu uruchomienia inwestycji. Jej koszt to około 200 mln zł, z czego 76 proc. stanowi unijna dotacja. W planach jest m.in. wydłużenie drogi startowej do 2500 metrów, budowa płaszczyzny do zawracania, budowa płyty postojowej i drogi kołowania łączącej płytę z drogą startową, budowa dróg technicznych, ogrodzenia, terminala pasażerskiego i strażnicy Lotniskowej Straży Pożarnej. Zmodernizowane zostaną również istniejące budynki. – Spółka w chwili obecnej jest w trakcie uzyskiwania odpowiednich pozwoleń administracyjnych (uzyskała prawomocną decyzję środowiskową), oraz przygotowuje dokumentację projektową – informują służby prasowe lotniska. Decyzja środowiskowa została wydana w czerwcu bieżącego roku. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Olsztynie określiła w niej szereg warunków, które musi spełnić inwestor, czyli spółka Warmia i Mazury, aby inwestycja mogła zostać przeprowadzona. Chodzi m.in. o stworzenie w bezpiecznej odległości żerowiska dla bociana białego i orlika krzykliwego. Inwestor będzie musiał również przenieść platformy dla bocianów i wybudować budki lęgowe dla skowronka, zięby i szpaka. Gotowa jest również koncepcja architektoniczna terminala lotniczego, który ma zostać ukończony w 2014 roku. Nawiązuje on swoim kształtem do krajobrazu przyrodniczego Mazur. Zgodnie z prognozami lotnisko w Szymanach ma obsługiwać początkowo 57 tysięcy pasażerów rocznie. W ciągu 20 lat liczba obsługiwanych osób zwiększy się do 731 tys. Początkowo liczba operacji lotniczych ma wynosić 5,6 tys. rocznie by w ciągu 20 lat wzrosnąć do 17 tys. rocznie. Lotnisko będzie czynne 7 dni w tygodniu w godzinach 6 – 22." zobacz link
27/08/2013 14:53  
Komentowanie dostępne dla zalogowanych użytkowników
gosc_3faf 2013-08-27 14:53   
gosc_3faf - Profil gosc_3faf
Lotnisko w Szymanach rozpocznie swoją działalność w 2015 roku. Obecnie trwa przygotowywanie dokumentacji niezbędnej w celu uruchomienia inwestycji. Jej koszt to około 200 mln zł, z czego 76 proc. stanowi unijna dotacja.

W planach jest m.in. wydłużenie drogi startowej do 2500 metrów, budowa płaszczyzny do zawracania, budowa płyty postojowej i drogi kołowania łączącej płytę z drogą startową, budowa dróg technicznych, ogrodzenia, terminala pasażerskiego i strażnicy Lotniskowej Straży Pożarnej. Zmodernizowane zostaną również istniejące budynki.

– Spółka w chwili obecnej jest w trakcie uzyskiwania odpowiednich pozwoleń administracyjnych (uzyskała prawomocną decyzję środowiskową), oraz przygotowuje dokumentację projektową – informują służby prasowe lotniska.

Decyzja środowiskowa została wydana w czerwcu bieżącego roku. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Olsztynie określiła w niej szereg warunków, które musi spełnić inwestor, czyli spółka Warmia i Mazury, aby inwestycja mogła zostać przeprowadzona. Chodzi m.in. o stworzenie w bezpiecznej odległości żerowiska dla bociana białego i orlika krzykliwego. Inwestor będzie musiał również przenieść platformy dla bocianów i wybudować budki lęgowe dla skowronka, zięby i szpaka.

Gotowa jest również koncepcja architektoniczna terminala lotniczego, który ma zostać ukończony w 2014 roku. Nawiązuje on swoim kształtem do krajobrazu przyrodniczego Mazur.

Zgodnie z prognozami lotnisko w Szymanach ma obsługiwać początkowo 57 tysięcy pasażerów rocznie. W ciągu 20 lat liczba obsługiwanych osób zwiększy się do 731 tys. Początkowo liczba operacji lotniczych ma wynosić 5,6 tys. rocznie by w ciągu 20 lat wzrosnąć do 17 tys. rocznie. Lotnisko będzie czynne 7 dni w tygodniu w godzinach 6 – 22."

zobacz link
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama