×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Okęcie nie zdąży z terminalem


Skandalu na lotnisku ciąg dalszy: Państwowe Porty Lotnicze zapewniają, że robią, co mogą, aby Terminal 2 oddać do końca marca. PPL nie informują jednak, iż ta data dotyczy tylko części inwestycji - pisze "Rzeczpospolita". Nawet jeśli inwestycja zostanie oddana w wyznaczonym terminie, podróżnych na Okęciu nadal czeka ścisk i organizacyjny bałagan. Znów bowiem będzie działał tylko jeden terminal. PPL właśnie zamierzają rozpisać przetarg na wykończenie tzw. pirsu centralnego i południowego, przy którym znajdzie się m.in. 12 z 21 tzw. rękawów prowadzących z hali odlotów wprost na pokłady samolotów. Rozpoczęcie tych prac będzie wymagało wyłączenia z użytku starego Terminalu 1, który też czeka przebudowa. REKLAMA Czytaj dalej Prace przy pirsach potrwają co najmniej do końca roku, o ile oczywiście znajdą się pieniądze na ich sfinansowanie. Na pewno nie wystarczy 21 mln dol. gwarancji bankowych, jakie PPL przejęły z kont wykonawcy po zerwaniu z nim kontraktu jesienią ubiegłego roku. Wykonawca projektu - konsorcjum Ferrovial - Budimex - Estudio Lamela, który został przez inwestora - Przedsiębiorstwo Państwowe Porty Lotnicze - usunięty z placu budowy, w liście przysłanym do "Rzeczpospolitej" zapewnia, że to, co pozostało do zakończenia projektu, to drobiazgi, i wymienia: system ostrzegawczy, regulację sześciu z ponad tysiąca zamontowanych drzwi oraz regulację systemu wentylacji i klimatyzacji. W rzeczywistości chodzi nie tylko o wymienione prace, lecz także o mniej więcej połowę lotniska. Pirsy centralny i południowy będzie można budować dopiero po oddaniu Terminalu 2 - tłumaczy "Rz" Krzysztof Kozioł, rzecznik konsorcjum. Przyznaje, że za te prace trzeba będzie dodatkowo zapłacić. Wyjaśnia przy tym, że koszty pirsu północnego są dużo wyższe, gdyż właśnie tam znajdują się wszystkie strategiczne instalacje. Reszta budowy jest już o wiele łatwiejsza - dodaje. Artur Burak, rzecznik prasowy PPL, powiedział "Rz", że konsorcjum wykonało 82% prac i otrzymało za nie 205 mln dol. To o ok. 8 mln więcej, niż wynosiła cena, z jaką konsorcjum wygrało przetarg w roku 2002. Dodatkowo wynegocjowało aneks podpisany we wrześniu 2006 roku, w którym podwyższono kwotę kontraktu o 25 mln dol. Nie domagaliśmy się więcej pieniędzy. To miało być wynagrodzenie za dodatkowe prace, jakich domagały się od nas PPL - mówi Krzysztof Kozioł.

08/01/2008 10:01,  
<>

gość_0fd3e - Profil
gość_0fd3e
  

szot - Profil
szot
  
Miejmy nadzieję, że tak będzię i wreszcie polecimy w miarę cywilizowanych warunkach...
16/01/2008 07:10  

Cezary - Profil
Cezary
  
klituś bajduś, bum cyk cyk a tu na czole mi kaktus wyrośnie jak to się sprawdzi co mówią Twoje źródła dobrze poinformowane pasazer.
09/01/2008 00:45  

  
paazer: A wszytkie media mowia inaczej.......*???*
09/01/2008 00:42  

Cezary - Profil
Cezary
  
pasażer: gdzie to słyszałeś ? Osobiście w bajki nie wierzę. I już.
09/01/2008 00:40  

  
Cezary: W jednym artykule z gazety na tym forum pisze iz nie zdazy sie odworzyc Terminal 2 do konca marca pasazerowie lecace w Strefie Shengen beda musieli byc odprawianni na innych lotniskach w kraju.
09/01/2008 00:34  

Cezary - Profil
Cezary
  
Czytałem to Droga aynis. Na ten sam temat jest dziś dużo w Gazecie Wyborczej. To smutne że warszawiacy nie potrafią oddać terminala na czas. Ciekawe co zrobi Unia Europejska jak lotnisko Okęcie do 28 marca nie będzie gotowe. Wszystkie inne krajowe porty lotnicze chyba są już gotowe. Wycofają nas ze strefy Schengen czy co ? Za nieoddanie tarminala 2 na czas któs poniesie jakieś konsekwencje ? Pewnie nie i wszyscy będą zwalać winę na innych. Sukces miewa wielu ojców. Nieudolność nie.
09/01/2008 00:31  

  
Skandalu na lotnisku ciąg dalszy: Państwowe Porty Lotnicze zapewniają, że robią, co mogą, aby Terminal 2 oddać do końca marca. PPL nie informują jednak, iż ta data dotyczy tylko części inwestycji - pisze "Rzeczpospolita".
Nawet jeśli inwestycja zostanie oddana w wyznaczonym terminie, podróżnych na Okęciu nadal czeka ścisk i organizacyjny bałagan. Znów bowiem będzie działał tylko jeden terminal. PPL właśnie zamierzają rozpisać przetarg na wykończenie tzw. pirsu centralnego i południowego, przy którym znajdzie się m.in. 12 z 21 tzw. rękawów prowadzących z hali odlotów wprost na pokłady samolotów. Rozpoczęcie tych prac będzie wymagało wyłączenia z użytku starego Terminalu 1, który też czeka przebudowa.
REKLAMA Czytaj dalej
Prace przy pirsach potrwają co najmniej do końca roku, o ile oczywiście znajdą się pieniądze na ich sfinansowanie. Na pewno nie wystarczy 21 mln dol. gwarancji bankowych, jakie PPL przejęły z kont wykonawcy po zerwaniu z nim kontraktu jesienią ubiegłego roku.

Wykonawca projektu - konsorcjum Ferrovial - Budimex - Estudio Lamela, który został przez inwestora - Przedsiębiorstwo Państwowe Porty Lotnicze - usunięty z placu budowy, w liście przysłanym do "Rzeczpospolitej" zapewnia, że to, co pozostało do zakończenia projektu, to drobiazgi, i wymienia: system ostrzegawczy, regulację sześciu z ponad tysiąca zamontowanych drzwi oraz regulację systemu wentylacji i klimatyzacji.

W rzeczywistości chodzi nie tylko o wymienione prace, lecz także o mniej więcej połowę lotniska. Pirsy centralny i południowy będzie można budować dopiero po oddaniu Terminalu 2 - tłumaczy "Rz" Krzysztof Kozioł, rzecznik konsorcjum. Przyznaje, że za te prace trzeba będzie dodatkowo zapłacić. Wyjaśnia przy tym, że koszty pirsu północnego są dużo wyższe, gdyż właśnie tam znajdują się wszystkie strategiczne instalacje. Reszta budowy jest już o wiele łatwiejsza - dodaje.

Artur Burak, rzecznik prasowy PPL, powiedział "Rz", że konsorcjum wykonało 82% prac i otrzymało za nie 205 mln dol. To o ok. 8 mln więcej, niż wynosiła cena, z jaką konsorcjum wygrało przetarg w roku 2002. Dodatkowo wynegocjowało aneks podpisany we wrześniu 2006 roku, w którym podwyższono kwotę kontraktu o 25 mln dol. Nie domagaliśmy się więcej pieniędzy. To miało być wynagrodzenie za dodatkowe prace, jakich domagały się od nas PPL - mówi Krzysztof Kozioł.
08/01/2008 10:02  

reklama
reklama
  

<>


Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie