Okęcie nie zdąży z terminalem

Skandalu na lotnisku ciąg dalszy: Państwowe Porty Lotnicze zapewniają, że robią, co mogą, aby Terminal 2 oddać do końca marca. PPL nie informują jednak, iż ta data dotyczy tylko części inwestycji - pisze "Rzeczpospolita". Nawet jeśli inwestycja zostanie oddana w wyznaczonym terminie, podróżnych na Okęciu nadal czeka ścisk i organizacyjny bałagan. Znów bowiem będzie działał tylko jeden terminal. PPL właśnie zamierzają rozpisać przetarg na wykończenie tzw. pirsu centralnego i południowego, przy którym znajdzie się m.in. 12 z 21 tzw. rękawów prowadzących z hali odlotów wprost na pokłady samolotów. Rozpoczęcie tych prac będzie wymagało wyłączenia z użytku starego Terminalu 1, który też czeka przebudowa. REKLAMA Czytaj dalej Prace przy pirsach potrwają co najmniej do końca roku, o ile oczywiście znajdą się pieniądze na ich sfinansowanie. Na pewno nie wystarczy 21 mln dol. gwarancji bankowych, jakie PPL przejęły z kont wykonawcy po zerwaniu z nim kontraktu jesienią ubiegłego roku. Wykonawca projektu - konsorcjum Ferrovial - Budimex - Estudio Lamela, który został przez inwestora - Przedsiębiorstwo Państwowe Porty Lotnicze - usunięty z placu budowy, w liście przysłanym do "Rzeczpospolitej" zapewnia, że to, co pozostało do zakończenia projektu, to drobiazgi, i wymienia: system ostrzegawczy, regulację sześciu z ponad tysiąca zamontowanych drzwi oraz regulację systemu wentylacji i klimatyzacji. W rzeczywistości chodzi nie tylko o wymienione prace, lecz także o mniej więcej połowę lotniska. Pirsy centralny i południowy będzie można budować dopiero po oddaniu Terminalu 2 - tłumaczy "Rz" Krzysztof Kozioł, rzecznik konsorcjum. Przyznaje, że za te prace trzeba będzie dodatkowo zapłacić. Wyjaśnia przy tym, że koszty pirsu północnego są dużo wyższe, gdyż właśnie tam znajdują się wszystkie strategiczne instalacje. Reszta budowy jest już o wiele łatwiejsza - dodaje. Artur Burak, rzecznik prasowy PPL, powiedział "Rz", że konsorcjum wykonało 82% prac i otrzymało za nie 205 mln dol. To o ok. 8 mln więcej, niż wynosiła cena, z jaką konsorcjum wygrało przetarg w roku 2002. Dodatkowo wynegocjowało aneks podpisany we wrześniu 2006 roku, w którym podwyższono kwotę kontraktu o 25 mln dol. Nie domagaliśmy się więcej pieniędzy. To miało być wynagrodzenie za dodatkowe prace, jakich domagały się od nas PPL - mówi Krzysztof Kozioł.
08/01/2008 10:01  
Komentowanie dostępne dla zalogowanych użytkowników
szot 2008-01-16 07:10   
szot - Profil szot
Miejmy nadzieję, że tak będzię i wreszcie polecimy w miarę cywilizowanych warunkach...
Cezary 2008-01-09 00:45   
Cezary - Profil Cezary
klituś bajduś, bum cyk cyk a tu na czole mi kaktus wyrośnie jak to się sprawdzi co mówią Twoje źródła dobrze poinformowane pasazer.
hamburg 2008-01-09 00:42   
hamburg - Profil hamburg
paazer: A wszytkie media mowia inaczej.......*???*
Cezary 2008-01-09 00:40   
Cezary - Profil Cezary
pasażer: gdzie to słyszałeś ? Osobiście w bajki nie wierzę. I już.
hamburg 2008-01-09 00:34   
hamburg - Profil hamburg
Cezary: W jednym artykule z gazety na tym forum pisze iz nie zdazy sie odworzyc Terminal 2 do konca marca pasazerowie lecace w Strefie Shengen beda musieli byc odprawianni na innych lotniskach w kraju.
Cezary 2008-01-09 00:31   
Cezary - Profil Cezary
Czytałem to Droga aynis. Na ten sam temat jest dziś dużo w Gazecie Wyborczej. To smutne że warszawiacy nie potrafią oddać terminala na czas. Ciekawe co zrobi Unia Europejska jak lotnisko Okęcie do 28 marca nie będzie gotowe. Wszystkie inne krajowe porty lotnicze chyba są już gotowe. Wycofają nas ze strefy Schengen czy co ? Za nieoddanie tarminala 2 na czas któs poniesie jakieś konsekwencje ? Pewnie nie i wszyscy będą zwalać winę na innych. Sukces miewa wielu ojców. Nieudolność nie.
aynis 2008-01-08 10:02   
aynis - Profil aynis
Skandalu na lotnisku ciąg dalszy: Państwowe Porty Lotnicze zapewniają, że robią, co mogą, aby Terminal 2 oddać do końca marca. PPL nie informują jednak, iż ta data dotyczy tylko części inwestycji - pisze "Rzeczpospolita".


Nawet jeśli inwestycja zostanie oddana w wyznaczonym terminie, podróżnych na Okęciu nadal czeka ścisk i organizacyjny bałagan. Znów bowiem będzie działał tylko jeden terminal. PPL właśnie zamierzają rozpisać przetarg na wykończenie tzw. pirsu centralnego i południowego, przy którym znajdzie się m.in. 12 z 21 tzw. rękawów prowadzących z hali odlotów wprost na pokłady samolotów. Rozpoczęcie tych prac będzie wymagało wyłączenia z użytku starego Terminalu 1, który też czeka przebudowa.


REKLAMA Czytaj dalejPrace przy pirsach potrwają co najmniej do końca roku, o ile oczywiście znajdą się pieniądze na ich sfinansowanie. Na pewno nie wystarczy 21 mln dol. gwarancji bankowych, jakie PPL przejęły z kont wykonawcy po zerwaniu z nim kontraktu jesienią ubiegłego roku.

Wykonawca projektu - konsorcjum Ferrovial - Budimex - Estudio Lamela, który został przez inwestora - Przedsiębiorstwo Państwowe Porty Lotnicze - usunięty z placu budowy, w liście przysłanym do "Rzeczpospolitej" zapewnia, że to, co pozostało do zakończenia projektu, to drobiazgi, i wymienia: system ostrzegawczy, regulację sześciu z ponad tysiąca zamontowanych drzwi oraz regulację systemu wentylacji i klimatyzacji.

W rzeczywistości chodzi nie tylko o wymienione prace, lecz także o mniej więcej połowę lotniska. Pirsy centralny i południowy będzie można budować dopiero po oddaniu Terminalu 2 - tłumaczy "Rz" Krzysztof Kozioł, rzecznik konsorcjum. Przyznaje, że za te prace trzeba będzie dodatkowo zapłacić. Wyjaśnia przy tym, że koszty pirsu północnego są dużo wyższe, gdyż właśnie tam znajdują się wszystkie strategiczne instalacje. Reszta budowy jest już o wiele łatwiejsza - dodaje.

Artur Burak, rzecznik prasowy PPL, powiedział "Rz", że konsorcjum wykonało 82% prac i otrzymało za nie 205 mln dol. To o ok. 8 mln więcej, niż wynosiła cena, z jaką konsorcjum wygrało przetarg w roku 2002. Dodatkowo wynegocjowało aneks podpisany we wrześniu 2006 roku, w którym podwyższono kwotę kontraktu o 25 mln dol. Nie domagaliśmy się więcej pieniędzy. To miało być wynagrodzenie za dodatkowe prace, jakich domagały się od nas PPL - mówi Krzysztof Kozioł.
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama