Lufthansa: Więcej etatów w Polsce

Lufthansa: Więcej etatów w Polsce Lufthansa chce przenieść poza Niemcy 1100 miejsc pracy w administracji. Skorzysta na tym Kraków, Bangkok i Meksyk, gdzie zakres lokalnych biur  zostanie rozszerzony o sprawy personalne i handlowe. Akcja ma rozpocząć się w pierwszym kwartale 2013 roku i ma przynieść firmie wymierne oszczędności. Lufthansa planuje zwolnić 3,5 z blisko 17 tys....
27/10/2012 00:56   
Komentowanie dostępne dla zalogowanych użytkowników
pcharasz 2012-11-01 07:09   
pcharasz - Profil pcharasz
To zależy akurat od kraju i tego jak reguluje działalność MNC i czy w ogóle. Jeśli już się upieracie co do tego CIT-u, jakby to miało znaczenie (akurat CIT jest mało znaczącym źródłem podatków w Polsce) to warto zaznaczyć, że podatki korporacyjne są w Polsce niższe niż w Niemczech, czyli opłacałoby się LH akurat zawyżać ceny tego typu usług i transferować zyski do Polski.
marcowy 2012-10-31 09:28   
marcowy - Profil marcowy
nielegalna jest usługa poniżej kosztów ! a tego nie wiemy czy tak będzie. Wystarczy im zysk na poziomie 2 czy 3 procent. Zysk pojawia się tam gdzie są najniższe jego koszta podatkowe.Może naganne ale nie nielegalne
gosc_cf5e9 2012-10-31 09:05   
gosc_cf5e9 - Profil gosc_cf5e9
Do marcowy: Jesli obywatel kupujac samochod zanizy jego wartosc to urzad skarbowy dobierze mu sie do skory. Opisana przez Ciebie praktyka zwana cenami transferowymi nie jest naganna, jest NIELEGALNA. Aczkolwiek powszechna, gdyz w naszym pieknym kraju prawo jest dla maluczkich, a dla wielkich... wiadomo co.
marcowy 2012-10-31 08:38   
marcowy - Profil marcowy
do gość 371ff: nie mówimy o transferowaniu zysków ale zakładanie wszelkich call center, biur księgowych itd w krajach innych niz siedziba głowna ma za zadanie obniżenie kosztów stałych - i to jest jasne - a nie zarabianie na tej usłudze. W takich przypadkach koszty usługi skalkulowane są tak aby pokryły wszelkie koszty stałe w kraju działalności takiego biura i to wszystko...Ale trudno uznać to za naganne.
malin 2012-10-30 15:07   
malin - Profil malin
A generalnie co do przenoszenia usług/produkcji etc. do tańszych krajów - gdyby to było takie proste z tymi "niewolnikami", już dawno wszystko produkowałoby się w afryce, Chinach za 1 dolara dziennie, ale niestety nie jest tak prosto (jakość pracy, różnice kulturowe, problemy z komunikacją) i wiele firm np. niemieckich wraca do macierzy albo wybiera kraje droższe od powyższych, ale bliższe geograficznie, kulturowo, z już niezłą kulturą pracy. Trzeba się cieszyć, że coś do nas trafia ze światowego tortu, bo mogłoby być jak na Białorusi - w końcu punkt startowy 30 lat temu był podobny.
gosc_371ff 2012-10-30 12:23   
gosc_371ff - Profil gosc_371ff
Do marcowy. Dlaczego nie placi CIT-u? Przeciez to nie Lufthansa tylko jak tu ktos napisal na forum 'Airline Accounting Centre z siedziba przy al. Pokoju w Krakowie', czyli taka sama firma jak np uslugi dla ludnosci przy Grzegorzeckiej. No chyba ze transferuje zyski do Niemiec, ale takiej zacnej firmy to bym nie podejrzewal o niecne praktyki ksiegowe.
marcowy 2012-10-30 12:11   
marcowy - Profil marcowy
do gosc_914: podatki musi płacić - nie ma wyjścia. Oczywiście CIT bym się nie spodziewał z uwagi na to ze tp jest naprawdę wewnętrzna obsługa tej samej firmy, VAT również - usługa zagraniczna ale PIT, ZUS itd oczywiście tak !
gosc_914fe 2012-10-30 11:54   
gosc_914fe - Profil gosc_914fe
Mnie z kolei interesuje czy dana firma (Lufthansa?) prowadzac takie biuro placi w Polsce podatki, np CIT? Bo jesli nie to korzysci dla naszego kraju o ktorych tu kilku dyskutantow pisalo drastycznie sie zmniejszaja.
krzysiekl 2012-10-30 11:40   
krzysiekl - Profil krzysiekl
teoretycznie można powiedzieć, że im im mniejsze bezrobocie (czyli im więcej osób ma pracę choćby za 1500 brutto) tym szybciej zarobki pójdą w górę bo ludziom będzie łatwiej więcej oczekiwać (przy drobnym warunku, że faktycznie zacznie się oczekiwać więcej).
****
Druga strona medalu jest taka, że pewna firma z kapitałem zagranicznym, w branży energetycznej szukająca pracowników do działu IT, gdzie co_najmniej_ 40% czasy pracy miał być spędzany na wyjazdach w Niemczech i ew. Skandynawii chciała płacić niewiele ponad płace minimalną.
Tak jakby szukali sobie pracownika która będzie siedział u nich ale zarabiał w Polsce. Opłacony hotel i diety niewiele by zmieniły.
gosc_18ae4 2012-10-30 11:03   
gosc_18ae4 - Profil gosc_18ae4
Kolega Cani sie swoimi wpisami na ten temat strasznie kompromituje.
malin 2012-10-30 10:48   
malin - Profil malin
Cani: ty znów o tych swoich murzynach i niewolnikach... Ja pracuję na etat od 10 lat, już w 3 spółce z zupełnie różnych branż z kapitałem niemieckim, umowę o pracę podpisywałem dobrowolnie za taka pensję jaką pracodawca chciał dać, ale wszędzie po jakimś czasie awansowałem finansowo i zawodowo, nigdzie nie miałem problemów z przestrzeganiem prawa pracy. Nie wiem, czy od polskich pracodawców otrzymałbym lepsze warunki.
Wojna skończyła się dawno temu. Spółki handlowe wszędzie są nastawione na zysk, kiedyś tak w Polsce nie było, ale okazało się, że tak się nie da. Pytasz czy ktoś zarobi - skoro jakiś student będzie miał pracę nawet za 1000 netto, to według mnie zarobi. Lepiej niżby miał iść na zasiłek, poduczy się księgowości, języka, systemów księgowych, po 2 latach może będzie zarabiał w tej samej Lufthansie 2000 zł albo zmieni pracę na lepszą czy założy własne biuro rachunkowe i będzie zatrudniał kogo będzie chciał i za ile. Podobnie być może byłoby gdyby pracował np. w centrum finansowym Carlsberga, Ikea, czy jakiejś firmy francuskiej. Naprawdę nie widzę w tym nic złego.
pcharasz 2012-10-30 05:52   
pcharasz - Profil pcharasz
piotrek737, cani: To nie ważne ile płacą, nie ważne czy uważasz to za małą kwotę czy nie. Istotne jest, że Lufa oferuje taką pensję, a nie inną, ponieważ są ludzie gotowi przyjąć pracę za takie pieniądze! Proste. Nie widzę powodu dla którego mieli by płacić dwa razy więcej. Poza tym, jak porównywanie tego do obozu pracy, niewolnictwa itp. jest po prostu podłe i uwłaszcza pamięci milionów ludzi, którzy byli wykorzystywani i zginęli podczas wykonywania pracy przymusowej.
tomic 2012-10-29 20:01   
tomic - Profil tomic
Cani: jest jeszcze ktoś poza Lufthansą, kto zarobi: zarobi te kilkaset osób które będzie miało w Krakowie pracę. Choćby i po 1500 zł i choćby tylko przez 4-5 lat. Inaczej nie mieliby pracy w ogóle. Jasne, że 1500 zł to mało, ale może brutalna prawda jest taka, że tyle jest warte w Polsce wykształcenie tych osób. To że mają dużo większe aspiracje nie ma żadnego znaczenia. Wolny rynek reguluje wysokość zarobków. Gdybyś usunął z Polski wszystkie inwestycje oparte na taniej sile roboczej to pojawiłyby się miliony bezrobotnych. I też powiedziałbyś dumnie, że super, że już się nie dają wykorzystywać?
gosc_c9385 2012-10-29 18:11   
gosc_c9385 - Profil gosc_c9385
Cani, ok, ale wytłumacz mi co w tym złego że lufa zatrudni ileś tam ludzi ? Zazdrościsz im ? Poszło info prasowe że lufa otwiera jakieś tam swoje biura, chce zatrudnić troche ludzi a ty sie pastwisz nad tym jak.....nawet brak mi określenia. A jezeli chodzi o motywy lufy to oczywiscie sa proste: zysk...ale wiesz .. na tym polega biznes. Znasz kogoś kto zainwestował w Polsce z powodów charytatywnych ? Pytasz sie o rzeczwysitą wartość: prosze bardzo: 1000 miejsc pracy trzeba przeszkolić, zatrudnić zaplacic ZUS i podatki, wynająć biura itd. naprawdę to Mało ? To sa właśnie te drobiazgi... aaaa nie odbijaj piłeczki że robią to tylko na kilka lat, po pierwsze tego nie wiemy, a po drugie wiele krajów tak zaczynało, którym teraz możemy zazdrościć.
cani 2012-10-29 17:44   
cani - Profil cani
marcowy: czy Ty rozumiesz o czym piszę, czy masz braki z rozumowaniem? Piszę tylko o tym, że skoro Lufa zwalnia swoich niemieckich pracowników i szuka tańszych, czytaj murzynów, niewolników, jak chcesz, to znaczy, że jest nastawiona tylko na zysk! To żadna inwestycja gospodarcza. Powiedz mi, czy ktokolwiek na tej inwestycji zarobi oprócz szefostwa Lufthansy? Nikt, absolutnie NIKT! Ta, jak to piszesz inwestycja będzie w Polsce trwać maksymalnie 4-5 lat, potem Lufa się zwinie (gdy tylko w Bangladeszu i Laosie oraz Sudanie) nauczą się niemieckiego i angielskiego i wtedy takie biura zostaną przeniesione tam, a naszym specjalistom za 1500 PLN podziękują, bo tam będą mogli zapłacić innemu murzynowi 600 PLN. Czy potrafisz to pojąć, czy za trudne? W którym aspekcie tej sprawy widzisz inwestycję dająca rzeczywistą wartość dla ludzi, miasta, Polski, polskiej gospodarki?
gosc_7aeed 2012-10-29 14:14   
gosc_7aeed - Profil gosc_7aeed
Polska to niestety gospodarka oparta na taniej sile roboczej - nie jestesmy na pewno gospdarką wysokich technologii ( np Niemcy ) ani nie jestesmy gospodarka surowcową tak jak Rosja. firmy zagraniczne przchodza do nas tylko dlatego, że mają bardzo tanią siłe roboczą.
marcowy 2012-10-29 13:33   
marcowy - Profil marcowy
cani: idąc tokiem Twojego rozumowania należałoby podziękować wszystkim firmom zagranicznym za inwestycje w Polsce. Naprawdę być tego chciał ?
cani 2012-10-29 12:51   
cani - Profil cani
piotrek737: jak widać niektórzy tego nie rozumieją, mają klapki na oczach. Ale cóż - ich sprawa.
marekg 2012-10-29 12:51   
marekg - Profil marekg
Tu nie chodzi o to czy Lufa zaproponuje dużo czy mało, bo z racji pobudek kierujących ją na nasz rynek pracy sytuacja jest raczej oczywista. Z tym, że to nie wina tego pracodawcy, że Polska gospodarka jest taka wydajna jak jest co przekłada się na wynagrodzenie minimalne. Tutaj nie ma się co łudzić, że ktoś kto szuka oszczędności będzie płacił kokosy.
Przypuszczam, że nagonka na kolegę Cani to efekt celowego bądź przypadkowego uderzenia w ksenofobiczną nutę sugerującą jakoby niemiecki pracodawca oczekiwał całowania po nogach oferując tak podłe warunki z czystej złościwości i nienawiści do Polaków. Gdyby tak było, to większośc zagranicznych firm należałoby tak ocenić. A czy to słuszne ? moim zdaniem nie.
Suma sumarum i tak lepiej, że to u nas chcą zatrudniać niż gdzie indziej. Jakoś nie widzę polskiego pracodawcy na horyznocie. A jeśli już się pojawi to i tak nie zaoferuje więcej niż ten zagraniczny.
piotrek737 2012-10-29 11:36   
piotrek737 - Profil piotrek737
Oj no to teraz się rzucili na Cani'ego... Bez przesady czy wiecie ile proponują w KRK na dzień dobry kasy? Jak nie to przestańcie pisać takie teksty bo Cani ma sporo racji w tym co napisał. W 2009 roku, jeszcze studiując w KRK, wysłałem CV i przeszedłem całą rekrutację. Jednak na koniec zostało mi zdane pytanie ile chce zarabiać? No to mając za sobą pracę w branży za 1800zł na rękę powiedziałem że tak przedział 2-2,5 na rękę na co wszyscy na mnie wielkie oczy i padł tekst możemy Panu zaproponować 1300zł... No i teraz weź sobie zapłać pokój w Krakowie np 800zł i żyj za 500zł :) Podziękowałem bo nie chciałem zostać niewolnikiem ;)
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy