Bliżej świata: Wyspa jak wulkan gorąca

Bliżej świata: Wyspa jak wulkan gorąca Żywa enklawa kwitnącego komunizmu z jego wszystkimi cechami, które nam Polakom są dużo bliższe, niż innym nacjom. Dzięki embargu nałożonemu przez USA w 1962 roku - Kuba to między innymi żywe muzeum motoryzacji, w którym eksponaty biorą udział w niestatystowanym ruchu drogowym. W cyklu "Bliżej świata" zapraszam na filmową wycieczkę do kraju braci Castro.Cuba Libre!Przed...
29/05/2011 23:58   
Komentowanie dostępne dla zalogowanych użytkowników
admin 2011-06-01 22:24   
admin - Profil admin
Nie wiem czy Kuba to Korea bo nie byłem w Korei - więc nie mogę porównywać:-) Nikt nie demonizuje... Sam fakt np. zakazu przewożenie turystów prywatnymi samochodami mówi sam za siebie... Poza tym to co zostało opisane w materiale to relacje samych Kubańczyków... więc raczej owe relacje nie są wyssane z palca...
styro 2011-06-01 21:38   
styro - Profil styro
Marecki - zgoda. Ja nigdzie nie napisalem, ze turysci maja problemy z zejsciem z oficjalnych tras - to nie Korea Polnocna ;) Zgadzam sie zpelnie z Twoim postem, bo to samo obserwowalem przez te wszystkie moje lata na Teneryfie. Ale nie zgodze sie z Sebastianem i Pawlem. Owszem - mozemy sie lapac za slowka, ale nie o to tutaj chodzi. Od razu uprzedzam pytanie - nie - nie bylem na Kubie, za to naczytalem sie duzo, nasluchalem od znajomych Hiszpanow, ktorzy tam byli a takze spedzilem dziesiatki jesli nie setki godzin na nocnych rozmowach z Kubanczykami o zyciu i sytuacji szarych ludzi na Kubie. I nadal smiem sie nie zgadzac z tymi dwoma zdaniami, ktore zacytowalem. Wbrew pozorom turysci - przynajmniej hiszpanscy - maja w zwyczaja zwiedzac Habane na wlasna reke i zatrzymywac sie w prywatnych (pol legalnych ) kwaterach. Co do drugiej sprawy - no coz - zgodze sie - MOGA miec problemy, tak samo jak mi jutro moze cegla na glowe spasc w drewnianym kosciele. Wszystko sie moze zdarzyc - ale nie demonizujmy az tak - to nie Korea Polnocna. (Tylko Pawel, prosze nie pisz, ze nigdzie nie bylo napisane ze Kuba to Korea)
marecki 2011-06-01 20:22   
marecki - Profil marecki
styro: sprawa polega nie na tym , że zdecydowana większość turystów ma problem z zejściem z oficjalnych tras, tylko na tym, że zdecydowana wiekszość turystów tego nie robi....nie robi na kubie, nie robi w Egipcie, nie robi w Tunzeji, nie robi w milionie innych miejsc . Oczywiście kazdy ma prawo zamknąć się w mniej lub bardziej "luksusowym" hotelu i siorbać przez tydzień czy dwa tanie (przepraszam, darmowe chciałem powiedzieć) wino i piwo z plastikowych kubków , ale tak samo inni maja prawo na to krytycznie spojrzeć. A ci ktorzy tak własnie spędzają urlop nie mają potem zielonego pojęcia o świecie , w ktorym byli.
admin 2011-06-01 17:37   
admin - Profil admin
Wychodzisz z założenia "moja prawda bardziej mojsza niż twojsza". A kto powiedział, że mają opory i problemy? Tak się składa, że spacerując z Kubańczykami po Havanie, oni sami odsuwali się od nas na widok policji tłumacząc, że MOGĄ mieć problemy. MOGĄ a mają stanowi dużą różnicę. A nóż Kubańczyk chciałby zarobić parę groszy oprowadzając turystów...
Oczywiście co mądrzejsi i odważniejsi odwiedzają slamsy, jednak wycieczki "kurortowe" omijają je szerokim łukiem. Więc twoje twierdzenie o mijaniu się z prawdą jest tak samo bezzasadne jak gdybym ja zarzucił ci że to co ty mówisz jest nieprawdą.
styro 2011-06-01 17:01   
styro - Profil styro
"Co gorsza, miejscowi mogą mieć poważne problemy przez to, że przebywają w towarzystwie turystów. " z calym moim szacunkiem, ale wiekszej bzdury dawno nie czytalem... Podobnie jak to : "paru godzinach wracają do swoich hoteli. Niestety nigdy nie kierują swoich kroków parę ulic dalej. A tam wszystko się zmienia. Inny świat. Trzeci Świat."

Fajny reportaz, szkoda, ze tak bardzo mija sie z prawda. Kubanczycy nie maja oporow, ani problemow aby spacerowac z obcokrajowcami, podobnie obcokrajowcy nie maja problemow aby zejsc z oficjalnych "tras turystycznych" i odwiedzic hawanskie slumsy. Jesli nie przekonuje Was moj post moge podac linki do relacji z podrozy na Kube - na kopy takich linkow jest w sieci. Po hiszpansku niestety...
marqoos_pl 2011-05-30 10:16   
marqoos_pl - Profil marqoos_pl
Aaaaaaa, ja chcę znowu na Kubę. Fajny materiał. Dokładnie, tak jak Sebastian pisze, Kuba jest niesamowita, ale należy swój wyjazd poważnie przemyśleć. Jak chce się tylko lecieć i wypoczywać na pięknej plaży - to są inne destynacje dostępne, a nie będzie się reżimowi kasy nabijało. Jeżeli ktoś oprócz tego jeszcze chce pomóc lokalnym mieszkańcom, to może wracać na Kubę nawet co tydzień. Niestety, wiele z naszych "nowinek technicznych" (jak aparaty, iPody, smartfony itd.) są dla przeciętnego Kubańczyka tak niedostępne, jak dla większości nas podróż na księżyc. *** Co do jedzenia, to rzeczywiście lokalna kuchnia jest zdecydowanie lepsza niż hotelowa, jednak nie należy spodziewać się wielkiego wyboru. Widzieliście, jak sklepy czy targi wyglądają - zaopatrzenie jest w większości lokalne. *** Co do cen, to dla turystów Kuba nie jest tanim krajem. Wszystkie ceny w peso przeliczalnym powodują, że koszty podróży będą prawdopodobnie porównywalne do tych w Irlandii lub Wielkiej Brytanii. *** Mimo tych wszystkich niezbyt przyjemnych doświadczeń, Kuba jest warta odwiedzenia i przeżycia tego osobiście. Ja nie mogę się doczekać kolejnej wizyty na Kubie.
wroord 2011-05-30 02:36   
wroord - Profil wroord
Kuba fascynuje dlatego ze jest zywym skansenem tego co bylo kiedys przed rewolucja w 1959 roku. Choc czesciowo zgadzam sie z ostatnim paragrafem fakt pozostaje taki ze turystyczne dewizy zasilaja kiesy rzadu, ktory ma fundusze na dalsze ciemiezenie ludzi i dlatego osobiscie nie pojade na kube dopoki to sie nie zmieni. Nie chce aby moje pieniadze szly do kieszeni Fidela i jego poplecznikow. Cieplo karaibow mam w Meksyku czy na Dominikanie... Tak na marginesie to tekst posiada sporo pomylek przy pisaniu (brakujace lub nie wlasciwe litery).
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy