Opinie: Strzała z łuku została wystrzelona, teraz maluje się wokół niej tarczę

Opinie: Strzała z łuku została wystrzelona, teraz maluje się wokół niej tarczę Sytuacja i przyszłości LOT-u Od narodzin projektu CPK było oczywiste, że podstawowym warunkiem jego sukcesu był awans LOT-u do grupy europejskich, a później - światowych liderów wśród linii sieciowych. Dlaczego światowych? Przypomnijmy – drugi etap budowy CPK zakłada przepustowość na poziomie 65 mln pasażerów. Przedstawiciele spółki informują też, że...
28/03/2023 09:15   
Komentowanie dostępne dla zalogowanych użytkowników
Rzeszow 2023-03-28 16:54   
Rzeszow - Profil Rzeszow
Ze strony internetowej Polsatnews.pl:
"System informacji pasażerskiej, klimatyzowana poczekalnia i stacja do naprawy rowerów - m.in. takie udogodnienia czekają na nowo otwartym dworcu kolejowym w mazowieckim Dobczynie. Aby z niego skorzystać, trzeba było trochę poczekać. Budynek ukończono latem 2021 roku, ale przez niemal dwa lata pasażerowie oglądali go zza ogrodzenia. PKP miały problemy z podłączeniem go do prądu."
Dworzec (ma obslugiwac az 1000 pax na dobe) otwarto 24 Marca 2023 po dwoch latach opoznien. To komentarz do uwagi "krzysiekl", ze "najwazniejsze jest przygotowanie infrastruktury kolejowej"! Moim zdaniem najwazniejszy jest rozum a nie wiara, ze wszystko bedzie OK.
krzysiekl 2023-03-28 11:20   
krzysiekl - Profil krzysiekl
Rozbudowa Okęcia jest bez sensu.
Po pierwsze wcale nie będzie to bardzo tanie (np. budowa drugiego pasa wymaga przeniesienia fragmentu obwodnicy pod ziemię) ale też jest nieperspektywiczne. Skąd założenie, że nie będzie potrzebna kolejna rozbudowa? No kolejną miejsca by już nie było (lotnisko to nie tylko pasy startowe i terminal, to także drogi kołowania i miejsca da parkowania)
Pamiętajmy, że potrzebne jest także Cargo a to się po prostu na Okęciu też nie mieści. Polska ma duże zaległości w obsłudze cargo, powinien nastąpić skokowy wzrost obsługi Cargo: żeby to się stało trzeba większych lotnisk. Na Okęciu się tego nie wciśnie. Za to dobrze zintegrowany z infrastrukturą lądową CPK jest miejscem idealnym.
krzysiekl 2023-03-28 11:16   
krzysiekl - Profil krzysiekl
Lotnisko trzeba planować na przyszłość, rezerwować miejsce.
Drugi etap powstanie gdy będzie widać że może być potrzebny. To może być nigdy lub za 70 lat.
Nie mniej już teraz trzeba to przewidzieć i chwała im za to.
Im wcześniej zarezerwujemy miejsce na większe lotnisko tym mniejszy koszt, mniej potrzebnych zmian w infrastrukturze, mniej ludzi musi się przeprowadzić.

Na chwilę obecną kluczowa jest tylko lokalizacja: brak ograniczeń w nocy, integracja z transportem kolejowym.
Nikt nie powie, że położenie lotniska przy skrzyżowaniu najważniejszych linii kolejowych w kraju i autostrad to zły pomysł.
(nawet jeśli rynek lotniczy się zawali i będzie w Polsce tylko jedno lotnisko, to idealnie położony CPK sprawdzi się dużo lepiej niż Okęcie).
Fakt czy LOT istnieje czy nie uważam za drugorzędny w kwestii budowy CPK. Najważniejsze jest przygotowanie infrastruktury kolejowej i drogowej oraz umożliwienie integracji przewoźników lotniczych z kolejowymi (tak by sprzedawać wspólne bilety z dojazdem do CPK pociągiem zamiast dolotem). To może robić dowolny przewoźnik operujący z tego lotniska.
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama