Opinie: Raport NIK-u nie może być traktowany jako całościowa ocena projektu CPK

Opinie: Raport NIK-u nie może być traktowany jako całościowa ocena projektu CPK Raport NIK-u wskazuje na opóźnienia w harmonogramie, brak rzetelnych szacunków kosztów i niedostosowanie prognoz ruchu do obecnej sytuacji związanej z pandemią. Nie odnosi się on jednak do tego, czy CPK jest potrzebne i czy ma sens, ale do innych kwestii związanych z projektem. Szkoda, że NIK podszedł w tak zawężający sposób do tematu nie zauważając, że uparta...
14/01/2022 09:00   
Komentowanie dostępne dla zalogowanych użytkowników
B52 2022-01-15 17:02   
B52 - Profil B52
Ja mam tylko jedno pytanie. Kto będzie to finansował? Czy będzie tak jak obiecywali że cały ten projekt będzie finansowany przez prywatnych inwestorów? Jeśli tak to mnie to zupełnie nie interesuje czy te plany i założenie mają jakikolwiek sens. Obawiam się jednak że tych inwestorów po porostu nie ma tylko polski podatnik będzie zmuszony do pokrycia tych strat.
sgasik 2022-01-14 19:56   
sgasik - Profil sgasik
Główna teza artykułu, jakoby NIK i cały wywód są niesluszne.

Autor pisze: „Lektura dokumentu pokazuje, że NIK bardziej interesuje „porządek w papierach” niż to, czy CPK jako inwestycja ma sens – ekonomiczny i społeczny. ”
W raporcie NIK wiele razy mówi się, o braku uzasadnienia biznesowego, pierwszy raz w streszczeniu, str. 7, „Koncepcja CPK nie zawierała ponadto pełnego uzasadnienia biznesowego inwestycji, wskazującego opłacalność budowy CPK pod względem ekonomicznym i społecznym.” a potem wielokrotnie jest to wałkowane.

Wszystko, o czym Autor pisze, właśnie powinno się znaleźć w uzasadnieniu biznesowym. Krytyka NIK braku uzasadnienia biznesowego obejmuje właśnie to wszystko, o czym pisze Autor. NIK nie może się zajmować składowymi uzasadnienia biznesowego - ponieważ czegoś takiego w dokuemntacji CPK nie ma.

I druga uwaga dotyczą zajmowania się, jakoby niesłusznym, "porządkiem w papierach". Chyba wszystkie badania realizacji wielkich projektów potwierdzają, że stosowanie formalnych metod - klasycznych czy zwinnych - jest jednym z zasadniczych czynników sukcesu takich projektów. Czyli dokładnie "porządek w papierach".

Do raportu NIK ws CPK można mieć wiele zastrzeżeń, np. niedoniesienia się do utajniania wielu dokumentów przez CPK, czy nieodniesienie się do przyczyn problemów - przede wszystkim braku kwalifikacji personelu zarządzającego. Ale zarzut o braku odniesienia się do uzasadnienia biznesowego jest niesłuszny.

Stanisław Gasik, w latach 2014 - 2021 ekspert ds. projektów GAO, amerykańskiej federalnej izby audytowej.
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama