IAG i Etihad Airways są zainteresowani Austrian Airlines

IAG i Etihad Airways są zainteresowani Austrian Airlines Zdaniem gazety zarówno przedstawiciele grupy IAG, do której należą m.in. linie British Airways, Iberia, Aer Lingus oraz przewoźnicy niskokosztowi Vueling i LEVEL, jak i Etihad Airways mieli zgłosić rządowi austriackiemu swoje potencjalne zainteresowanie Austrian Airlines. Należąca do Grupy Lufthansy linia znalazła się w trudnej sytuacji z powodu...
08/05/2020 09:39   
Komentowanie dostępne dla zalogowanych użytkowników
gość_6041d 2020-05-13 15:29   
gość_6041d - Profil gość_6041d
WROMK

nie. Chodzi o takie kierunki które są np. co dwa dni. Wtorek, czartek albo poniedizałek środa.
WROMK 2020-05-13 09:25   
WROMK - Profil WROMK
gość_1c1da Rozumiem, że lecisz np. we wtorek i czekasz do soboty na lot powrotny?
gość_1c1da 2020-05-12 19:35   
gość_1c1da - Profil gość_1c1da
WROMK

ja latam służbowo ale nie będę przepłacał za lot z przesiadką gdy mogę polecieć szybko i nie tracić dnia na przelot i przesiadkę.
A spotkanie biznesowe zawsze mogę ustalić tak żeby się dostosować nawet do tych dwóch lotów w tygodniu. Z odpowiednim wyprzedzeniem bo niziutkich cenach.
WROMK 2020-05-11 11:15   
WROMK - Profil WROMK
gość_9d573 Zrozum, że nie każdy lata dla przyjemności i na wakacje/urlop, a jest wiele tras, gdzie ktoś musi lecieć, a nie możliwości lotu z jedną przesiadką. Zawsze daje to większe możliwości niż ewentualne dojeżdżanie po kilka godzin do większych lotnisk i połączenia na osobnych biletach.
WROMK 2020-05-11 10:35   
WROMK - Profil WROMK
gość_66614 To co w większości teraz odróżnia Austrian/LH i inne linie tradycyjne od LCC to częstotliwość rejsów. Ludzi nie interesują loty dwa razy na tydzień, ale co najmniej codziennie. Jeśli chodzi o dwie przesiadki spróbuj dolecieć np. z Jassów, Koszyc, Skopje, Warny, Dnipro itp. na dowolne lotnisko w zach. Europie, USA, Azji (tam gdzie nie lata OS z VIE). Okaże się, że trzeba lecieć przez VIE i FRA/MUC. Nie wykluczajmy ludzi nie mieszkających w głównych miastach/stolicach. Takie połączenia gwarantuje z tej części Europy tylko grupa LH, a jeżeli istnieją, to po co je likwidować? Byleby tylko postawić się Niemcom? LHR jest za daleko i nadaje się ewentualnie tylko na loty do Ameryki Płn., poza tym jest już całkowicie zapchane i wyjątkowo nie przyjazne przesiadkom. Do IAG pasuje w tym momencie idealnie LOT, 10 razy bardziej niż OS, bo buduje siatkę całkowicie konkurencyjną wobec grupy LH
Blazej UK 2020-05-11 01:45   
Blazej UK - Profil Blazej UK
@gosc 9d573 To jak już chcesz być taki dokładny to nie IAG tylko International Consolidated Airlines Group S.A. założona w 2011 roku poprzez połączenie BA i Iberi gdzie British Airlines było wiekszościowym udziałowcem tej spółki.
gość_66614 2020-05-09 18:34   
gość_66614 - Profil gość_66614
Przykład OS pokazuję jak by wyglądał LO, gdyby został oddany Lufthansie. OS lata 20+ letnimi maszynami i nie może się doprosić odnowieniu floty. OS ze względu na lokalizacje VIE jest naturalnym konkurentem dla LH i przez to nie może otwierać nowych tras by przypadkiem na kanibalizować MUC i FRA. No i dodajmy, że kiedy przychodzi kryzys, LH szantażuję austriacki rząd o pomoc. A jakoś zyskami się nie dzieliła, ciekawe nie? Austrian jest dla LH, a nie odwrotnie. Przede wszystkim LH zapewnia sobie, że nikt nie zrobi jej konkurencji w tej części Europy. Z IAG byłoby inaczej, bo ten nie lata dużo do tej części Europy i miałby interes w tym, żeby OS się rozwijał.

A co do łatwości planowania lotów z dwiema przesiadkami, to ma być zaleta? Przewoźnicy tradycyjni tracą biznes na rzecz W6/FR, dlatego że tamci są tańsi i oferują bezpośrednie połączenia. Na lotach wewnątrz europy nikt nie skusi się na przesiadkę w MUC i potem VIE. Na transkontynentalnych też nie chętnie.
gość_9d573 2020-05-09 17:21   
gość_9d573 - Profil gość_9d573
WROMK

No rzeczywiście atrakcja, loty z dwoma przesiadkami. Kto tak lata? Chyba jacyś masochiści albo bezrobotni, którzy mają dużo czasu :-)
Przecież to nie jest tak że te linie się w jakikolwiek sposób uzpełniają.
Wszystkie latają do tych samych najważniejszych hubów. Do tego LH ma taką częstotliwość że Brussel, Swiss i Austrian mogłyby tylko dowozić pasażerów do Frankfurtu lub Monachium i zaprzestać samodzielnych lotów długodystansowych bo podbierają sobie nawzajem pasażerów. Tych hubów jest zdecydowanie za dużo w jednym miejscu. LH już próbowała zdegradować Austriana i Austriacy doskonale wiedzą że teraz spróbuja ponownie. I mają dobry powód bo Austrian w przeciwieństwie do Swiss jedzie od lat na stratach. Podobnie zresztą Brussel. Ani Austrian ani Brussel nie generują wystarczająco dużo kasy żeby odnawiać samodzielnie flotę.

Nie jest tak jak w IAG, że do Ameryki Południowej lata się glównie Iberią a do Północnej głównie BA lub Aer Lingusem. Nie wchodzą sobie w drogę. BA targetuje się na bardziej zamożnego klienta, Aer Lingus na tych z mniejszym budżetem.
gość_fc27b 2020-05-09 16:27   
gość_fc27b - Profil gość_fc27b
Austrian idealnie pasuje do grupy Lufthansy! Natomiast LOT faktycznie nie wiem czego jeszcze szuka w Star Alliance, bo właśnie jego siatka idealnie pasuje do IAG i na większości z tras konkuruje z grupą LH.
WROMK 2020-05-09 16:20   
WROMK - Profil WROMK
gość_9d573 To jest właśnie największa zaleta grupy LH, że huby są blisko siebie. Dzięki temu można z łatwością planować loty z dwoma przesiadkami, bo oczywistym jest, ze nie można otworzyć wszystkich połączeń z jednego lotniska, a kilka może się uzupełniać tak jak w tym przypadku. Austrian z egzotycznym IAG lub Etihad (gorzej) tylko straci. Nie porównuj wszystkiego do Polski i LOTu, bo to zupełnie inne rynki.
gość_9d573 2020-05-09 08:35   
gość_9d573 - Profil gość_9d573
IAG (a nie BA) niczego nie kupi. Podejrzewam że to ściema po to aby poprawić pozycję negocjacyjną w rozmowach premiera Austrii z Lufthansą.

WROMAK
co za bzdury piszesz. Austrian został kupiony przez LH po to żeby bronić dostępu do rynku. Jaki sens ma trzymanie obok siebie kilku hubów (Zurich, Wiedeń, Monachium, Frankfurt)? Austrian tak pasuje to LH jak LOT do Star Alliance. Same problemy zero korzyści.

gość_49cfc
Lufthansa nie rozwinęła Austriana tylko zwinęła. Pamiętam w latach 90-tych Austrian był prawie monopolistą w Europie Centralnej i Wschodniej. Przez Wiedeń latało się do Rumunii, Bułgarii, do byłej Jugosławii.

Od jakiegoś czasu krążyły plotki że LH chce Austriana zredukować do roli Eurowings, w zasadzie kasując siatkę długodystansową. Dlatego Austriacy za wszelką cenę chcą obronić hub. A Lufhansa musi się zrestrukturyzować i zoptymalizować te huby które posiada.

Wejście do IAG (nie za gotówkę ale raczej wniesienie majątku za akcje) byłoby dla Austriana korzystne. Huby IAG są daleko (Heathrow, Dublin, Madryt) i w sposób oczywisty posiadanie huba w Europie Centralnej ma sens strategiczny bo są synergie a nie ma kanibalizacji jak w przypadku LH.
Z dostępnych i sensownych dla IAG lokalizacji w tym rejonie Europy są w zasadzie dwie - Warszawa i Wiedeń.
Za Mikosza próbowano sprzedać LOT IAG i to był bardzo dobry pomysł. Niestety nasi "powstawacze z kolan" zniszczą LOT i szansę na jego sensowny rozwój. IAG to zbiór najlepiej zarządzanych linii (tzw. dawnych narodowych) z dużą niezależnością ale ze wsparciem grupy w kwestiach zakupowych, finansowych - co ciekawe centrala tych serwisów (finanse, IT, zakupy, operacje) znajduje się w Krakowie :-)
Natomiast oczywiście teraz łatwiej przejmować pasażerów niż inne linie. Chyba że tak jak wspomniałem poprzez wniesienie majątku za akcje.

Wiedeń ma jednak również wady. Ryanair i Wizzair są tam coraz mocniejsze a ich siatka zabija siatkę dowozową Austriana. Bez dowożenia pasażerów transferowych upadają połączenie dalekodystansowe czyli hub.

gość_d8ddf 2020-05-08 20:43   
gość_d8ddf - Profil gość_d8ddf
Sorry ale w obecnej sytuacji jak jakąś linia ma kasę to taniej chyba pozyskać tanie samoloty i załogi.
Jest w czym wybierać
gość_543fa 2020-05-08 20:09   
gość_543fa - Profil gość_543fa
BA niczego nie kupuje. BA jest własnością IAG i to IAG było by potencjalnie kupcem. Z puktu widzenia kupca, OS jest o tyle lepszy od LO, że być może będzie na sprzedaż. Cokolwiek by się nie działo, to LOT jest postrzegany przez polską klasę polityczną jako dobro narodowe, przez co nie jest prywatyzowany. A to błędne. Im mniej państwa w państwie tym lepiej. IAG potrafi robić biznes, natomiast LO ledwo osiąga rentowność.
gość_16098 2020-05-08 17:51   
gość_16098 - Profil gość_16098
To dosyć ciekawa informacja, bo z jednej strony BA zapowiada ogromne zwolnienia personelu, a z drugiej miałoby kupić OS? Za co? W przypadku utraty Austrian Lufa pewnie wiele jego połączeń zastąpiłaby samolotami Eurowings. Może i Austrian idealnie pasuje do LH (trudno żeby było inaczej skoro został właśnie po to przejęty), ale wyniki finansowe ma kiepskie i w obecnej sytuacji Lufy może być nie stać na niego, szczególnie po uzyskaniu pomocy rządowej. Nie bardzo wierze, by Angela się zgodziła na wydawanie tych pieniędzy poza Niemcami.
A co do Lotu, to ja bym się zbytnio nie podniecał, bo to naprawdę jest loteria. Pierwotnie mieli zacząć latać pod koniec marca, później od Wielkanocy i jeszcze w Wielki Czwartek można było kupić bilety na 12.04, później miało być latanie od 26.04, tez bilety były do ostatniej chwili w sprzedaży, później padł 15 maja, a obecnie 31 maja. Nawet Lufthansa póki co na swojej stronie nie podaje jak na razie rozkładu dalej niż do konca maja. Poza tym póki co, to do takiej Austrii na przykład bez kwarantanny można przylecieć tylko ze świeżym wynikiem badania na wirusa, albo dać sobie taki test za 190€ wykonać na lotnisku w Wiedniu i poczekać 3 godziny na wynik...
WROMK 2020-05-08 14:12   
WROMK - Profil WROMK
Szkoda, bo Austrian idealnie pasuje do grupy LH. Przejęcie przez IAG lub, co gorsze, Etihad byłoby początkiem końca tej linii i skończyłaby tak jak Air Berlin. Większość połączeń z nimi wyszukuję z np. w jedną stronę LH/LX, w drugą OS. Żeby lecieć Austrian np. z WRO, POZ lub GDN do lotnisk np. na Bałkanach, gdzie nikt inny nie lata, najpierw przesiada się w MUC/FRA i potem dopiero w VIE. Przez zerwanie umów z LH nie byłoby to możliwe. Tak samo rejsy np. z Innsbrucka do FRA (zamiast nich uruchomiliby LHR, DUB, MAD? - nie miałoby to żadnego sensu). Konieczny byłby też rozrost dowozowej siatki połączeń do Wiednia do rozmiarów niewiele mniejszych niż tej do MUC/FRA by móc z skutecznie konkurować z innymi (LH, LO) Skupianie się na P2P z Wiednia już jest z góry przegrane przez gigantyczną i stale rozrastającą się obecność tam W6 i Laudy. Podobnie skończył Air Berlin próbując konkurować z LCC na trasach z Berlina i reszty Niemiec.
gość_904e2 2020-05-08 13:18   
gość_904e2 - Profil gość_904e2
A może 25% Etihad, 25% IAG, 25% Grupa Lufthansy a reszta dla Austrii?
gość_49cfc 2020-05-08 12:43   
gość_49cfc - Profil gość_49cfc
Ja nie wiem czy ludzie az tak bardzo chcą teraz latać, ale jest bardzo wiele osób, którym loty są potrzebne do normalnego funkcjonowania, a nie po to żeby poleciec na wakacje. Poza tym same loty to nie wszystko, musza jeszcze zniknąć graniczne restrykcje, które cały czas w wielu krajach obowiązują. Pomijając Europę, to np. Nowa Zelandia zapowiedziała przecież, ze długo nie zamierza nikogo obcego wpuszczać po tym jak udało im się zwalczyć epidemie całkowicie.

Przejęcie Austrian byłoby faktycznie prztyczkiem w nos dla Lufy, bo przecież ona rozwinęła Austriana jako rozwoziciela po wschodniej Europie. W tym przypadku dla IAG faktycznie byłoby to znaczące uzupełnienie posiadanej siatki. Być może wtedy poprawiłaby się jego kondycja finansowa, która od dawna kuleje.
gość_a0177 2020-05-08 12:03   
gość_a0177 - Profil gość_a0177
Wszystko wskazuje na to ze w czerwcu LOT zacznie latać na trasach krajowych i może na niektórych Europejskich. To kropla w morzu ale czas skończyć z tym blokowaniem wszystkiego i wszystkich. Już dziś widać jak gospodarki zostały sprowadzone na dno, a wydobywanie się z niego będzie równie dramatyczne.
Co do Austrian to ciekawa wiadomosc. Widać Lufthansa musi mieć poważne problemy skoro IAG to zwęszył i zaczyna podchody.
Widać, ze nowa rzeczywistość i układ sił po pandemii może być trochę inny. Zabawne sa tez okrzyki ze strony Ryanaira który biega już po sadach i wszystkich oskarża o branie państwowej kasy, a sam przez ostatnie lata pompował pieniądze samorządów , regionów itd. Czy to nie sa przypadkiem pieniądze publiczne???
gość_0f416 2020-05-08 11:08   
gość_0f416 - Profil gość_0f416
Lepiej by LOT kupili, mniej klopotow wiecej korzysci!
Blazej UK 2020-05-08 10:22   
Blazej UK - Profil Blazej UK
To byłby niezły pstryczek w nos dla Lufthansy gdyby British Airways przejęło Austrian Airlines. Oby całe zamieszanie związane z wirusem jak najszybciej się skończyło bo ludzie chcą latać tym bardziej teraz po kwarantannie gdzie każdy siedzi w domu. Ale to tylko moje zdanie.
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama