Sorry Airbnb, więcej nie skorzystam z twoich usług

Sorry Airbnb, więcej nie skorzystam z twoich usług Co raz większa liczba miast na świecie wprowadza zakaz krótkoterminowego wynajmu mieszkań dla turystów. Ma to zapobiec wzrostom cen czynszów oraz zapobiec zmniejszającej się liczbie mieszkań dostępnych dla mieszkańców. Berlin, Barcelona, Paryż, Nowy Jork - to tylko niektóre z miast, które wprowadziły takie ograniczenia. Najbardziej odbiły się one właśnie...
09/01/2019 14:51   
Komentowanie dostępne dla zalogowanych użytkowników
gość_c62e6 2019-01-14 13:18   
gość_c62e6 - Profil gość_c62e6
Wiele mowi sie o wladzy sadowniczej i policji w Tajlandii. Jest to kolejny dowod, ze jest to kraj do ktorego nie warto jechac. Zwroccie uwage, ze w Tajlandii za uzywanie narkotykow obowiazuje kara smierci!! I chociaz ja nie pale, to kto byl w Tajlandii wie ze podczas niektorych festiwali i na niektorych wyspach np. Koh Phangan jest to powszechne ze wszyscy pala trawe...
gość_7b3e4 2019-01-12 23:12   
gość_7b3e4 - Profil gość_7b3e4
Ale co jest złego w takim wynajmie mieszkań? To że żyjemy w świecie który coraz bardziej staje się biurokratycznym absurdem? Czy to nie patologia że na wszystko potrzebujemy pozwoleń z urzędów państwowych?

Owszem wynajmowanie mieszkania od przypadkowych osób jest bardziej ryzykowne niż wynajęcie porządnego hotelu ale za pewne spora grupa klientów się na takie ryzyko godzi. A skoro się godzi to znaczy że istnieje rynek. Gdyby nie istniał to problemu by nie było. Czyż nie? :)
usuniety 2019-01-10 09:27   
usuniety - Profil usuniety
Mieszkania to nie pokoje hotelowe. Ludzie korzystający z tej formy zakwaterowania sami sobie są winni, albo precyzyjniej rzecz ujmując winna jest ich dużą część. Wiem, bo niejednokrotnie wzywalem policję w środku nocy żeby ogarnęła dzicz wynajmującą mieszkania od sąsiadów. I nie, nie tylko do Polaków czy Angoli. Pozdrawiam Tajów, to bardzo mądrzy ludzie. A wszystkim wynajmującym mieszkania i sobie życzę, żeby w Polsce też wprowadzono takie prawo i je egzekwowano.
gość_7b8f4 2019-01-10 08:55   
gość_7b8f4 - Profil gość_7b8f4
Jakto co sprawia? Pogoń za zyskami. Większa restrykcyjność przekłada się na większe koszty dla takiej firmy i większe koszty dla klientów, zmniejsza się konkurencyjność i zyskiwał w dół. Prosta zależność. Tak jak w wielu innych branżach - jeśli producent wchodzi na rynek z nowa szynka to na początku jest ona nie tylko tania, ale bardzo uczciwa i smaczna, gdy już kawałek rynku zdobędzie, popyt rośnie, zaczynamy oszczędzać na składnikach, za to nie żałujemy wody i trochę podnosimy ceny. Skutek - szynka przestaje być tak smaczna jak na początku. To samo jest i tutaj.
gość_7b3e4 2019-01-10 00:12   
gość_7b3e4 - Profil gość_7b3e4
Jeśli już poruszamy ten temat to warto byłoby zagłębić się trochę bardziej i omówić co sprawia że korporacje typu Airbnb albo Uber padają ofiarą swojego sukcesu - czyli wielkiej skali bez sprawdzania jakości usług swoich "dostawców".
marqoos_pl 2019-01-09 20:25   
marqoos_pl - Profil marqoos_pl
Bardzo dobrze opisane. Ja chciałem jeszcze dodać, że niektóre polisy ubezpieczeniowe (ub. turystycznego) wyraźnie mogą wskazywać, że tego typu "lewy wynajem" (czyli w obiekcie niespełniającym standardów czy wymogów kategoryzacyjnych dla danego kraju jako obiekt noclegowy) NIE SĄ objęte polisą. Oczywiście zależy od firmy itd., ale może się zdarzyć, że podczas pobytu w takim "obiekcie" zostaną nam skradzione pieniądze, dokumenty czy cokolwiek, to ubezpieczyciel będzie (chyba, że jest to inaczej w polisie opisane) miał prawo odmówić wypłacenia odszkodowania. To samo z wypadkami. airbnb nie wymaga chyba (jako standard) od właścicieli posiadania takiego ubezpieczenia (od wypadków "gości"). Z resztą, jak można ubezpieczyć coś, co nie jest legalne... Również nie jestem fanem tej formy wynajmu/zakwaterowania, ale kto co lubi...
gość_3145f 2019-01-09 19:25   
gość_3145f - Profil gość_3145f
Dlatego rowniez po jedynej i ostatniej, nieprzyjemnej przygodzie z tym systemem, korzystam tylko i wylacznie z normalnych hoteli.
gość_ae155 2019-01-09 18:42   
gość_ae155 - Profil gość_ae155
Takie firmy nie miałyby racji bytu, gdyby firmy ich pokroju nie wychowały rzeszy młodzieży, której się wydaje, ze 29€ to normalna cena biletu lotniczego i tyle samo można zapłacić za nocleg, zamiast korzystać z normalnego hotelu. Sorry, ale nie ma darmowych lunchy, jeśli ktoś kupi bilet lub nocleg za takie pieniądze, powinien mieć świadomość, ze ma dużego farta i ze za jego przelot lub nocleg płaci on tylko częściowo, a korzysta z tych usług tak naprawdę dzięki temu, ze inni dopłacają.
gość_7c41c 2019-01-09 18:23   
gość_7c41c - Profil gość_7c41c
Fakt, zależy gdzie człowiek się udaje. Choć nie słyszałem, żeby w Azji Airbnb robiło jakąś zawrotną furorę. Ale co się dziwić, każdy ręce umywa - Airbnb ma regulamin, właściciel mieszkania oczywiście klika akceptację regulaminu (czyli w domyśle działam zgodnie z obowiązujązującym prawem), a usługobiorca myśli, że wszystko jest OK skoro dotychczas nikt nie alarmował i zaklepuje termin... Aż do momentu. Trzeba patrzeć na konkretne miejsce na świecie gdzie się wybiera i zrobić rozeznanie.
gość_18306 2019-01-09 15:47   
gość_18306 - Profil gość_18306
W Bangkoku jak widać potrafią sobie skutecznie poradzić, a w takim Krakowie już nie, Ale oni mają króla, a Krakusy obieralnego prezydenta.
gość_07144 2019-01-09 15:34   
gość_07144 - Profil gość_07144
Bardzo dobry artykul. Zgadzam sie z autorem, ze tego typu firmy zarabiaja na efekcie masy i nie ponosza zadnej odpowiedzialnosci w razie jakichkolwiek problemow. Osobiscie zarezerwowalem na dwa tygodnie mieszkanie na Hawajach pol roku do przodu w VRBO / HomeAway i wplacilem pieniadze na podane konto. Na dwa miesiace przed terminem wynajmu dostaje nagle maila od wlascicielki, ze nie jest juz zainteresowana wynajmem i ze wlasnie przelala z powrotem pieniadze na moje konto. W tym momencie mam juz wykupiony bilet lotniczy w obie strony dla calej 5-osobowej rodziny (3 malych dzieci), wynajety samochod a 96% hoteli i apartamentow jest juz zarezerwowane na ten okres. Pozostale maja kilkakrotnie wyzsze ceny za kilkakrotnie gorsza lokalizacje, niz przy ofertach dostepnych 6 miesiecy temu. Wlascicielka odpisala jedynie "I'm sorry for inconvenience. Peace". VRBO / HomeAway zwykly belkot na mail'u ze oni nie ponosza zadnej odpowiedzialnosci, ale moge wypelnic formularz na necie na ile w skali 1-5 jestem zadowolony z ich uslug, dodzwonic moge sie jedynie do call center w Indiach ktore pomoze mi dokonac nowej rezerwacji z tych ktore sam sobie moge kliknac w internecie. Ekonomia wspoldzielenia jest dobra dla backpackerow i low costowcow, rozsadni podrozni korzystaja ze sprawdzonych rozwiazan. Mnie nie po prostu nie stac na "tanie" rozwiazania, "sharing" i inne "promocje" dlatego korzystam z uslug British Airways i hoteli zrzeszonych w SPG (upgrade first class LHR-LAX, presidential suite Westin, itd.) Koniec koncow wychodzi taniej bo stress kosztuje najwiecej. Zycze wszystkim udanych podrozy!
Marcin14 2019-01-09 15:22   
Marcin14 - Profil Marcin14
Dziękuję za artykuł w tym temacie.
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy