×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Bliżej Świata: Mexico City


Wielka, zanieczyszczona aglomeracja - tak często kojarzy się stolica Meksyku. Jest w tym trochę prawdy, ale centrum miasta to bezpieczne, tętniące życiem miejsce, gdzie historia, kultura i kuchnia przeplatają się z kolonialną architekturą.20/01/2018 09:00
<>

gość_d75d2 - Profil
gość_d75d2
  

  
gość_0cb1f ... mysle, ze Pana krytyka jest zbyt "emocjonalna" przez co umknal Panu jeden wazny szczegol. Otoz Pan Sipinski MA RACJE nazywajac Ciudad de México CDMX, poniewaz od prawie dwoch lat (dokladnie od 29 stycznia 2016) taka jest OFICJALNA NAZWA i nowy status stolicy Meksyku. Jest to wynik reformy wprowadzonej przez prezydenta Enrique Peña Nieto. Faktem jest, ze Distrito Federal nazywane w skrocie "DF" jest nazwa popularna i wszyscy jej uzywaja. Meksykanczycy smieja sie z tej reformy, robia mnostwo niewybrendych zartow na ten temat i wciaz mowia "de efe" ... nie zmienia to jednak faktu, ze OFICJALNA nazwa jest CDMX i pan redaktor Sipinski uzyl tej nazwy calkowicie poprawnie. Tak wiec, jesli Pan pozwoli, zwroce honor Panu Sipinskiemu :)
22/01/2018 22:51  

  
Polscy turysci jada do Mexico City przewaznie na pielgrzymki do sanktuarium Guadelupe i malo maja czasu na zwiedzanie miasta , a szkoda. Jak juz ktos zawita do stolicy Meksyku to polecam wyprawe do miasteczka Puebla.
22/01/2018 15:14  

gość_0cb1f - Profil
gość_0cb1f
  
Panie Sipiński tekst jest chyba żywcem przepisany z przewodnika. To co opisał Pan jest tak chaotyczne, że osoba, która choć trochę zna to miasto dostaje bólu głowy. Zacznijmy od początku:
Nie wiem skąd przyszło Panu nazwanie Zocalo Placem Konstytucji. W każdym, powtarzam w każdym większym mieście w całym Meksyku, każdy centralny płac to zwyczajnie Zocalo. Na nasze realia mozna by to przetłumaczyć jako rynek. Szkoda, że pisząc o Pałacu Prezydenckim, nie wspomniał Pan, że codziennie w dni powszednie, jest on udostępniony za darmo dla zwiedzających i można tam podziwiać tzw. „murales”, czyli malowidła z historii całego Meksyku, którego autorem jest Diego Rivera.
Paseo de la Rerorma to owszem arteria, ale REPREZENTACYJNA miasta. Główną i najważniejszą arteria miasta jest INSURGENTES. Przebiegająca z północy na południe. Reforma dzieli ją na pół stąd nazwa Insurgentes Norte i Insurgentes Sur. Jadąc Insurgentes Norte dojedziemy do głównej atrakcji miasta czyli piramidy słońca i księżyca, czyli inaczej Teotihuacan.
Kulturalną dzielnicą miasta jest Coyoacan. To tu co weekend odbywają się pokazy tańców Zapoteków (gdyż to właśnie Zapotekowie zamieszkiwali tamte tereny). To tu znajdują się domy/muzea Fridy Kahlo, Diego Rivery czy Lwa Trockiego. To tu na centralnym placu Coyoacan tętni kulturalne życie stolicy.
Warto też w weekend wybrać się do Xochimilco, czyli pływających ogrodów. To pozostałości prawdziwych kanałów, które kiedyś otaczały miasto. Jest to miejsce gdzie stołeczni mieszkańcy wybierają sie całymi rodzinami, aby odpocząć od zgiełku miasta.
No i najważniejsze. Skąd Panu przyszło do głowy nazwać Mexico City CDMX? To chyba zauważył Pan na t-shirtach :) Otóż Szanowny Panie wszyscy w całym Mexico City wiedzą i mówią o tym mieście nie inaczej jak DF! Czyli „de efe”. Skrót pochodzi od nazwy Distrito Federal. Samo bowiem państwo Meksyk jest podzielone na Stany jak USA. Miasto Mexico City jest właśnie Dysryktem Federalnym. Wszystko poza jegomgranicami jest Stanem Meksyk. Mieszkańcy miasta sami niejednokrotnie nawet nie wiedza, gdzie jest koniec DF, agdzie zaczyna sie Stan. Nie ma bowiem oprócz dużych arterii żadnych drogowskazów.
No i wreszcie nie wspomniał Pan o tym, że to właśnie centralne dzielnice miasta są miejscem gdzie raczej nie powinno się przebywać po zmroku, zeby nie zostać napadniętym! Jedynym wyjątkiem jest Polanco, gdzie mieszczą sie bogate kamienice i jedne z najlepszych restauracji i hoteli w mieście.
Mam nadzieje, że weźmie Pan sobie, te wskazówki do serca i następnym razem odwiedzajac DF przyłoży sie Pan bardziej do opisu tego miasta.
Z wyrazami szacunku, MK
20/01/2018 12:47  

gość_fe2cc - Profil
gość_fe2cc
  
Nieprawda że piktogramy są nieczytelne - właśnie ułatwiają orientację, bo nie trzeba zapamiętywać obcych, często podobnych do siebie nazw. Dla mnie bomba!
20/01/2018 11:46  

<>


Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie