Poleciał z Londynu do Berlina z paszportem swojej dziewczyny

Poleciał z Londynu do Berlina z paszportem swojej dziewczyny Brytyjczyk Michael Randall, członek zespołu Formuły 1, wybrał się w podróż z Londynu do Berlina, gdzie miał obserwować wyścigi motocyklowe. I nie było by w tym nic dziwnego, gdyby nie to że do stolicy Niemiec doleciał na omyłkowo zabranym z domu paszporcie swojej dziewczyny.Mężczyzna okazał paszport podczas kontroli na lotnisku Gatwick w Londynie, po czym wsiadł...
30/08/2017 10:15   
Komentowanie dostępne dla zalogowanych użytkowników
Marcin14 2017-08-31 20:50   
Marcin14 - Profil Marcin14
W Szczecinie na lotach krajowych LOT czasami sprawdzają, czasami nie, a czasami tylko wyrywkowo. Miałem taką sytuację, że zapomniałem dokumentu dla dziecka, ale w domu mi szybko rodzina zeskanowała, pokazałem skan na komórce i puścili!
Marcin14 2017-08-31 20:48   
Marcin14 - Profil Marcin14
marcowy - prawda, tylko mój maluch jeszcze takowej nie posiada. :)
golpys2000 2017-08-31 19:06   
golpys2000 - Profil golpys2000
Marcin14: z polskich lotnisk brak kontroli dokumentów w moim przypadku dotyczył WAW i to pod warunkiem rejsu LOT-em, po odprawie internetowej. Brak kontroli dokumentów przy kontroli bezpieczeństwa i przy bramce wejściowej. Nigdy nie zdarzyło mi się to przy locie FR czy W6.
golpys2000 2017-08-31 19:00   
golpys2000 - Profil golpys2000
gość_c3df9: to, co napisałem, nie dotyczy UK - jest poza Schengen.
marcowy 2017-08-31 14:01   
marcowy - Profil marcowy
Marcin14: na trasie krajowej dziecku wystarczy w LOT legitymacja szkolna :)
gość_aad1f 2017-08-31 13:13   
gość_aad1f - Profil gość_aad1f
Do Europy każdy wjedzie jak do siebie do domu wystarczy machnąć paszportem UE na bramce.
Marcin14 2017-08-31 11:10   
Marcin14 - Profil Marcin14
Znów niedokładnie: polskie dziecko może podróżować po kraju na paszporcie/dowodzie/akcie urodzenia, po Schengen i do niektórych krajów na paszporcie/dowodzie, a do reszty krajów tylko na paszporcie.
Marcin14 2017-08-31 11:07   
Marcin14 - Profil Marcin14
@marcowy - prawda. Przepraszam, żle i niedokładnie się wyraziłem. To nie linie lotnicze ustalają, jakie dokumenty są potrzebne do lotu samolotem. W razie kontroli musi się posiadać odpowiedni dokument. Zazwyczaj przepisy są inne dla tras krajowych, inne dla tras w Strefie Schengen, ale nie krajowych i jeszcze inne do tras wykraczających poza Strefę Schengen. Dodatkowo, ze względu na różne rodzaje dokumentów tożsamości w różnych krajach, przepisy są nie tylko specyficzne dla danego kraju, ale również dla danego obywatelstwa i wieku podróżującego. Przykładowo - dziecko, obywatel Polski, może podróżować na trasie krajowej jedynie z odpisem aktu urodzenia, na trasie wewnątrz Schengen i do niektórych krajów poza Schengen na dowodzie osobistym, a do pozostałych krajów poza Schengen jedynie na paszporcie. Mi generalnie chodziło o częstotliwość kontroli. W liniach tradycyjnych zdarzają się one rzadko (tego lata na 12 lotów po Polsce i Schengen nie byłem kontrolowany ani razu), a w liniach niskokosztowych są normalnością (na 6 lotów kontrola była zawsze).
marcowy 2017-08-31 07:50   
marcowy - Profil marcowy
Marcin14: wymóg posiadania dokumentów tożsamości dotyczy wszystkich liniii lotniczych, nie tylko lc. To że FR np wymaga podania danych z dowodu przy rezerwacji biletu a LOT nie to nie oznacza że polecisz samolotem jezeli obsługa poprosi cię o dokumenty a tych ich nie będziesz miał. Dotyczy to równiez tras krajowych.
gość_3e78b 2017-08-31 01:23   
gość_3e78b - Profil gość_3e78b
Mnie wielokrotnie zdarzył się brak kontroli paszportu/dowodu we Włoszech.
Ale przypuszczam, że gdybym miał arabsko brzmiące nazwisko, albo był "beżowy" to byłbym poważniej skontrolowany.
Niestety (a może i lepiej) beżowych i o dziwnie arabsko-wschodnio brzmiących nazwiskach powinno się kontrolować jak najbardziej dokładnie.
Choć tak naprawdę wstępna kontrola następuje już w momencie kupna biletu. No - przynajmniej kontrola nazwiska...
Przede wszystkim nie róbmy z ochrony lotniskowej głupków! Bo w tle siedzą ludzie, których nie widzimy, a ich zadaniem jest już na wstępie wytypować potencjalnych podejrzanych.
Marcin14 2017-08-31 00:05   
Marcin14 - Profil Marcin14
golpys2000, rzeczywiście, że względu na przepisy wielu państw Strefy Schengen, kontrole przed wylotem czy po przylocie są rzadkie, a wynikają jedynie z jakiegoś specyficznego powodu. Linie tradycyjne zazwyczaj nie sprawdzają dokumentów, a linie niskokosztowe mają zwykle wymóg posiadania dokumentu tożsamości.
gość_c3df9 2017-08-30 21:26   
gość_c3df9 - Profil gość_c3df9
golyps: do UK tez tak podróżowałeś? Ciekawe rzeczy opowiadasz....
golpys2000 2017-08-30 21:23   
golpys2000 - Profil golpys2000
Cóż, z lotniska Chopina w Warszawie wielokrotnie podróżowałem bez jakiejkolwiek kontroli dokumentu tożsamości! Wystarczyło odprawić się na lot LOT-u w domu. Kontroli nie było ani na bramce do strefy odlotów, ani przy bramce wyjściowej, skanowano jedynie wydrukowaną przeze mnie kartę pokładową. Bez problemu poleciałbym jako Krzysztof Nikt, byleby tylko mieć bilet wystawiony na mężczyznę. Oczywiście opisana sytuacja dotyczy lotów w strefie Schengen. Nie wiem czy jest tak zawsze czy tylko ja miałem takie "szczęście"...
gość_f6474 2017-08-30 15:04   
gość_f6474 - Profil gość_f6474
W przypadku Brytyjczyków jest. Wielka Brytania nie wydaje dowodów osobistych czy jakichkolwiek ich odpowiedników, zatem Brytyjczyk wyjeżdżający ze swojego kraju musi mieć paszport.
gość_c3c6e 2017-08-30 15:04   
gość_c3c6e - Profil gość_c3c6e
może być paszport, może być dowód osobisty.
gość_c038e 2017-08-30 13:34   
gość_c038e - Profil gość_c038e
na trasie z Londynu do Berlina nie jest wymagany paszport...
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy