Wylądowała 14 km od Ławicy...

Wylądowała 14 km od Ławicy... Pilotowany przez kobietę Boeing 737 z 170 pasażerami na pokładzie wystartował dziś (16.08) o 22:30 z podpoznańskich Krzesin do poznańskiej Ławicy. To pierwszy i jedyny tak krótki rejs na trasie krajowej. Odległość między lotniskami wynosi niecałe 14 km. Czyżby wyrosła nam konkurencja dla Direct Fly? :-) Do niebanalnej pomyłki doszło dzisiaj (16.08) wieczorem w...
16/08/2006 22:59   
Komentowanie dostępne dla zalogowanych użytkowników
gosc_tino 2006-08-25 21:39   
gosc_tino - Profil gosc_tino
Na mapach nawigacyjnych jest jak byk napisane "DO NOT MISTAKE KRZESINY ... WHEN APPROACHING POZNAN ŁAWICA..."
zobacz link

A co do precyzji pani pilot - SKY mial być na POZ o 1950 i w okolicach tej godziny wylądowal na Krzesinach - nie bylo wtedy jeszcze o tej godzinie tak ciemno.

Pytanie do tych, którzy są zawiedzeni działaniami naszego wojska i obrony: Co miało zrobić wojsko, gdy dowiedziało się (jeszcze przed lądowaniem sky'a), że ląduje u nich samolot cywilny? (Tylko nie odpowiadajcie, że 'zestrzelić', bo to przerażająca odpowiedź).
To nie jest tak, że oni tam sobie siedzą w jednostce na Krzesinach i nic nie robią, a tu nagle 'o jakiś samolot u nas wylądował' - nie, stan gotowości był już wylądowaniem.
Na takie incydenty są odpowiednie przepisy i procedury, jakie należy wykonać.

Poza tym śmieszą mnie wypowiedzi typu: "Nawalili goście z wieży..." Wieża na POZ kazała marszałkowi (ten z autem 'follow me') wyjechać i czekać już na sky'a 5-7 minut przed lądowaniem, a 5-7 minut przy prędkości lotu B737 to jest wiecej niż 14km.

Wspóczucia dla paxów, którzy czekali bez żadnej informacji na pokładzie.

PS. Zdjecie lotnicze jest stare i nie ma na nim nowej plyty i TWA Bravo na Ławicy :P
malkontent 2006-08-20 21:06   
malkontent - Profil malkontent
w jaki sposób mieli nawalić "goście z wieży"?
gosc_Grzes 2006-08-18 20:05   
gosc_Grzes - Profil gosc_Grzes
Czytałem na Onecie że piloci maja wylatane 10 000h. Jeśli to prawda, a ufam że tak to ŻADNE ZAPEWNIENIA nie przekonają mnie że ta Pani nie umiała angielskiego!! Potrafiła wylądować na innym lotnisku w takich warunkach a to jest efektem własnie tych 10 000h w powietrzu. Nawalili goście z wieży i tyle.... za to postawa naszych żołnierzy: Boże 2h jechali to samolotu??!!!! toż to rekord świata!!
chris 2006-08-18 19:26   
chris - Profil chris
To normalne u Szwedow, nawalili sie i juz ...
gosc_Zosia 2006-08-18 13:54   
gosc_Zosia - Profil gosc_Zosia
W sumie mala pomylka. Lepiej bylo kiedy Spanair z Barcelony zamiast wyladowac w Santiago na polnocy Hiszpanii,wyladowal na poludniu w Sevilli czyli okolo 650 km od wyznaczonego punktu. Szwedzkim pilotom ktorzy prowadzili ten samolot pomylily sie kody tych dwoch lotnisk:-) Historia wydarzyla sie 08.08.2006.Ale moze pasazer.com juz o tym poinformowal?
Zalaczam linke dla zainteresowanych, niestety
tylko po szwedzku
viajero 2006-08-18 09:26   
viajero - Profil viajero
Witam. Piloci musieli się zdrowo napocić, żeby wylądować w Krzesinach. Nie sądzę, żeby znali częstotliwość ILSa (ścieżki lądowania precyzyjnego) z Krzesin, o ile wogóle taki jest w Krzesinach! :-) A zatem lądowali wieczorem, na nieznanym lotnisku, "z widocznością". Nieźle! Nie ma się co śmiać, że pomylili lotniska, ale pochwalić, że sobie poradzili wylądować "z widocznością". Pozdrawiam.
gosc_szumn 2006-08-18 08:46   
gosc_szumn - Profil gosc_szumn
Definicja Krzesin z wikipedia.pl:
"Dawna wieś szlachecka, występująca w dokumentach od 1294 roku. W granicach miasta Poznania od 1942 roku. Przy ul. Krzesiny zabytkowy kościół im. Matki Boskiej Królowej Korony Polskiej, który powstał w 1912 roku jako ewangelicki. Przy ul. Silniki jedno z najnowocześniejszych w Polsce lotnisk wojskowych - 31. Baza Lotnicza Poznań-Krzesiny. Nieopodal węzeł autostrady A2 Krzesiny. Znajduje się tam również ponadrejonowy Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2. Reszta dzielnicy to głównie zabudowa mieszkalno-rolnicza." :-)
gosc_sc 2006-08-18 01:42   
gosc_sc - Profil gosc_sc
Poczatek takich problemow raczej bierze sie z faktu ze punkt kontroli radarowej (na zdjeciu) nie zostal uruchomiony od roku i z tego ze wladze Lawicy i Poznania nie biora sie jakos za rozwoj tego lotniska. Widocznie Niemcy maja dobrych parobkow w Poznaniu i ludzie musza dojezdzac na lotniska do Berlina a Niemcy na tym zarabiaja.
Cezary 2006-08-17 23:46   
Cezary - Profil Cezary
Panie Jarku ! PB (kilka linijek niżej) a dokładnie o 13:24 już to sprostował. Zanim coś Pan napisze na forum warto poczytać wcześniejsze wpisy.
gosc_Jarek 2006-08-17 23:26   
gosc_Jarek - Profil gosc_Jarek
Co to znaczy podpoznańskie? Chciałbym poinformować niedoinformowanych, iż Krzesiny to dzielnica Poznania i jest to wojskowe lotnisko w Poznaniu w dzielnicy Krzesiny!!! Krzesiny nie są oddzielną miejscowością pod Poznaniem.
Cezary 2006-08-17 22:55   
Cezary - Profil Cezary
Przypomniało mi sie że jakieś 2-3 lata temu piloci rejsowego samolotu PLL LOT z Warszawy do Kaliningradu zamiast na cywilnym też wylądowali omyłkowo na lotnisku wojskowym. Całe szczęście że Rosjanie nas wtedy nie zestrzelili....
usuniety 2006-08-17 18:38   
usuniety - Profil usuniety
Pilot samolotu PLL LOT też pomylił poznańskie lotniska

24 marca 1989 r., rejsowy samolot PLL LOT typu Antonov-24 [AN-24], nr rejestracyjny SPLTG, nr rejsu LO772, lecący z Zielonej Góry (Babimost) [IEG] do Warszawy [WAW] z międzylądowaniem w Poznaniu (Ławica) [POZ] – pomylił lotniska i wylądował kilka minut po godzinie 7:00 na wojskowym w Krzesinach. Po dwóch godzinach od zdarzenia, wylądował lotnisku Ławica, z którego zabrał oczekujących pasażerów i kontynuował dalszy lot do Warszawy.
gosc_seba 2006-08-17 15:52   
gosc_seba - Profil gosc_seba
a ja sie boje kobiety za kierownica... hmm musze zmienic poglady :)
gosc_yach 2006-08-17 14:14   
gosc_yach - Profil gosc_yach
To plus zamieszanie na Etiudzie etc. pokazuje, że nasze służby mundurowe nie są w stanie poradzić sobie nawet z wyimagionowanym zagrożeniem, nie mówiąc już o prawdziwym. A że nikt długo nie przyjeżdżał nal otnisko, to pewnie wynika z faktu, że wszyscy zastanawiali się co mają zrobić, jak już tam dotrą.
pb 2006-08-17 13:24   
pb - Profil pb
Takie małe sprostowanko - lotnisko Krzesiny jest w Poznaniu a nie pod Poznaniem.

pzdr
gosc_zenek 2006-08-17 13:15   
gosc_zenek - Profil gosc_zenek
jest jeszcze jeden aspekt całej sytuacji...i taki raczej mniej wesoły.
A piloci powinni napewno za to odpowiedzieć... Przecierz to było tzw. wtargnięcie maszyny na pas(czyli lądowanie bez zezwolenia)... i to jeszcze na innym lotnisku!!! Przecierz taki pas w krzesinach mógł nie być wolny, np. przez samochód obsługi lotniskowej sprawdzajacych stan nawierzchni. Z kokpitu lądującego odrzutowca można by nie zauważyć go(czyli nie poderwać maszyny), szczególnie że był to chyba wieczór. Łatwo chyba sobie wyobrazić do czego mogło by dojść...
gosc_Ja 2006-08-17 10:41   
gosc_Ja - Profil gosc_Ja
Hmm. I nie wyleciała eskorta myśliwców??
gosc_sens 2006-08-17 10:29   
gosc_sens - Profil gosc_sens
jestem ciekaw co robili pracownicy wieży w POZNANIU ! przecież oni chyba mają kontakt !!!!!! z obsługą samolotu !!!!!!
marqoos_pl 2006-08-17 10:20   
marqoos_pl - Profil marqoos_pl
W RMF FM podali, ze na Krzesinach uruchomiono już wszystkie procedury awaryjne. Jednak jakos trudno mi w to uwierzyć, bo raczej nikt się tam nie spodziewa jakiegoś dużego cywilnego samolotu w ciągu nocy. Ale to też pokazuje słabość naszej obrony przeciwlotniczej i innych służb. A może ta pani po prostu chciała udowodnić, że w Polsce można wylądować wszędzie, nawet na nieoświetlonym pasie i prawie nikt się nie zorientuje. A jakby tak chciał ktoś w centrum poznania wylądować jako terrorysta? To co? Pewno by sie zorientowali już po fakcie i tylko dlatego, że pokazali to w TV. Wiem, to jest wizja nieco katastroficzno-panikarska, ale przecież możliwa (jak widać).
gosc_joho 2006-08-17 10:06   
gosc_joho - Profil gosc_joho
To bylaby druga Teneryfa rocznik 77. Tylko w mniejszej skali.
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy