FRancowata konferancja

W dniu 24 lipca w warszawskim hotelu Sheraton odbyła się konferencja prasowa tanich linii lotniczych Ryanair. Poprowadził ją wiceprezes linii Michael Cawley, który wezwał polski rząd do interwencji w sprawie podwyżek cen obsługi ruchu lotniczego wprowadzonych przez PAŻP, nałożonych na linie lotnicze operujące w Polsce.W czasie konferencji Michael Cawley przedstawił pokrótce specyfikę działania firmy. Tematem przewodnim było jednak zawieszenie połączeń z Krakowa i Rzeszowa oraz rezygnacja z jedynego połączenia z Warszawy do Dublina. Po przystąpieniu przez PAŻP do organizacji EUROCONTROL oraz wdrożeniu regulacji UE nr 1794/2006, podjęto decyzję o zmianach w systemie opłat obowiązującym w ruchu lotniczym w Polsce. Spowodowało to podwyżki za start i lądowanie na lotniskach. Michael Cawley uważa, że nałożenie dziesięciokrotnej podwyżki przez PAŻP na linie lotnicze (tak jak to miało miejsce na lotnisku w Rzeszowie), w tak trudnym okresie, wpłynie negatywnie na stan polskiej gospodarki. - W czasie, gdy polski rząd stara się zapewnić swojemu krajowi ciągły wzrost gospodarczy, jedna z agend rządowych podejmuje działania stojące w jawnej sprzeczności z taką polityką. Decyzja PAŻP o dziesięciokrotnej podwyżce opłat obsługi ruchu lotniczego na polskich lotniskach, na pewno będzie miała znaczący wpływ na wyhamowanie wzrostu gospodarczego Polski. W tym momencie trudno nawet znaleźć słowa komentarza do kolejnej 40 proc. podwyżki zapowiedzianej na przyszły rok – oznajmił Michael Cawley. - Ryanair wzywa polski rząd, aby wpłynął na zmianę decyzji podjętych przez PAŻP, które ewidentnie mają na celu zastopowanie rozwoju ekonomicznego i powstrzymanie wzrostu ruchu pasażerskiego na polskich lotniskach regionalnych - dodaje. Ryanair, do momentu zmiany decyzji o podwyższeniu opłat, zawiesił także rozmowy z pięcioma polskimi miastami, w których miały powstać bazy firmy. Wzrost kosztów spowodował, że wiele istniejących oraz planowanych połączeń przestało być opłacalnych dla firmy. Ryanair jest największą w Europie tanią linią lotniczą z 28 bazami, obsługującą 730 tras w 26 krajach. Dysponuje flotą 164 boeingów 737-800 oraz planuje w ciągu pięciu lat zakup kolejnych 99 maszyn. Firma zatrudnia obecnie 6000 osób.
24/07/2008 13:44  
Komentowanie dostępne dla zalogowanych użytkowników
linkinpark 2008-07-24 17:05   
linkinpark - Profil linkinpark
mimis:wątpię że np. easyjet czy wizz air czy chociażby nasz polski centralek z taką chęcią i zaangażowaniem wejdą do Łodzi,Szczecina czy Bydgoszczy.RZE ma szanse przetrwać dzięki lotom do USA więc z tamtąd na pewno w6 by wtedy połączenia z 2 otworzyło.Ale BZG,LCJ oraz Szczecin bez FRancy są praktycznie martwi.
mimis 2008-07-24 16:58   
mimis - Profil mimis
Zaraz zaraz. Sytuacja od AD2004 trochę się już zmieniła: lotniska zostały nieco rozruszane, a przede wszystkim sporo ludzi nauczyło się latać, a "inne sporo" zaczęło nie mieć innego wygodnego wyjścia (większość ruchu do UK, na który tak tu wszyscy psioczą). Duża zasługa w tym właśnie wrednej FRancy, która zaczynała latać tam gdzie inni się bali. Jednak wobec tego, że lotnictwo w Polsce w ciągu 4 lat się mocno rozwinęło, teraz FRanca na wycofywaniu się z PL może się mocno przeliczyć, bo inni przewoźnicy już niekoniecznie będą się bać wejść na jej miejsce. Raz, że został wykreowany popyt, a dwa - że ostrożne zarządy mogły zobaczyć że nie taki diabeł straszny. Przypuszczam że wiele razy w innych liniach pluli sobie w brodę - "czemu stąd nie otworzyliśmy połączenia?", ale oczywiście już było za późno, bo każde teoretycznie wejście byłoby konkurowaniem z FRancą. Dlatego uważam, że jeśli FRanca się wycofa, to w wielu przypadkach na jej miejsce wejdą inni właśnie do tych nie chcianuch lotnisk. Dla nas pasażerów to nie byłoby takie dobre, bo ceny pójdą w górę, ale za to lotniska nie zdechną nagłą śmiercią ;).
linkinpark 2008-07-24 16:36   
linkinpark - Profil linkinpark
jsg:to jest właśnie dobre pytanie
jsg 2008-07-24 16:34   
jsg - Profil jsg
yach: mnie to zastanawia dlaczego nikt tych lotnisk nie chciał?
yach 2008-07-24 16:27   
yach - Profil yach
jsg: poza FR (i LO) większości tych lotnisk nikt poza FR nie chciał. I nadal nie chce. Nawet inne LCC (vide U2, 4U, NE).
yach 2008-07-24 16:25   
yach - Profil yach
Nigdy nie leciałem FR i nie mam nic wspólnego z tą linią, ale prawda jest taka, że LCC rozwija się w Europie głównie dzięki nim. Wobec wzrostu cen paliwa chcą sobie to odbić gdzie indziej i dobrze, że nie poprzez kieszenie pasażerów (opłaty paliwowe). Bez nich lotniska prowincjonalne trzeba będzie w większości zamknąć (szczególnie LCJ czy BZG), bo poza nimi, LO i GA nikt tam nie lata. Ich strategia to nie szantaż, tylko walka o jak najlepsze warunki. Ich marketing może się nie podobać, ale przynajmniej walczą o niższe opłaty lotniskowe, które już teraz mamy bardzo wysokie (dla porónania - BCN 5 €).
jsg 2008-07-24 16:24   
jsg - Profil jsg
4tech: jak już kiedyś wspomniałem - związanie się lotnisk tylko z FRancą to podręcznikowy błąd zarządzania. I powiem Tobie ,że nie żal mi takich lotnisk, głupich lotnisk.
linkinpark 2008-07-24 16:23   
linkinpark - Profil linkinpark
widocznie umkneło mi to
4tech 2008-07-24 16:21   
4tech - Profil 4tech
linkinpark: okryles nowosc?? o tym pisalem juz kilka razy i dawno temu, chociaz ostatni raz wczoraj....
linkinpark 2008-07-24 16:16   
linkinpark - Profil linkinpark
dziwi mnie jedno,że przez rzekomo duże opłaty tracą na rentowności ich połączenia..przecież te opłaty pasażerowie płacą i opłaty lotniskowe to wręcz podwójnie płaca(jedna dla lotniska, druga dla FRanka).!
4tech 2008-07-24 16:06   
4tech - Profil 4tech
jsg: chodzilo mi tylko o te ze glosy w stylu BYE BYE FRanca z PL sa wg. mnie troche przedwczesne.....a co do "spektaklu" w wykonaniu w/w przewoznika to masz racje...:o)...:-)))) a ze powysjsciu FR z PL mozna bedzie zamknac pare lotnisk to tez prawda....
jsg 2008-07-24 15:48   
jsg - Profil jsg
4tech: ja osobicie mam już dość tego spektaklu FRanka pt. 'piaskownica'. Wiecznie coś, źle, coś nie tak, cały swiat i pół Losmosu jest przeciw FRankowi. Wszyscy i wszyscy kopia dołki pod nimi, a ONI przecież chcą tylko oferować tanie loty. Inne formy (w tym LCC) nie narzekają i probują sobie radzić w obecnym czasie np. inwestując w Ukrainę, łącząc wspólne siły (DYzio ze Sterlingiem). I te firmy nie narzekają na opłaty PAŻB. A co do zamykania paru lotnisk. Skoro dopuszczasz do tego, że FRankek na monopol na loty z/do Twojego lotniska -to przygotuj się na spełnianie ich zachcianek lub pakuj wazlizy
4tech 2008-07-24 15:39   
4tech - Profil 4tech
jsg: BYE,BYE Franca?? nie tak do konca...w tym momencie mozna zamknac na klodke pare lotnisk w PL.....
jsg 2008-07-24 15:30   
jsg - Profil jsg
I bardzo dobrze. BYE, BYE Ryanair!
linkinpark 2008-07-24 15:25   
linkinpark - Profil linkinpark
ale się mój wątek rozwinął :)
hamburg 2008-07-24 15:16   
hamburg - Profil hamburg
A to sie dzisiaj ukazalo na (polskiej) stronie FR. (A juz myslalem ze nikt tam nie bedzie pisal po polsku...a jednak :-)))) Ryanair Wzywa Polski Rzad

Do Cofniecia Podwyzek Oplat Kontroli Ruchu Powietrznego
I ZAWIESZA NEGOCJACJE W SPRAWIE BAZ W POLSCE

Warszawa, 24lipca 2008, Ryanair, nr 1 wśród tanich lini lotniczych w Europie, wezwał polski rząd do interwencji w sprawie ogromnych podwyżek cen obsługi ruchu lotniczego wprowadzonych przez Polską Agencję Żeglugi Powietrznej (PAŻP) nałożonych na linie lotnicze operujące w Polsce.

Wraz z przystąpieniem PAŻP do organizacji EUROCONTROL i wdrożeniem regulacji UE nr 1794/2006, podjęto „racjonalizatorską“ decyzję o zmianach w systemie opłat obowiązujących w ruchu lotniczym w Polsce. Wprowadzono pokaźną zniżkę dla ruchu tranzytowego w polskiej przestrzeni powietrznej, a gigantycznie, bo aż o 960 %, podniesiono opłaty za start i lądowanie na lotniskach. Ponadto, PAŻP już zapowiedziała kolejną podwyżkę o 40% planowaną na przyszły rok.
Tym samym PAŻP, kosztem polskiej gospodarki, wspiera rozwój Rosji, Chin i krajów Dalekiego Wschodu. Mimo, że zostało dowiedzione, że rozwój transportu lotniczego bardzo pozytywnie wpływa na stan polskiej gospodarki, to PAŻP zdecydowała się na nałożenie nieuzasadnionego podatku w wysokości 20 milionów euro na linie lotnicze lądujące i startujące z polskich lotnisk. Decyzja ta została podjęta w bardzo trudnym momencie dla kondycji całego transportu lotniczego.

Odnosząc się do zmian opisanych powyżej, Michael Cawley, wiceprezes Ryanair, powiedział dzisiaj w Warszawie:

„W czasie, gdy polski rząd stara się zapewnić swojemu krajowi ciągły wzrost gospodarczy, jedna z agend rządowych podejmuje działania stojące w jawnej sprzeczności z taką polityką. Decyzja PAŻP o dziesięciokrotnej podwyżce opłat obsługi ruchu lotniczego na polskich lotniskach, na pewno będzie miała znaczący wpływ na wyhamowanie wzrostu gospodarczego Polski. W tym momencie trudno nawet znaleźć słowa komentarza do kolejnej o 40-procentowej podwyżki zapowiedzianej na przyszły rok.

Ryanair wzywa polski rząd, aby wpłynął na zmianę decyzji podjętych przez PAŻP, które ewidentnie mają na celu zastopowanie rozwoju ekonomicznego i powstrzymanie wzrostu ruchu pasażerskiego na polskich lotniskach regionalnych.

Ze swojej strony, Ryanair zdecydował się na wstrzymanie wszelkich negocjacji z regionalnymi portami lotniczymi w sprawie utworzenia zapowiadanej w Polsce bazy. Wzrost kosztów spowodował, że wiele istniejących i planowanych połączeń przestało być dla nas rentownych. Jest to równoznaczne z faktem, że w Polsce nie będzie żadnej bazy Ryanair do czasu zmiany decyzji o wprowadzeniu podwyższonych opłat. Dzisiaj zawieszamy rozmowy na temat potencjalnej bazy z pięcioma polskimi miastami. Jako druga, co do wielkości linia lotnicza działająca w Polsce, która przez ostatnie trzy lata każdego roku notowała 50-procentowy wzrost liczby pasażerów i obecnie obsługuje 2,3 miliona podróżnych z Polski, zawsze podkreślaliśmy potrzebę redukcji kosztów i zwiększenia efektywności działań. Miało to służyć rozwojowi rynku lotniczego, a tym samym przyczynić się do wzrostu gospodarczego kraju. Bezprecedensowa podwyżka wprowadzona przez PAŻP jest dla nas nie do zaakceptowania. Uważamy, że w sposób bezpośredni negatywnie wpłynie to na politykę mającą na celu wzrost ekonomiczny Polski.

Linie Ryanair będą nadal rozwijały swoją działalność w krajach oferujących konkurencyjną politykę cenową. Obecnie nie widzę wśród tych krajów Polski.”
hamburg 2008-07-24 14:59   
hamburg - Profil hamburg
poznaniak: No to mamy zabraniac liniom wychodzic z PL??? Jezeli im sie rachunki ekonomiczne nie zgadzaja to niech wychodza i jezeli sa zdania ze gdzies indziej bedzie im lepiej to droga wolna......ale nie zmienia to faktu ze polski rynek co do lotnictwa sie rozwija najszybciej na swiecie.
hamburg 2008-07-24 14:56   
hamburg - Profil hamburg
poznaniak:1. No i jak dostana nowe samoloty to napewno wroci 3. samolot W6 do GDN. A gdzie juz ten samolot zabrali to juz ich sprawa (i wlasciwie nie wiem co to ma do rzeczy ze zabrali samolot z GDN)
2. Ty mieszkajac w Polsce i czytajac polska prase powinnes wiedziec gdzie....a nawet tutaj na stronie pasazer.com jest ten artykul.
3. A czy FR to jest jedyna linia ktora lata z PL do IRL????? A jak nawet, to jak ludzi stac na lot FR za 300€ w FR to bedzie tez stac na lot w LH via FRA.
hamburg 2008-07-24 14:48   
hamburg - Profil hamburg
I co ja nibi nie skomentowalem....wydaje mi sie ze skomentowalem caly twoj post.
Jak cos zapomnialem to najmocniej przepraszam :-)))))))
hamburg 2008-07-24 14:45   
hamburg - Profil hamburg
poznaniak: Pasazerowie UK-PL przesiada sie do innych linii.....wiec duza strata to nie jest.
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy