Łódź poszukuje doradcy w sprawie lotniska. Wraca temat sprzedaży Lublinka

14 maja 2024 12:37
Łódzki samorząd otworzył oferty w przetargu na wybór doradcy ekonomiczno-prawno-branżowego, który ma przeprowadzić analizę strategiczną potencjału lotniska i zaproponować optymalne rozwiązania poprawiające jego kondycję finansową. W grę ponownie wchodzi sprzedaż portu.
Reklama
Ruch na łódzkim lotnisko systematycznie wzrasta. W całym 2023 roku port obsłużył prawie dwukrotnie więcej pasażerów niż w poprzednich dwunastu miesiącach, a tylko w pierwszym kwartale bieżącego roku ich liczba wzrosła 30 proc., co pozwoliło Lublinkowi prześcignąć Lublin i Bydgoszcz w rankingu najruchliwszych polskich lotnisk. Władze portu zakładają, że 2024 rok będzie rekordowy i po raz pierwszy w historii lotniska uda się przekroczyć granicę 500 tys. obsłużonych pasażerów.

Dobre wyniki nie wpływają jednak na razie na sytuacje finansową lotniska, która z roku na rok się pogarsza. Ubiegły rok spółka zakończyła ze stratą netto wynoszącą ponad 40 mln złotych, to najgorszy wynik od 8 lat.

- Obciążenie stanowi również wzrost kosztów obsługi emisji obligacji sprzed kilkunastu lat, z których sfinansowano rozbudowę lotniska, które, w efekcie wzrostu rynkowych wyniosły ok. 5 mln zł. W ubiegłym roku dodatkowo na nasz wynik wpłynęły wzrost kosztów, w tym np. mediów o kolejne 45%, drastyczny wzrost paliw i środków utrzymania lotniska czy wynagrodzeń i pochodne kosztów z tym związane. No i inflacja, na którą mamy bardzo małe możliwości reagowania w celu wzrostu przychodów. Nie możemy podnosić opłat przewoźnikom w tej samej skali, bo oni by od nas po prostu zrezygnowaliby z naszych usług. Zatem taki mamy wynik księgowy a nie inny
- powiedziała w rozmowie z rynek-lotniczy.pl Anna Midera, prezes Portu Lotniczego Łódź.

Wielomilionowa strata jest dużym obciążeniem dla łódzkiego magistratu, który posiada aż 95 proc. udziałów w łódzkim lotnisku. Temat portu lotniczego regularnie powraca na sesjach rady miejskiej i bardzo często jest podnoszony przez przeciwników obecnych władz miasta, którzy sprzeciwiają się dokładaniu kolejnych milionów złotych do funkcjonowania portu lotniczego na Lublinku.


Poszukiwania doradcy i inwestora

Szukając rozwiązania problemu Urząd Miasta Łodzi rozpisał przetarg na „wybór doradcy ekonomiczno-prawno-branżowego w procesie pozyskania inwestora dla Portu Lotniczego Łódź im. Wł. Reymonta sp. z o.o.”. Oferty złożyły dwie firmy doradcze o zasięgu globalnym - KPMG oraz Ernst&Young. Zwycięzca przetargu zostanie wybrany na podstawie dwóch kryteriów, ceny (40 proc. możliwych do uzyskania punktów) oraz doświadczenia w realizacji podobnych zamówień (60 proc. możliwych do uzyskania punktów).

- "Po potwierdzeniu prawidłowości złożonych dokumentów zostaną zaproszeni do negocjacji. Planowane zakończenie postępowania w połowie sierpnia"
- poinformował Urząd Miasta Łodzi w odpowiedzi na zapytanie portalu money.pl.

Głównym zadaniem oferenta ma być zbadanie potencjału łódzkiego lotniska w każdym aspekcie jego działalności, zarówno obsługi ruchu pasażerskiego, cargo oraz general aviation, ma on również zwrócić uwagę na możliwość uruchomienia na Lublinku działalności MRO, czyli serwisowania samolotów. Wszystkie analizy mają być przygotowane w dwóch wariantach - zakładającym kontynuowanie budowy CPK oraz rezygnacji z powstania megalotniska. Zwycięzca przetargu będzie musiał również przeanalizować prawne możliwości przekazania całego majątku spółki lub określonego obszaru działania w zarządzanie operatorowi zewnętrznemu oraz zbycia udziałów przez jednostkę̨ samorządu terytorialnego.


Konsekwencją prac ma być przygotowanie przez oferenta rozwiązań, które pozwolą poprawić rentowność łódzkiego lotniska oraz zmniejszyć ponoszone przez miasto wydatki. Jeśli zarekomendowana zostanie sprzedaż przynajmniej części miejskich udziałów w porcie, to zwycięski oferent będzie musiał przedstawić tryb wyboru inwestora oraz wspomóc proces jego poszukiwania.

Pomysł zbycia przez magistrat udziałów w łódzkim porcie lotniczym nie jest nowy. W styczniu 2021 roku wiceprezydent miasta poinformował, że port lotniczy został wystawiony na sprzedaż, jednak w trudnym dla branży lotniczej czasie pandemii nie udało się znaleźć zainteresowanego inwestora. Urząd Miasta Łodzi liczy, że tym razem cały proces zakończy się sukcesem, albo przynajmniej uda się wypracować rozwiązanie, które zmniejszy ponoszone przez port straty finansowe. Pomóc ma w tym właśnie wybrana w przetargu firma doradcza.

Niezależnie od wyników postępowania przetargowego, łódzkie lotnisko liczy, że uda się zmniejszyć znacznie tegoroczną stratę dzięki dalszym wzrostom ruchu pasażerskiego i działaniom podejmowanym przez sam port, a wyniki finansowe za rok 2024 będą już zdecydowanie lepsze.

- Na koniec bieżącego roku straty będą niższe, a przychody rekordowe. Wpływ na to będzie miała wysoka dynamika przychodów przy kosztach zbliżonych do poprzedniego roku, wzrost liczby połączeń i pasażerów, co wpływa na wyższe przychody z działalności okołolotniskowej. Planujemy także sprzedać 17 ha ziemi należącej do lotniska
- powiedziała w rozmowie z money.pl Wioletta Gnacikowska, rzeczniczka prasowa łódzkiego lotniska






Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy