Przewodnik - Kijów (Ukraina)

Kijów jest miastem, w którym każdy znajdzie coś dla siebie. Miłośnicy zabytków odnajdą tu niesamowitą atmosferę przeszłości, skrytą pod złotymi kopułami ruskich cerkwi, unoszącą się wśród licznych parków, skwerów i wzgórz naddnieprzańskiej stolicy. Bez trudu odnajdą ją w postaciach skamieniałych na cokołach pomników, wśród mogił kijowskich nekropolii i w salach stołecznych muzeów i galerii.

Jest w tym mieście coś ulotnego, co odbiwszy się w toni Dniepru, wzmocniwszy o dźwięki dzwonów Świętej Sofii, rozbłyska w pełnym życia uśmiechu młodej Ukrainki. To coś, zwane przez niektórych genius loci, jest w pianie na kuflu Obołonia czy Sławutycza albo w gorzkawo-słodkim hauście miodowej percówki, jest w dźwiękach orkiestry witającej ekspres Kijów – Moskwa, jest w zmęczonych oczach babuszki sprzedającej słonecznik na Bessarabce.

W muzeach Kijowa zebrano bogate kolekcje, które opowiadają o historii i kulturze Ukrainy oraz tej części Europy, począwszy od czasów najdawniejszych po dzień dzisiejszy. Zgromadzono przedmioty kultury materialnej, związane z pierwszymi grupami osadniczymi oraz koczownikami, ze szczególnym uwzględnieniem Prasłowian.

Z czasów Rusi Kijowskiej pozostało w starej części Kijowa i na Padole wiele soborów i cerkwi np. Sobór Sofijski, cerkiew Bogurodzicy Pyrochoszczej, a także główna brama do miasta – słynna Złota Brama. Do dziś stoi wał obronny w miejscu, gdzie pierwszy fundator Kijowa, książę Kij założył miasto. Z tamtych czasów przetrwały także zabytki kultury niematerialnej – m.in. muzyka cerkiewna, którą można usłyszeć w wykonaniu Chóru Bizantyjskiego. Jeżeli pragniecie poznać pamiątki baroku ukraińskiego, koniecznie trzeba zobaczyć słynną architekturę tego okresu na czele z cerkwią Andriejewską, a także trzeba by spróbować dostać się na koncert kompozytorów ukraińskich – Maksyma Berezowskiego, Petra Hułak-Artemowski, Artema Wedla czy Dymitrija Bortnianskiego. Wielkie tradycje ma również Kijowska Opera i Filharmonia, a także cudowny zespół teatrów Kijowskich – teatr im. Iwana Franka, Teatr im. Łesi Ukrainki i Teatr Mołodiżnyj. Natomiast miłośnikom tańca i pieśni ludowej warto polecić Pałac Ukraina, gdzie co miesiąc występują zespoły różnych regionów. Dla miłośników muzyki etnicznej, na początku lata organizowany jest festiwal „Krajina Mrij”. Jeżeli będziecie w Kijowie, koniecznie wstąpcie do muzeum najwybitniejszego pisarza ukraińskiego – Tarasa Szewczenki.

Lotniska w okolicy Kijów

Zarezerwuj hotel

Wypożycz auto

Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy