Weekend'owo: Karpacka Troja

18/11/2016 00:12

Niedaleko Jasła w Trzcinicy znajduje się owiane legendami wzgórze, nazywane przez miejscowych „Wałami Królewskimi”. Wzgórze od dawien dawna rozpalało wyobraźnię miejscowej ludności, a ostatnio archeologów, którzy na jego terenie odkryli Troję. Karpacką.

Skansen Archeologiczny „Karpacka Troja” zbudowano w miejscu odkrycia grodziska z epoki wczesnego brązu, zaliczanego do najstarszych w Polsce.

Prawie 4100 lat temu na okolicznym wzniesieniu, otoczonych z trzech stron wysokim i stromym zboczem, w pobliżu rzeki Ropy powstała wczesna osada zamieszkała przez ludność z grupy pleszowskiej kultury mierzanowickiej, zamieszkującej tereny Karpat Zachodnich. Około 1650 roku p.n.e. do istniejącego grodziska przybywa zakarpacka ludność kultury Otomani-Füzesabony. Nowa ludność wywodząca się ze świata egejsko-anatolijskiego przywiozła ze sobą swoją wysoko rozwinięta kulturę z początków epoki brązu.

W zrekonstruowanej otomańskiej wiosce z początku epoki brązu poznaję architekturę domów przysłupowych, charakterystycznych dla tej kultury. Podobne zabudowania lokalizowano wzdłuż ulic skupionych wokół centralnego grodu.

Ludność zajmowała się intensywną uprawą roli, hodowlą oraz wytopem metali. Dzięki wysokiemu poziomów wiedzy metalurgicznej lud wytapiał metale z rodzimych rud, o czym świadczą liczne artefakty znalezione podczas wykopalisk i udostępnione w muzeum.

Po dwóch tysiącleciach na terenie wzgórza pojawili się Słowianie, którzy w VIII wieku na pozostałościach dawnych fortyfikacji zbudowali potężny gród składający się z głównego majdanu i trzech podgrodzi otoczonych obronnymi wałami drewno-ziemnymi.

Na terenie skansenu odtworzono fragment drogi z bramą, domy słowiańskie z początku wczesnego średniowiecza, w tym półziemianki.

Charakterystyczna cechą budownictwa z tamtych czasów są ściany o konstrukcji na zrąb i dachy pokryte strzechą.

Ulice pomiędzy domostwami, podobnie jak podłogę w części chałup, wykładano dranicami dębowymi.

W I poł. XI wieku całą osadę strawił pożar, a pamięć o osadzie przetrwała w licznych legendach przekazywanych z pokolenia na pokolenie przez miejscową ludność.

A jaki związek ma to z Troją? Oddajmy głos Janowi Gancaskiemu badaczowi grodziska i pomysłodawcą skansenu: „Mamy w Trzcinicy związki z basenem Morza Śródziemnego, znaleźliśmy tutaj zabytki, które mają proweniencję anatolijsko-bałkańską w postaci idola i kobiety z jedną piersią. Jest też tutaj, podobnie jak w Troi, wiele warstw archeologicznych. Nie bez znaczenia jest też jakość znalezisk i odkryć”. Cytat pochodzi ze strony internetowej: www.archeowiesci.pl.

Komentarze

Komentowanie dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników.

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy