Weekend'owo: Morawy cz. 1

26/08/2016 23:15

Czeskie Morawy to obszar obejmujący południe Czech wzdłuż granicy z Austrią. Malownicze pagórkowate tereny Moraw obfitują nie tylko w liczne winnice, skąd pochodzi wyborne czeskie wino (tak, tak czeskie wino), ale i w liczne urokliwe miasteczka.

Mikulov położony zaledwie kilka kilometrów od granicy z Austrią urzeka już z oddali górującym nad miastem zamkiem (czes. Zámek Mikulov), który powstał w miejscu prehistorycznych osad słowiańskich.

Pierwotnie stała tu romańska warownia wybudowana w XI wieku. Pod koniec XIII wieku zamek przebudowano w stylu gotyckim, a trzy wieki później – barokowym.

Zniszczony podczas II wojny światowej zamek odbudowano według projektu Otakara Oplatka zamieniając go w muzeum.

Schodząc z zamkowego wzgórza trafiam na urokliwy rynek, którego środek placu zajmuje Kolumna Św. Trójcy (czes. Sloup Nejsvětější Trojice).

Na rynku pod numerem 1 mieści się Ratusz (czes. Radnice) z 1574 roku, a...

...pod numerem 4 Dom Kanoników (czes. Kanovnocké domy).

Nieco dalej w głębi położony jest grobowiec rodu Dietrichsteinów (czes. Ditrichštejnská hrobka). Początkowo była to kaplica św. Anny, która została doszczętnie zniszczona podczas pożaru miasta w 1784 roku. Po pożodze budowlę przerobiono na grobowiec rodu Dietrichsteinów, do której należał pobliski zamek.

Odchodzącą od rynku ulicą Kostelní náměstí kieruje się jedno z trzech wzgórz Mikulova - Kozí hrádek z dwupiętrową kamienną wieżą obronna częściowo wykonaną z kamieni wapiennych, w które obfituje okolica. To właśnie wapienna budowa geologiczna i liczne pagórki sprawiają, że na Morawach są doskonałe warunki do uprawy winorośli. 

Z wieży (1560) rozpościera się wspaniały widok na Mikulov oraz panorama na wapienne wzgórze Święty Pagórek (czes. Svatý kopeček) z zespołem czterech XVII-XVIII-wiecznych kaplic oraz rezerwatu przyrody Święty Pagórek koło Mikulova.

Kolejny przystanek to Znojmo miasto położone nad rzeką Dyją.

Znojmo posiada dwa rynki, które łączy ulica Obroková, przy której położona jest 66-metrowa wieża późnogotycka wieża ratuszowa (czes. Znojemská radniční věž) z 1260 roku.

Wchodząc na wieżę pokonuje kolejno: szerokie kamienne stopnie, wąskie metalowe schody kręcone, a następnie sklecone z desek stopnie. Z góry rozpościera się widok na oba rynki: trójkątny Horní náměstí oraz...

...oraz prostokątny Masarykovo náměstí i położony w oddali zabytkowy most kolejowy z roku 1871 wsparty na trzech wysokich filarach. 

Jednym z największych skarbów Znojma jest Rotunda Św. Katarzyny (czes. Rotunda svaté Kateřiny) z 1037 roku, która prawdopodobnie była częścią umocnień obronnych ochraniających południowe rubieże Czech. Rotunda początkowo służyła jako kościół parafialny, kaplica zamkowa, potem w swojej długiej historii pełniła rolę magazynu drewna, chlewu dla prosiaków, piwiarni z salą taneczną oraz warsztatu koszykarskiego. W XIX wieku rotundą zainteresowali się historycy, którzy zainicjowali żmudny proces odnowy budowli. Wnętrze rotundy zapełniają cenne poźnoromańskie freski z 1134 roku przedstawiające zarówno sceny biblijne jaki i z historii początków państwa czeskiego. Ze względu na ścisłą kontrolę klimatu wewnątrz budowli, zarówno fotografowanie jak i rozmowy są zabronione, a czas zwiedzania w małych grupach nie przekracza 10 minut.

Nieopodal na stromej skarpie stoi barokowy Kościół Św. Mikołaja Kościół św. Mikołaja (czes. Kostel svatého Mikuláše). Początkowo był to kościół farny, który został rozbudowany do kompleksu klasztornego przez jezuitów. Po odebraniu klasztoru jezuitom kompleks stał się siedzibą tutejszej parafii.

C.d.n.


Komentarze

Komentowanie dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników.

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy