×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


100. Airbus dla rosyjskiego AerofłotuDziś (31.10) linia Aerofłot odebrała w Tuluzie 100. Airbusa. Jubileuszowym samolotem został 16 samolot A330-300 (VP-BDD). Samolot nosi imię Aleksandra Możajskiego (A. Можайский) ku pamięci zasłużonego rosyjskiego pioniera lotnictwa.

Jako ciekawostkę warto dodać, że Możajski zbudował pierwszy pilotowany przez człowieka samolot na świecie. Jego samolot po starcie ze specjalnie przygotowanej rampy wykonał skok o długości ok. 30 m. Pierwszy oficjalny (pokazowy) lot samolotu Możajskiego nastąpił latem 1882 roku. Było to 21 lat przed lotem samolotu Braci Wright z USA, oraz 20 lat przed pierwszym lotem samolotu Richarda Pearse'a z Nowej Zelandii.

- Gratulujemy Aerofłotowi tego jubileuszowego samolotu. Jesteśmy przekonani, że przewoźnik będzie nadal korzystać z najbardziej wydajnych maszyn z rodziny Airbusa, a jego pasażerowie będą cieszyć się najwyższym poziomem komfortu oferowanych na pokładzie naszych samolotów - powiedział John Leahy, wiceprezes Airbusa ds. sprzedaży.Nowy nabytek linii zabierze na pokład 296 pasażerów: 28 w klasie biznes oraz 268 w klasie ekonomicznej. Inne korzyści ekonomiczne tego modelu wynikają z podobieństwa operacyjnego do innych samolotów Airbusa, a także z niezawodności operacyjnej i wyjątkowej wydajności pod względem zużycia paliwa. Unikatowa cecha łącząca wszystkie rodziny samolotów Airbusa to wysokie podobieństwo w budowie płatowców, systemów na pokładzie, kokpitów i sposobu pilotowania co przekłada się na znaczne redukcje kosztów dla przewoźników.

Aerofłot łącznie zamówił 135 samolotów Airbusa. Przewoźnik eksploatuje obecnie 100 maszyn producenta z Tuluzy, w tym 79 samolotów A320 i 21 A330 (wersje -200 i -300). Na realizację czekają zamówienia na 35 maszyn, w tym 22 A350 XWB.

Piotr Bożyk
Fot. Florent Peraudeau


gość_31a5d - Profil
gość_31a5d
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!
Wylot:
Przylot:
  • Data wylotu:
  • Data powrotu:
Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie