×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Nowe przepisy porządkowe na lotniskachOd dziś (2.10) obowiązują nowe przepisy porządkowe w polskich portach lotniczych. Zostały one wprowadzone na mocy rozporządzenia Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z 4 września b.r. w sprawie podstawowych przepisów porządkowych związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa i ochrony lotów oraz porządku na lotnisku (Dz. U. z 2012 r. poz. 1023).

Zasady bezpieczeństwa obowiązujące na krajowych lotniskach zostały w ten sposób uporządkowane i ujednolicone.

Z punktu widzenia pasażerów praktyczne znaczenie ma przede wszystkim katalog działań zabronionych na terenie portów lotniczych. W tym zakresie, poza oczywistymi i powszechnie znanymi wszystkim podróżnym zakazami, dotyczącymi np. pozostawiania bez opieki bagażu czy parkowania samochodów przed terminalem, pojawiło się kilka istotnych nowości.

W szczególności od dziś nie jest dopuszczalne prowadzenie na terenie lotniska, bez zgody zarządzającego portem, jakiejkolwiek działalności gospodarczej, w tym także polegającej na reklamie usług czy produktów oraz akwizycji. Zakaz ten ma bardzo istotne znaczenie - daje wreszcie służbom odpowiedzialnym za ochronę lotnisk podstawę formalną do usuwania z hali przylotów osób, które namawiają pasażerów do skorzystania np. z nieuczciwych usług przewozowych. Warto przypomnieć w tym kontekście, że o problemie pseudotaksówkarzy oferujących kursy do centrum Warszawy po znacznie zawyżonych cenach jest głośno od wielu miesięcy a władzom portu nie udało się go do tej pory skutecznie zlikwidować.

Zakazem objęta została również działalność artystyczna, polityczna i każda inna aktywność zakłócająca porządek panujący w porcie lotniczym. Na lotnisku nie można ponadto prowadzić żadnych zbiórek pieniężnych, a więc i także np. żebrać.

Na baczności powinni mieć się ponadto miłośnicy fotografowania i filmowania terminali lotniskowych. Niedozwolone jest bowiem, bez specjalnego pozwolenia, robienie zdjęć stanowiskom kontroli pasażerskiej i bagażu, punktom kontroli paszportowej i dokumentów, a także m.in. akcjom ratowniczym prowadzonym na terenie lotniska.

Pasażerowie nie mogą poza tym m.in. spożywać alkoholu poza miejscami do tego wyznaczonymi oraz przebywać na terenie portu w godzinach nocnych o ile nie ma to związku z oczekiwaniem na przylot lub odlot określonego rejsu.

Niezależnie od nowych przepisów, zarządzający portami lotniczymi nadal mogą określać zasady porządkowe obowiązujące na danym lotnisku. Muszą one jednak być zgodne z przytoczonym rozporządzeniem. 


Marek Stus


gość_bae85 - Profil
gość_bae85
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!
Wylot:
Przylot:
  • Data wylotu:
  • Data powrotu:
Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie