×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


UE: Więcej ochrony dla liniiKomisja Europejska zaproponowała strategię, która ma umożliwić szybszy rozwój unijnych linii lotniczych. Obejmuje ona m.in. lepszą ochronę przed nieuczciwą konkurencją, unowocześnienie zasad dotyczących własności przewoźników oraz podpisanie nowych umów z krajami spoza UE.

- Mierząc się z dramatycznymi zmianami w światowym lotnictwie, Europa musi odpowiedzieć i zaadaptować się bardzo szybko lub pozostanie w tyle - powiedział Siim Kallas, wiceprzewodniczący KE odpowiedzialny za transport.

Komisja chce jak najszybciej zawrzeć porozumienia ułatwiające ruch lotniczy pomiędzy Unią a najważniejszymi rynkami na świecie, m.in. Chinami, krajami z rejonu Zatoki Perskiej i dynamicznie rozwijającymi się państwami z Azji Południowo-Wschodniej. Na liście priorytetów znalazły się też umowy z krajami sąsiedzkimi, m.in. z Turcją, Ukrainą i Egiptem. Według projektu Komisji takie umowy mogą przynieść 12 mld euro zysku rocznie.

W projekcie Komisji znalazło się również wzmocnienie ochrony europejskich przewoźników przed nieuczciwą konkurencją ze strony pozaunijnych firm. Przepisy dotyczące własności i inwestycji w linie lotnicze mają zostać zliberalizowane, by umożliwić konsolidację i rozwój branży. 

Według danych Komisji branża lotnicza zapewnia ponad 5 mln stanowisk pracy i generuje 365 mld euro, czyli 2,4% unijnego PKB. Kryzys finansowy dotknął jednak europejskich przewoźników szczególnie mocno - według szacunków Brukseli w tym roku łącznie stracą oni ok. 850 mln euro. Branża cały czas jest na skraju wojny handlowej związanej z unijnym Schematem Handlu Emisjami, przeciwko któremu protestują niemal wszystkie państwa spoza Europy.

Projekt Komisji w obecnym kształcie jest bardzo ogólny. Szczegóły mają zostać omówione na grudniowym posiedzeniu Rady Unii Europejskiej ds. Transportu. Finalizacja projektu ma znaleźć się w priorytetach na 2013 r.

Dominik Sipiński


Reklama


Booking.com
gość_bc4c3 - Profil
gość_bc4c3
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!
Wylot:
Przylot:
  • Data wylotu:
  • Data powrotu:
Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie