Rosja: ATR startował bez odladzania?

3 kwietnia 2012 18:03
10 komentarzy
Reklama
Są już wstępne informacje na temat wczorajszego wypadku samolotu ATR-72 linii UTair. Silniki samolotu działały prawidłowo, a maszyna po starcie miała problemy ze sterownością. Najprawdopodobniej powodem był brak wykonania procedury odladzania przed startem. Choć na tę chwilę nie jest wykluczona tez inna przyczyna wypadku.

Maszyna wykonywała lot z lotniska w Tiumeniu do miasta Surgut. Na pokładzie znajdowały się 43 osoby, w tym czterech członków załogi. Wypadek przeżyło 12 osób: 10 mężczyzn oraz dwie kobiety.



Według śledczych z Międzypaństwowego Komitetu Lotniczego (MAK), samolot ATR osiągnął pułap 210m (690 stóp), a następnie przechylił się ostro w prawo (około 35°). Następnie obrócił się w przeciwnym kierunku, osiągając przechylenie na lewą stronę większe niż 50° i w takiej pozycji się rozbił. Dwa silniki Pratt & Whitney PW124 napędzające maszynę działały prawidłowo aż do momentu zderzenia z ziemią.



Jedna z lokalnych gazet, powołując się na zastępcę dyrektora lotniska w Tiumeniu, poinformowała, że przed startem maszyny, załoga nie zgodziła się na procedurę odladzania samolotu, która polega na usunięciu z powierzchni samolotu śniegu i/lub szronu, oraz polaniu płatowca specjalnym płynem na bazie alkoholu glikolowego. Tę tezę potwierdza również kilku rosyjskich ekspertów lotniczych.



Samolot ATR 72-210 o numerze seryjnym 332 i rejestracji VP-BYZ został wyprodukowany w 1992 r. Swoją służbę lotniczą rozpoczął w tym samym roku w liniach Transasia Airways. Następnie w 1999 r. trafił do Finnaira, a w 2003 r. został sprzedany linii Aero Airlines, aby ostatecznie w 2008 r. dołączyć do floty UTair.

Piotr Bożyk
Fot. RIA Novosti/Viktoria Yushenko, OSDU

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gosc_5a2a6 2012-04-05 16:15   
gosc_5a2a6 - Profil gosc_5a2a6
W artykule jest nieścisłość, MAK podaje, że silniki pracowały do zderzenia z ziemią ale nie pisze, że ich praca była poprawna.
usuniety 2012-04-04 17:19   
usuniety - Profil usuniety
Piotrek737: Co do samolotów leasingowanych to jak najbardziej zgoda. Natomiast rosyjskie firmy poza tym o czym już pisałem rejestrują samoloty za granicą z powodu tego, że wprowadzenie samolotu na obszar celny Rosji "na stałe" tj. sprowadzenie i zarejestrowanie wg przepisów rosyjskich wymaga oclenia go (20% cło dla większości samolotów pasażerskich) i zapłacenia 18% VAT granicznego; btw Transaero w dużej mierze opierało swoją "konkurencyjność" na tym, że mamusia właściciela znana w Polsce generał Anodina załatwiła im zwolnienia celne dopuszczające przewozy wewnętrzne samolotami z zagranicznymi regami. Analogicznie problemy powstają przy sprzedaży używanego samolotu zwrotnie za granicę.
By zobrazować skalę absurdów związanych z kwestiami celnymi: swego czasu Aerofłot miał ogromne problemy z wywozem silników do naprawy za granicę. Musiał je sprzedawać do firmy serwisowej, a potem na nowo kupować po remoncie, bo urząd celny nie godził się na wywóz czasowy.
piotrek737 2012-04-04 16:48   
piotrek737 - Profil piotrek737
To może nie tania bandera, a to, że są to raje podatkowe dla firm leasingowych. Wspomniana Irlandia, Bahamy czy Malta mają zerową stawkę VAT na leasingu. Wiele samolotów Alitalii czy Transaero ma regi EI czyli Irlandii.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy