×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Rosja: ATR startował bez odladzania?Są już wstępne informacje na temat wczorajszego wypadku samolotu ATR-72 linii UTair. Silniki samolotu działały prawidłowo, a maszyna po starcie miała problemy ze sterownością. Najprawdopodobniej powodem był brak wykonania procedury odladzania przed startem. Choć na tę chwilę nie jest wykluczona tez inna przyczyna wypadku.

Maszyna wykonywała lot z lotniska w Tiumeniu do miasta Surgut. Na pokładzie znajdowały się 43 osoby, w tym czterech członków załogi. Wypadek przeżyło 12 osób: 10 mężczyzn oraz dwie kobiety.  Według śledczych z Międzypaństwowego Komitetu Lotniczego (MAK), samolot ATR osiągnął pułap 210m (690 stóp), a następnie przechylił się ostro w prawo (około 35°). Następnie obrócił się w przeciwnym kierunku, osiągając przechylenie na lewą stronę większe niż 50° i w takiej pozycji się rozbił. Dwa silniki Pratt & Whitney PW124 napędzające maszynę działały prawidłowo aż do momentu zderzenia z ziemią.Jedna z lokalnych gazet, powołując się na zastępcę dyrektora lotniska w Tiumeniu, poinformowała, że przed startem maszyny, załoga nie zgodziła się na procedurę odladzania samolotu, która polega na usunięciu z powierzchni samolotu śniegu i/lub szronu, oraz polaniu płatowca specjalnym płynem na bazie alkoholu glikolowego. Tę tezę potwierdza również kilku rosyjskich ekspertów lotniczych.Samolot ATR 72-210 o numerze seryjnym 332 i rejestracji VP-BYZ został wyprodukowany w 1992 r. Swoją służbę lotniczą rozpoczął w tym samym roku w liniach Transasia Airways. Następnie w 1999 r. trafił do Finnaira, a w 2003 r. został sprzedany linii Aero Airlines, aby ostatecznie w 2008 r. dołączyć do floty UTair.

Piotr Bożyk
Fot. RIA Novosti/Viktoria Yushenko, OSDU


gość_6ad04 - Profil
gość_6ad04
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!
Wylot:
Przylot:
  • Data wylotu:
  • Data powrotu:
Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie
Kalendarz lotniczy