Oblatywacz: Finnairem do Azji

28 listopada 2011 00:27
20 komentarzy
Reklama
W kolejnym odcinku "Oblatywacza", w drodze do Azji gościmy na pokładach linii Finnair. Na zaproszenie przewoźnika udajemy się wieczornym rejsem (AY744) z Warszawy do Helsinek, głównego hubu przewoźnika i dalej nocnym rejsem (AY81) do Singapuru. W drodze powrotnej mamy okazję przyjrzeć się klasie biznes przewoźnika.

Kilka słów o linii Finnair

Finnair (ICAO: FIN, IATA: AY) to narodowa linia lotnicza Finlandii, z siedzibą w Vantaa. Jej głównym portem przesiadkowym jest port lotniczy Helsinki-Vantaa. Przewoźnik jest sojuszu oneworld.



Finnair jest piątą najstarszą i nieprzerwanie działającą linią lotniczą świata. Należy również do grupy najbezpieczniejszych przewoźników lotniczych. Od 1963 roku nie odnotowała żadnego śmiertelnego wypadku, a w rejsach międzynarodowych może poszczycić się 100% bezpieczeństwem wszystkich wykonanych operacji.

Siatka połączeń Finnaira oparta jest przede wszystkim na bogatej ofercie lotów po Europie i Azji. Łącznie przewoźnik lata do 63 miast. W Polsce linia jest obecna w Warszawie i Gdańsku oraz sezonowo w Krakowie. Na lotnisko Chopina przewoźnik oferuje dwa rejsy dziennie, do Gdańska polecimy codziennie w sezonie letnim i cztery razy w tygodni w sezonie zimowym (operuje FlyBe Nordic), natomiast sezonowo w Krakowie - Finnair oferuje dwa rejsy tygodniowo.



Flota przewoźnika składa się łącznie z 67 samolotów: 29 Airbusów z rodziny A320, ośmiu A330-300, siedmiu A340-300, czterech Boeingów 757, siedmiu Embraerów E-170 i dwunastu maszyn E-190.

Z Warszawy przez Helsinki do Azji

Wieczorny rejs do Helsinek zaplanowany jest na godzinę 18:55. Stanowiska odpraw Finnaira znajdują się w nowej części terminala. Mając wydrukowaną kartę pokładową po odprawie online możemy udać się do stanowiska drop-off, które jest specjalnie przygotowane dla osób odprawionych w Internecie nadających jedynie swój bagaż. Jeśli zaś podróżujemy jedynie z bagażem podręcznym kierujemy się od razu do kontroli bezpieczeństwa.

Wejście na pokład samolotu odbywa się tym razem z bramki A28. W międzyczasie oczywiście możemy zrobić zakupy w sklepach znajdujących się w hali odlotów warszawskiego lotniska lub poobserwować ruch lotniczy.

Punktualnie o 18:30 pojawia się informacja, że samolot jest gotowy do przyjęcia pasażerów na pokład. Boarding odbywa się przez rękaw. Do Helsinek polecimy na pokładzie Airbusa A319 (OH-LVD). Samolot posiada konfigurację foteli 3-3, a na pokład zabiera 123 pasażerów. Wnętrze maszyny jest zadbane, czyste i jasne. Fotele są wygodne i mają regulowane zagłówki.



Po kilkunastu minutach, kiedy wszyscy pasażerowie są już na pokładzie, załoga prosi o zgodę na wypychanie oraz uruchomienie silników. Otrzymujemy zgodę i po kilku chwilach Airbus rusza ze stanowiska drogą Mike ("M") i Echo ("E") do pasa 29.



Zajmujemy pas 29 i oczekujemy na lądujący na drugim pasie samolot. Po chwili otrzymujemy zgodę na start. Nasz rejs do Helsinek potrwa godzinę i 40 minut.



Widoki na wysokości przelotowej jak zawsze piękne. Tym razem mogliśmy podziwiać zachód słońca. Do Helsinek lecimy na wysokości 38 tys. stóp (FL380 - 11582 m).



Podczas lotu personel pokładowy rozpoczyna przygotowanie poczęstunku dla pasażerów. W przypadku dłuższych lotów na trasach europejskich pasażerom klasy ekonomicznej podawane jest gorące lub zimne danie typu Deli. Na krótszych trasach do i z krajów skandynawskich oraz nadbałtyckich, a także Polski i Sankt Petersburga, podawana jest kawa, herbata lub sok. Na trasach europejskich w sprzedaży dostępna jest także bogata oferta przekąsek, zależnie od czasu lotu. Pasażerom klasy ekonomicznej napoje bezalkoholowe, sok i woda podawane są bezpłatnie.



Po godzinie lotu rozpoczynamy zniżanie do lotniska docelowego, na które przybywamy dziesięć minut przed planowym czasem. Kołowanie zakończone. Tervetuloa Helsinkiin - Witamy w Helsinkach!

Szybki transfer w Helsinkach

Port lotniczy Helsinki-Vantaa to najbardziej ruchliwy międzynarodowy port lotniczy w Finlandii, znajdujący się w mieście Vantaa, 15 km na północ od centrum Helsinek. Jest jednym z głównych portów lotniczych Skandynawii. W 2010 roku obsłużył 12,8 mln pasażerów.

Transfer na tym lotnisku należy do bardzo przyjemnych. Lotnisko nie jest skomplikowane, a przy tym bardzo dobrze oznakowane. Podczas przemierzania lotniskowych korytarzy poznajemy wszystkie jego uroki. Nasza bramka wyjściowa nr 37 znajduje się poza strefą Schengen, zatem czeka nas kontrola paszportowa, która okazała się bardzo ciekawym doświadczeniem.



Nowatorskim rozwiązaniem jest osiem zainstalowanych maszyn, które zastępują tradycyjne okienko paszportowe. Z tej formy kontroli mogą skorzystać jednak tylko obywatele krajów Unii Europejskiej posiadający najnowsze paszporty.



Wypróbowaliśmy ten sposób przejścia granicy. Automat jest bardzo łatwy w obsłudze, a do wyboru mamy cztery języki obsługi: fiński, niemiecki, szwedzki oraz angielski. Z zapewnień lotniska wynika, że w przyszłym roku maszyny wzbogacą się o kolejne, w tym również polski.

Ruszamy do Singapuru

Do Singapuru polecimy na pokładzie samolotu Airbus A340-300 o rejestracji OH-LQD. Maszyna została wyprodukowana w 2008 roku i od początku swojej służby lata w linii Finnair. Na pokład zabiera 269 pasażerów: 42 w klasie biznes oraz 227 w klasie ekonomicznej. Rejs AY82 Helsinki - Singapur potrwa około 11 godzin i 20 minut.



Jednak rejs był nietypowy. Podczas naszej obecności odbył się najdłuższy lot ptaków z gry "Angry Birds" na pokładzie samolotu. W trakcie lotu fani gry wzięli udział w "Azjatyckich Zawodach w Angry Birds" na wysokości 10 kilometrów. Na ekranach witały nas ptaki...



... a w samolocie dla pasażerów był przygotowany prezent. Oprócz poduszki, koca i wody mineralnej na każdego pasażera czekała również maskotka postaci z gry "Angry Birds".



Kiedy znajdujemy się już na wysokości przelotowej i trwa realizacja rejsu, personel pokładowy rozpoczyna przygotowanie poczęstunku dla pasażerów. Na trasie do Singapuru są serwowane dwa posiłki. Pierwszy z nich to obiad, który podawany jest około dwóch godzin po starcie. Do wyboru mamy pastę z kurczakiem lub danie wegetariańskie z warzywami. Zestaw składa się z dania głównego, surówki, pieczywa, krakersów, dżemu oraz słodkiego torcika. W ofercie dla pasażerów klasy ekonomicznej lecących do Chin, Japonii, Korei Południowej, Indii i Singapuru znajduje się cała gama napojów. Napoje bezalkoholowe, soki, woda, piwo, wino białe i wino czerwone podawane są bezpłatnie – inne napoje alkoholowe dostępne są w sprzedaży w pokładowym barku.



Przypomnijmy także, iż przy wejściu do samolotu pasażerowie mogą skorzystać z darmowej fińskiej i zagranicznej prasy. Serwis oferowany pasażerom podczas rejsu jest zróżnicowany na klasę biznes i ekonomiczną. Posiłki dla pasażerów podróżujących na pokładach linii Finnair przygotowuje od wielu lat firma Finnair Catering.

Po zakończonym posiłku następuje czas relaksu. Do naszej dyspozycji pozostaje system rozrywki pokładowej z czternastocalowym ekranem dotykowym. Możemy obejrzeć film, posłuchać muzyki, zobaczyć wiadomości, zagrać w gry, wysłać maila (usługa płatna), sprawdzić mapę przelotu, poczytać informacje o linii, a także zobaczyć widok z kamer umieszczonych na kadłubie samolotu. W menu znajduje się również osobny kanał dla dzieci.

Podczas pokładowej "nocy" personel pokładowy średnio co pół godziny przechodzi wśród pasażerów z wodą mineralną i sokami.



Widok na pokład samolotu o poranku. Kabina pasażerska nawet w klasie ekonomicznej jest przestronna, jasna i czysta. Każdy z pasażerów ma do dyspozycji ekran z systemem rozrywki pokładowej. Układ foteli w konfiguracji 2 - 4 - 2.



Wkrótce rozpocznie się kolejny serwis z posiłkiem. Wizualizacja pokazuje aktualne położenie samolotu - znajdujemy się niedaleko miasta Lucknow w północnych Indiach.



Drugi z serwowanych posiłków to śniadanie na ciepło, które podawane jest około trzech godzin przed lądowaniem. Nasz zestaw to danie główne, warzywa, pieczywo, krakersy, dżemy, batonik oraz jogurt. Do tego wybór napojów ciepłych (herbata, kawa, czekolada) oraz zimnych (cola, soki, woda). Warto również zwrócić uwagę na specjalną, okolicznościową serwetkę "Angry Birds".



Podczas posiłku warto było podziwiać widoki za oknem, bo już chwilę później zaczęły się "Azjatyckie Zawody w Angry Birds"! Więcej na ten temat można przeczytać w naszej relacji z tego wydarzenia.



Cała załoga była podekscytowana tym specjalnym rejsem. Stewardessy podczas obsługi pasażerów ubrane były w okolicznościowe fartuchy.



Skorzystaliśmy również z okazji i zajrzeliśmy do kokpitu, a tam...



... Angry Birds opanowały całą kabinę pilotów!



Zwycięzca Jani Uljas został dumnym posiadaczem pierwszego tytułu Mistrza Angry Birds w Azjatyckich Zawodach.



Po rozegranych podniebnych zawodach i ponad dziesięciu godzinach w powietrzu rozpoczynamy zniżanie do lotniska docelowego. Jednak tuż przed Singapurem musimy pozostać w tzw. holdingu, ponieważ nad lotniskiem Changi przechodziła burza. Po 15 minutach kontynuujemy zniżanie.



Po 11 godzinach i 14 minutach jesteśmy w Singapurze. Kołowanie zakończone, zatem - Welcome to Singapore!


Singapore Changi Airport

Lotnisko Changi (Singapore Changi Airport, IATA: SIN, ICAO: WSSS) to międzynarodowe lotnisko miasta-państwa Singapuru, które uważane jest za jedno z pięciu najważniejszych lotnisk Azji. Lotnisko jest stale powiększane. Jego budowę rozpoczęto w latach siedemdziesiątych XX wieku. Jest zdobywcą nagrody "World's Best Airport Award 2010". W 2010 roku lotnisko obsłużyło 42,03 mln pasażerów, co stanowi wzrost o 13% w stosunku do 2009.



Lotnisko obsługiwane przez Changi Airport Group jest węzłem dla Singapore Airlines, Singapore Airlines Cargo, SilkAir, Tiger Airways, Jetstar Asia, Valuair i Jett8 Cargo Airlines. Od września 2010 Changi Airport obsługuje ponad 100 linii lotniczych latających do około 200 miast w 60 krajach i terytoriach na całym świecie. Port jest drugim węzłem dla Qantas, który korzysta z Singapuru jako głównego przystanku dla lotów między Australią i Europą. Qantas jest również największą zagraniczną linią lotniczą na lotnisku, obsługując ponad dwa miliony pasażerów rocznie.



W Singapurze odbyła się konferencja prasowa. Petteri Kostermaa, przedstawiciel Finnaira, wręczył zwycięzcy specjalny i jedyny na świecie model Airbusa A340-300 w barwach Finnair i Angry Birds. Oprócz modelu i zestawu gier Angry Birds, Joni Uljas otrzymał dwa podwójne bilety na dowolny rejs z siatki Finnaira oraz roczną kartę wstępu do salonów VIP.


Powrotów czas w "biznesie"

W rejsie powrotnym również polecimy na pokładzie tego samego typu samolotu, Airbusa A340-300. Tym razem wypróbujemy klasę biznes i fotele przewoźnika rozkładane do pozycji leżącej.

Sekcja klasy biznes znajduje się w przedniej części samolotów Airbus A340-300 i A330-300, które są wykorzystywane do obsługi lotów międzykontynentalnych. Znajdują się tam szersze niż w klasie ekonomicznej fotele, a także oddzielne toalety i pomieszczenie na garderobę. Układ foteli w klasie biznes to 2 - 2 - 2.



Obsługa pasażerów klasy biznes jest zindywidualizowana. Zaraz po zajęciu swojego miejsca każdy z pasażerów otrzymuje powitalnego drinka (welcome drink) oraz menu z daniami i winami serwowanymi na pokładzie.



Podczas lotów międzykontynentalnych pasażerom klasy biznes podawane są dwa posiłki wysokiej jakości. Główne danie obejmuje przystawkę, zupę, danie główne (trzy warianty), ser, deser i świeży owoc. Posiłkom zawsze towarzyszy szeroki wybór pieczywa. Kawy espresso i cappuccino, jak również bogaty zestaw herbat, są podawane podczas całego lotu.

Nasz zestaw obejmował danie główne (pappardelle pasta), ser, warzywa, pieczywo, wodę, sok oraz wina. Tych ostatnich wypróbowaliśmy dwa rodzaje: francuskie Prieur de Meyney - rocznik 2003 oraz włoskie Montepulciano d'Abruzzo - rocznik 2001. A na deser - lody Häagen-Dazs o smaku waniliowym i czekoladowym!

Warto zaznaczyć, że zastawa w klasie biznes to metalowe sztućce oraz porcelanowe naczynia.



Podczas lotu dostępna jest także cała gama przekąsek i słodyczy. Sekcja klasy biznes wielu samolotów Airbus A340-300 i A330-300 posiada osobny bufet z przekąskami, znajdujący się przy głównym wejściu. Pasażerowie klasy biznes znajdą w nim małe przekąski i napoje. Posiłek podczas lotów odlatujących z Helsinek oparty jest na połączeniu świeżej kuchni nordyckiej i akcentu kraju docelowego. Specjalnie dobrane napoje najwyższej jakości i wielokrotnie nagradzane gatunki wina stanowią uzupełnienie dla posiłku.

Po zakończonym posiłku następuje czas relaksu. Do naszej dyspozycji mamy system rozrywki pokładowej niczym nie różniący się od tego w klasie ekonomicznej. Jest jednak zmiana dotycząca foteli. Na pokładach wszystkich samolotów Airbus A330 i A340 pasażerowie mogą odprężyć się w fotelach, które posiadają opcję rozłożenia do całkowicie poziomej pozycji.



Wschód słońca widziany 11 km ponad ziemią pozostanie w pamięci na zawsze.



Zestaw śniadaniowy obejmował danie główne, sery, owoce, pieczywo, wodę, sok, kawę espresso oraz bardzo dobrą czekoladę, a na deser jogurt z alpejskim musli.



Rejs powrotny z Singapuru trwa 11 godzin i 40 minut. O 5:30, pół godziny przed czasem, Airbus A340 przyziemia na pasie 29 helsińskiego lotniska. Po wyhamowaniu kołuje na stanowisko przy rękawie. Nasza azjatycka przygoda z "Angry Birds" dobiegła końca.


Pilocie łaskawy byle nie do Warszawy...

Powroty są najgorsze. Szczególnie kiedy wraca się z tak fantastycznego miejsca, jakim bez wątpienia jest Singapur. Poranny rejs do Warszawy zaplanowany jest na godzinę 8:20. W drodze powrotnej, lecąc klasą biznes, korzystamy z saloniku Finnair Buisness Lounge, który znajduję się pomiędzy wyjściami 36 i 37.

Transfer po przylocie z Azji jest tak prosty i przyjemny jak poprzednim razem. Kontrola paszportowa, a po niej już tylko strefa odlotów.

Wejście na pokład samolotu odbywa się z bramki nr 20. W międzyczasie możemy zrobić zakupy w sklepach znajdujących się w hali odlotów helsińskiego lotniska lub poobserwować ruch lotniczy, który o poranku jest dość imponujący.



O godzinie 8:00 pojawia się informacja, że samolot jest gotowy do przyjęcia pasażerów na pokład. Do maszyny wchodzimy rękawem. Tego dnia na rejsie do Warszawy operuje Embraer 170 (OH-LEF). Samolot posiada konfigurację foteli 2-2, a na pokład zabiera 76 pasażerów. Wnętrze maszyny jest zadbane, czyste i jasne. Fotele są wygodne i posiadają regulowane zagłówki.



Podczas rejsu w klasie biznes serwowane jest na śniadanie na ciepło. Nasz zestaw to danie główne, owoce, pieczywo, dżemy, batonik oraz jogurt. Do tego wybór napoi ciepłych (herbata, kawa, czekolada) oraz zimnych (cola, soki, woda).



Rejs powrotny z Helsinek trwa godzinę i 40 minut. O 9:05 Embraer 170 przyziemia na pasie 29 warszawskiego lotniska. Po wyhamowaniu kołuje na stanowisko przy rękawie. Lot z Singapuru, wraz z przesiadką w Helsinkach, trwał 15 godzin i 35 minut.



Pasazer.com dziękuje załodze rejsu AY744, AY82 oraz AY81, a także pracownikom działu prasowego Finnair za pomoc w realizacji materiału.

Many thanks to the crews of flights AY744, AY82, AY81 and Finnair press department for assistance in the realisation of this feature article.

Piotr Bożyk
Fot. Piotr Bożyk

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
piotrek737 2011-11-29 23:35   
piotrek737 - Profil piotrek737
gosc_1f79f: Owszem tak bo jakbyś nie zauważył to jest to widok na lewe skrzydło. Miejsce 6A więc no prawa strona to nie była :D
gosc_1f79f 2011-11-29 22:24   
gosc_1f79f - Profil gosc_1f79f
z Warszawy do Helsinek wieczornym lotem i zachód słońca po prawej stronie samolotu? na wschodzie?
humbak 2011-11-29 09:58   
humbak - Profil humbak
Piotrq: Szapoba!
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy