Chopin Airport City coraz bliżej

29 sierpnia 2011 18:32
18 komentarzy
Reklama
Koncepcja stworzenia infrastruktury okołolotniskowej w porcie lotniczym im. Fryderyka Chopina zrodziła się już kilka lat temu. Dziś (29.8) Polskie Porty Lotnicze zrealizowały kolejny krok przybliżający jej realizację, podpisując umowę z doradcą, który przeprowadzi analizę możliwości zagospodarowania nieruchomości.

- Planujemy wykorzystać otoczenie portu i w sposób użyteczny je zagospodarować. Chopin Airport City to długofalowy plan przekształcenia terenów zlokalizowanych przy dojeździe do lotniska w park biznesowo-handlowy z funkcjami rekreacyjnymi i rozrywkowymi - skomentował Michał Marzec, dyrektor Lotniska Chopina w Warszawie.

Analizę przygotuje firma Ove Arup & Partners International Limited. Zobowiązała się ona w ciągu trzydziestu dni dostarczyć opracowanie przedstawiające możliwości najlepszego zagospodarowania i wykorzystania terenów wokół lotniska. Podpisany kontrakt opiewa na kwotę 1 mln 167 tys. Złotych.

Jak podkreślają władze lotniska inwestycja przyniesie korzyści zarówno dla pasażerów, mieszkańców stolicy, jak i samego portu lotniczego.

- Infrastruktura będzie dostępna nie tylko dla pasażerów, ale również dla mieszkańców terenów położonych wokół Lotniska Chopina. Przygotowywane rozwiązanie pozwoli na przeniesienie ciężaru utrzymania lotniska na opłaty niezwiązane z działalnością lotniczą. Dzięki temu port będzie miał możliwość stopniowego zmniejszania opłat za korzystanie z infrastruktury lotniska i opłaty lotniskowej, co podniesie konkurencyjność warszawskiego lotniska – przekonywał jeszcze przed podpisaniem umowy Michał Marzec.


Przedstawiciele wykonawcy nie zdradzają jak w ostatecznej wersji będzie wyglądał projekt. Wiadomo jednak, że będzie on uwzględniał koncepcję urbanistyczną lokalnego planu zagospodarowania przestrzennego Chopin Airport City, który stworzyła pracownia architektoniczna JEMS Architekci Sp. z o. o.

- Na pewno chcemy w przypadku tej inwestycji zbliżyć się do modelu zrealizowanego w Amsterdamie. Swoją ofertę będziemy kierowali głównie do operatorów handlowych i biznesowych. Dopiero po przeprowadzeniu analizy będziemy wiedzieli, co tak naprawdę się opłaca i wówczas podejmiemy decyzje - podsumował Michał Marzec.

Władze warszawskiego portu przekonują, że pierwsze efekty widoczne będą najwcześniej po 2-3 latach. Natomiast całkowita realizacja projektu może potrwać nawet ponad 10 lat.

Justyna Żyła
fot. JEMS Architekci Sp. z o. o.
Ten artykuł powstał na podstawie materiałów prasowych nadesłanych do redakcji przez podmiot trzeci. Portal Pasazer.com nie bierze odpowiedzialności za merytoryczną treść artykułu, którego nie jest autorem.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
humbak 2011-08-31 01:23   
humbak - Profil humbak
madeju, no super, że mi o tym powiedziałeś, bo najzupełniej nie miałbym o tym pojęcia. :o) :P
madej 2011-08-31 01:14   
madej - Profil madej
tomic: w innym kraju może i byłoby to wykonalne w polsce "nie da się" humbak: stary T1 w kolorze buraczkowym ma być przebudowywany na wzór nowej hali.
tomic 2011-08-31 00:54   
tomic - Profil tomic
madej: tak na chłopski rozum, to chyba w ostateczności można będzie jeszcze schować tę niefortunnie wyznaczoną S2 w tunel pod pasem i byłoby to o wiele tańsze rozwiązanie od budowy CPL? A skoro pas jest równoległy, to samoloty latałyby praktycznie nad głowami tych samych mieszkańców co obecnie (tyle, że częściej).
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy