Airbus made in Poland - Pasazer.com×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Airbus made in PolandBoeing może wybudować w Polsce swoją fabrykę - tak donosiły niedawno media. Airbus, choć w naszym kraju nie ma swoich zakładów, współpracuje z wieloma podwykonawcami w Polsce. Mówiąc o samolotach producenta z Tuluzy jak o konstrukcjach europejskich nie należy zapominać, że są w nich także komponenty z Polski.

Airbus rozpoczął współpracę w Polsce w 1997 roku. Pierwszym partnerem był PZL Świdnik, który dostarcza m.in. mechanizm zamka drzwi dla samolotów A320 i drzwi do przedziału cargo dla wszystkich Airbusów.

Od 2004 roku części podłogi oraz, od 2006 r., ramy drzwi produkują zakłady PZL Warszawa Okęcie, które należą do EADS CASA. Części są wykorzystywane w rodzinie samolotów A320.

W 2003 r. Airbus zakontraktował gdańską Stocznię Remontową S.A. do budowy specjalnego nabrzeża przeładunkowego w porcie w Pauillac koło Bordeaux. To jedno z ogniw w transporcie części samolotów A380. Od 2005 r. w zakładach Goodricha w Krośnie produkowane są elementy absorbujące wstrząsy w podwoziu głównym A380.

Najnowszym partnerem Airbusa w Polsce jest krakowska firma EC Engineering, która uczestniczy w projektowaniu modelu A350XWB.

Producent z Tuluzy współpracuje również z wieloma firmami z Polski w sektorze wojskowym. Airbus Military Polska ma swoje zakłady w Warszawie i Mielcu. WSL PZL Rzeszów oraz PZL Mielec uczestniczą również w pracach projektowych.

Dominik Sipiński


Reklama


Booking.com
gość_d6b53 - Profil
gość_d6b53
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!
Wylot:
Przylot:
  • Data wylotu:
  • Data powrotu:
Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie