Serbia: Poszukiwania inwestora dla JAT - Pasazer.com×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Serbia: Poszukiwania inwestora dla JATW poniedziałek (1.08) rząd Serbii ogłosił kolejne poszukiwania inwestora strategicznego dla rodzimej linii JAT Airways. Nowy inwestor ma za zadania stworzyć nową linię.

Na stronie Ministerstwa Infrastruktury Serbii znajduję się oficjalny komunikat, z którego możemy się dowiedzieć, że do przetargu może stanąć linia, która w poprzednim roku przewiozła 1,5 mln pasażerów lub firma, która ma co najmniej 5 proc. udziałów w spółce z branży lotniczej. Serbskie ministerstwo dodało, że będzie koordynować wszystkie działania przewoźnika, a nowego inwestora chce znaleźć maksymalnie do czerwca 2012.

Rok temu serbski rząd zatrudnił firmę konsultingową Deloitte, aby ta znalazła dla linii partnera strategicznego do przejęcia JAT Airways w celu zbudowania nowych linii lotniczych do końca 2011 roku. Jednak okazało się, że linie JAT nie mają szczęścia w negocjacjach.Pierwszy przetarg miał miejsce w 2008 roku. Prywatny inwestor miał odkupić od rządu pakiet 51% udziałów w linii za 51 mln euro. Niestety w ostatniej chwili się wycofał. Rok temu nie udała się kolejna próba sprzedaży pakietu większościowego dla linii Turkish Airlines. Po ponad roku negocjacji turecki przewoźnik ostatecznie zrezygnował z zakupu serbskiego przewoźnika.

JAT Airways to relikt epoki socjalistycznej Jugosławii. Do momentu rozpadu federacji linia prężnie się rozwijała. Warto dodać, że jako jedyny przewoźnik bloku wschodniego używał wielu samolotów produkcji zachodniej. Obecnie flota linii składa się z 13 samolotów, dziewięciu Boeingów 737-300 i czterech maszyn ATR-72.

W latach 90. w czasie wojny na Bałkanach linia zawiesiła częściowo swoją działalność. Ta sytuacja mocna zaważyła na finansach odradzającej się na nowo linii lotniczej. Od tamtego momentu zawsze borykała się z problemami finansowymi. W ostatnich latach firma utrzymywała się tylko z dotacji rządowych. Rok temu przewoźnik otrzymał rządową dotację w wysokości 100 mln na odnowienie floty, jednak pieniądze te przeznaczył na utrzymanie obecnej.

Piotr Bożyk
Fot. Aviation Overview


Reklama


Booking.com
gość_d6b53 - Profil
gość_d6b53
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!
Wylot:
Przylot:
  • Data wylotu:
  • Data powrotu:
Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie